Praha touží po stabilních investicích. Magistrát si chce vzít úvěr pět miliard

Vedení Prahy zvažuje vzít si v příštím roce úvěr pět miliard korun. Peníze budou určeny ke stabilizaci částky určené na investice. Důvodem je pokles příjmů způsobený pandemií nemoci covid-19. Celkovou zadluženost úvěr nezvýší, město musí příští rok splatit stejnou část závazků Evropské investiční bance (EIB). Město očekává propad příjmů kvůli koronavirové krizi více než deset miliard korun. Na investice má jít příští rok 14,8 miliardy. Dluh města nyní je zhruba 19 miliard Kč.

„Investice považujeme za naprosto zásadní aspekt při obnově, nebo pomoci pražské ekonomice. Abychom dosáhli dostatečného objemu prostředků, tak plánujeme pětimiliardový úvěr. Čelíme velkému propadu příjmů a pouze tímto krokem dosáhneme toho, že investice nemusíme nijak omezovat,“ řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek.

Zda si město peníze půjčí a v jaké výši, bude záležet na čerpání investic a aktuálním vývoji hospodaření. Úvěr by neměl být jednorázový, ale město by jej mělo čerpat průběžně v celém roce. Vedení města by o něm mělo začít jednat začátkem roku. Peníze by si pak půjčilo u lokálních komerčních bank či jejich sdružení. Strukturou tento záměr neodpovídá tomu, jak funguje EIB, u které si město půjčovalo v minulosti.

Praha zavede 6 zbytečných spojů metra bez navazujících přípojů

Praha v příštím roce musí splatit jeden ze dvou úvěrů u EIB ve výši pěti miliard korun. „Celková zadluženost města se rozhodně zvyšovat nebude,“ řekl Vyhnánek.

Hlavní město letos snížilo svůj dluh o miliardu korun a k 30. červnu činil dluh 18,7 miliardy korun. Snížení dluhu je důsledkem amortizace pěti úvěrů od EIB. Objem je 8,61 miliardy a roční amortizace je pro roky 2020 a 2021 asi 0,763 miliardy. Zbývající dluh tvoří dluhopisy, které činí 10,08 miliardy. Jde o pětimiliardový dluhopis se splatností v roce 2021 a další se splatností v roce 2023. Město na úhradu tvoří rozpočtovou rezervu.

Zakázka snů? Praha chce nové webové stránky za dvacet milionů

Vedení města na svém pondělním jednání schválilo rozpočet na příští rok, který počítá s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun, což je mírně více než letos. Úspory se dotkly všech rozpočtových kapitol s výjimkou dopravy a svozu odpadu. Návrh rozpočtu projednají 17. prosince pražští zastupitelé.

S přispěním ČTK

Včera, 17:20
Jablonec nad Nisou podpoří milionem korun tři obce v Jihomoravském kraji, které v červnu poničilo...
Včera, 17:00
Na řadě míst spojených s vodou, v zahradnictví či pivovaru se odehraje v hlavním městě...
Včera, 15:20
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:20
 Někdejší místostarosta Prahy 1 Michal Valenta (ODS), firma JCDecaux i její technický ředitel Tomáš Tenzer...
Včera, 15:00
Proti covidu-19 bylo zatím v terénu v Praze naočkováno asi 300 osob bez domova. Další...
Včera, 14:20
Činoherní klub na začátku sezony uvede tři premiéry, které nazkoušel během pandemie. Na jaro pak...
Včera, 10:48
Běžně nepřístupné prostory pražské Staroměstské radnice se v neděli 19. září otevřou veřejnosti. Akce zvaná...
Včera, 10:27
Nedožité 90. narozeniny Miloně Novotného, klasika české humanistické fotografie, připomíná výstava v pražské Leica Gallery....
15.9.2021
Mimořádná divadelní lahůdka čeká hned v úvodu sezóny diváky pražského Švandova divadla: 18. září bude mít...
15.9.2021
Pohledy architektů z celého světa směřují ještě výrazněji na Prahu. Hlavní město společně se svým...
15.9.2021
Pětadvacetiletý muž, kterého dopadli pražští kriminalisté, prodával na internetu auta, která ovšem nevlastnil. Tato vozidla...
Reklama