11℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Vedení pěti pražských radnic kvůli Vafu žádá primátora o podporu

Starostové pěti pražských městských částí se kvůli zápachu z továrny Vafo na zvířecí krmiva v Chrášťanech u Prahy obrátili na pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a žádají ho o podporu. Ve věci má zahájit jednání, prověřit možnost podání žaloby na zastavení výroby a připravit její návrh.

Starostové radnic to napsali primátorovi v dopise, který má ČTK k dispozici. Zápach z továrny obtěžuje především obyvatele Zličína, Řeporyj a Prahy 17, 13 a 6. Praha-Zličín se snaží řešit problém od roku 2008.

Zastupitelé Prahy 13 a 17 nedávno schválili usnesení, ve kterém žádají zastavení výroby v chrášťanské provozovně. Požadavek podle vyjádření v dopisu podporují i ostatní dotčené radnice.

Marketingový ředitel firmy Vafo Martin Šámal několikrát uvedl, že výroba plní limity stanové normami a zákony. Používá čtyři stupně čištění odpadního vzduchu, které podle Šámala odstraňují zhruba 92 procent pachových stop. Jako jediný producent krmiv v Evropě Vafo používá dva stupně čištění vzduchu studenou plazmou, doplnil.

Firma Vafo loni požádala Středočeský kraj, na jehož území má továrnu, o rozšíření výroby. Kraj to povolil. Hlavní město se proti rozhodnutí dvakrát odvolalo. Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana ministerstvo životního prostředí poprvé argumenty hlavního města potvrdilo, nyní magistrát čeká na výsledek druhého odvolacího řízení. Šámal na dotaz ČTK uvedl, že nechce kroky pražských radnic komentovat, aby nevstupoval do rozhodování úředníků.

Starostové pěti pražských radnic chtějí, aby Hřib vyvolal jednání se Středočeským krajem a dál jednal o ochraně obyvatel před zápachem s ministerstvy životního prostředí a zdravotnictví, respektive s Českou inspekcí životního prostředí a pražskými hygieniky. Podle starostů by měl otevřít také jednání s firmou Vafo a prověřit možnost podat žalobu na zastavení výroby.

Občané, které zápach obtěžuje, letos založili spolek Praha pro život. Pod jeho hlavičkou v září zorganizovali demonstraci proti rozšíření výroby před ministerstvem životního prostředí.

Vafo vyrábí krmivo pro psy, kočky a hlodavce a produkty vyváží do 70 zemí světa. Vedle Chrášťan má závody v Ratmírově na Jindřichohradecku, Chelčicích na Strakonicku a Chotovinách na Táborsku.

OMH, ČTK

Před 1 hodinou
Ponořte se do tajů přírody a poznejte, jak se rozmnožují kosatce nebo jak si rostliny...
Před 2 hodinami
Parkování pro rezidenty, tzv. modré zóny, začnou už v pondělí 18. listopadu platit i v...
Včera, 19:01
Do 29. listopadu můžete navštívit výstavu „Sametový Žižkov… svobodomyslný a nezkrotný“, která zachycuje Prahu 3...
Včera, 15:33
Výročí sametové revoluce si v Česku vedle metropole připomene řada měst a obcí. Vedle demonstrací...
Včera, 15:01
Hedvábný šátek s motivem motýlů a můr od Václava Hollara, provedený v kobaltové modři a...
Včera, 14:33
V rámci oslav 30 let od sametové revoluce připravil Národní památkový ústav unikátní výstavu s...
Včera, 09:44
Radnice Prahy 15 chce vybudovat na sídlišti Košík u Doupovské ulice mateřskou školu. Magistrátní výbor...
15.11.2019
Pražští zastupitelé na čtvrtečním zasedání několik hodin diskutovali o dopravě v hlavním městě. Vedení Prahy...
15.11.2019
Socioložka Jiřina Šiklová v létě 1989, kdy ještě nevěděla, že tak rychle přijde změna systému,...
15.11.2019
Správa železnic dnes zahájila přestavbu pražského železničního úseku mezi Smíchovem a Radotínem. Po ní vznikne...
Reklama