Veleslavínský zámek se bude dražit 30. listopadu za 382 milionů

Dražba zámku je po dražbě bývalého kláštera na náměstí Republiky v roce 2015 za 790 milionů korun druhou nejvyšší veřejnou dražbou, kterou dosud úřad uspořádal. Ještě více pak stát utržil za prodej nedalekých bývalých kasáren Jiřího z Poděbrad, dnešního obchodního domu Palladium, které v polovině 90. let prodalo ministerstvo obrany za více než 900 milionů korun.

„Jedná se o zcela unikátní investiční příležitost v mimořádně lukrativní lokalitě Prahy 6. Věřím, že nalezneme nového majitele, který kromě nezanedbatelného příjmu do státního rozpočtu zastaví chátrání této kulturní památky, najde pro ni smysluplné využití a vdechne jí nový život,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Hlavní budova zámku dosud sloužila pro soukromé zdravotnické zařízení. Současnému nájemci však končí smlouva a státu by od prosince vznikly náklady na ostrahu ve výši 70.000 korun za měsíc a k tomu výdaje na topení. Podle zářijového vyjádření Arajmu ÚZSVM nemá jinou možnost, než areál vydražit, protože ze zákona nesmí snižovat výnos státu. Státní majetek by mohl být za určitých okolností přímo prodán nebo bezúplatně převeden. Úřad však podle svého vyjádření neobdržel žádost s potřebnou dokumentací.

Historie a budoucnost pražské Invalidovny. Víte, který film tu natáčel Miloš Forman?

„Stále se snažíme iniciovat jednání o přímém prodeji, případně máme zájem si objekt do převodu pronajmout, abychom do té doby nesli náklady za stát. Naši účast v dražbě nemohu vyloučit, ale rozhodně tuto variantu nepreferujeme,“ řekl ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman. Podle něj byla druhá možnost, kterou je bezplatný převod, prakticky vyloučena, protože objekt není v územním plánu určen jako veřejně prospěšná stavba. Praha má nyní pouze ideový záměr na využití objektu pro sociální nebo kulturní potřeby, nikoli požadované podklady o finanční a časové realizaci využití.

V září zastupitelé Prahy 6 uvedli, že nebylo možné se s úřadem domluvit na získání objektu do vlastnictví města. Když Praha v minulém roce projevila o zámek zájem, ÚZSVM magistrátu odpověděl, že přednost má státní organizace, tedy Národní památkový ústav. Ten však letos svůj zájem stáhl. O tom však hlavní město podle zastupitelů Prahy 6 nebylo informováno.

Zastupitelstvo městské části proto v září vyzvalo ÚZSVM, aby dražbu zrušil nebo pozastavil do doby, než bude moci doplnit dokumentaci prokazující zájem Prahy o nemovitost. Uskutečnění dražby několik týdnů po komunálních volbách podle zastupitelů Prahy 6 znemožňuje účast samosprávy v řízení, protože o zapojení do dražby nestihnou včas rozhodnout zastupitelstva hlavního města a Prahy 6, která by zapojení městské části do dražby posvětila.

Dražba se uskuteční 30. listopadu v 11:00 hodin v budově ÚZSVM. Minimální příhoz je stanoven na 500.000 korun a podmínkou účasti v dražbě je složení dražební jistoty ve výši deset procent minimální ceny.

Zámek s historickým parkem, který se rozkládá na třech hektarech, pochází odhadem z roku 1725, kdy byl postaven podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera pro císařovnu Amálii Brunšvickou. Naposledy byl areál rekonstruován v roce 1986. ÚZSVM převzal areál barokního zámku v roce 2015 od ministerstva práce a sociálních věcí.

Zdroj: čtk

Průzkum ukázal, že s dalšími mrakodrapy nesouhlasí tři čtvrtiny Pražanů

Dnes, 13:58
Policie dopadla čtyřiadvacetiletého muže, který údajně vyhrožováním donutil svou přítelkyni k tomu, aby přepsala byt...
Včera, 14:16
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
Včera, 12:00
Komerční článek
1. Jaké jsou v současnosti hlavní přednosti virtuálních strojů a jaké další formy virtualizace se...
Včera, 12:00
Fotbalový trenér klubu Bohemians vloni Klokany z vršovického Ďolíčku zachránil a dokonce s nimi atakoval...
Včera, 09:25
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 10 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Desítky...
Včera, 04:00
Národní technická knihovna se spolu s Prahu 6 rozhodla obdarovat literaturou seniory v domech s...
23.2.2021
Soud přikázal pražskému Gymnáziu Na Zatlance obnovit denní formu vzdělávání. Distanční formu výuky mu zakázal...
23.2.2021
Díky spolupráci společnosti Czech Photo a České tiskové kanceláře zakončí svou tour venkovní výstava Nežádoucí...
23.2.2021
Opoziční zastupitel Tomáš Pek (TOP 09) kritizuje magistrát za přidělení dotace Praze 10 na téměř...
22.2.2021
Kunratický les rozkládající se na území městské části Praha–Kunratice nabízí úžasnou příležitost k rekreaci. Je...
22.2.2021
Spousty koček, čtrnáct psů, tři kozy, dvě slepice a prase. A také patnáct lidských bytostí,...
Reklama