Vedení pěti pražských radnic kvůli Vafu žádá primátora o podporu

Starostové pěti pražských městských částí se kvůli zápachu z továrny Vafo na zvířecí krmiva v Chrášťanech u Prahy obrátili na pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a žádají ho o podporu. Ve věci má zahájit jednání, prověřit možnost podání žaloby na zastavení výroby a připravit její návrh.

Starostové radnic to napsali primátorovi v dopise, který má ČTK k dispozici. Zápach z továrny obtěžuje především obyvatele Zličína, Řeporyj a Prahy 17, 13 a 6. Praha-Zličín se snaží řešit problém od roku 2008.

Zastupitelé Prahy 13 a 17 nedávno schválili usnesení, ve kterém žádají zastavení výroby v chrášťanské provozovně. Požadavek podle vyjádření v dopisu podporují i ostatní dotčené radnice.

Marketingový ředitel firmy Vafo Martin Šámal několikrát uvedl, že výroba plní limity stanové normami a zákony. Používá čtyři stupně čištění odpadního vzduchu, které podle Šámala odstraňují zhruba 92 procent pachových stop. Jako jediný producent krmiv v Evropě Vafo používá dva stupně čištění vzduchu studenou plazmou, doplnil.

Firma Vafo loni požádala Středočeský kraj, na jehož území má továrnu, o rozšíření výroby. Kraj to povolil. Hlavní město se proti rozhodnutí dvakrát odvolalo. Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana ministerstvo životního prostředí poprvé argumenty hlavního města potvrdilo, nyní magistrát čeká na výsledek druhého odvolacího řízení. Šámal na dotaz ČTK uvedl, že nechce kroky pražských radnic komentovat, aby nevstupoval do rozhodování úředníků.

Starostové pěti pražských radnic chtějí, aby Hřib vyvolal jednání se Středočeským krajem a dál jednal o ochraně obyvatel před zápachem s ministerstvy životního prostředí a zdravotnictví, respektive s Českou inspekcí životního prostředí a pražskými hygieniky. Podle starostů by měl otevřít také jednání s firmou Vafo a prověřit možnost podat žalobu na zastavení výroby.

Občané, které zápach obtěžuje, letos založili spolek Praha pro život. Pod jeho hlavičkou v září zorganizovali demonstraci proti rozšíření výroby před ministerstvem životního prostředí.

Vafo vyrábí krmivo pro psy, kočky a hlodavce a produkty vyváží do 70 zemí světa. Vedle Chrášťan má závody v Ratmírově na Jindřichohradecku, Chelčicích na Strakonicku a Chotovinách na Táborsku.

OMH, ČTK

Dnes, 16:45
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
Dnes, 16:45
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
Dnes, 15:08
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 15:08
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Invalidovna
Dnes, 10:36
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
Dnes, 07:49
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
Včera, 17:17
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
Včera, 17:06
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
Včera, 09:39
Výpověď z nájmu, kterou od společnosti CIB RENT Písnice dostali manželé E. a L. M.,...
Včera, 09:05
Prodejna nakladatelství Naše vojsko zmizí z prostor Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy na...
Včera, 07:48
V Praze v loňském roce poklesl počet cyklistů. Sčítače zaznamenaly v celém městě zhruba 3,22...
Reklama