Veletoč s cenou jízdného pražské MHD

Jak už to tak bývá, stačil jeden dotaz a plán Prahy sobě na zdražení jízdného v městské hromadné dopravě byl venku. Jenže Radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) zůstane zřejmě osamocen. Předseda pražské TOP09 Jiří Pospíšil zdražování nefandí od začátku a po vlně kritiky je proti i primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Náměstek už ze skokového zdražování v řádech tisíců vycouval.

Díru v rozpočtu Prahy, kterou za sebou nechala epidemie koronaviru, jen tak něco nezalepí. Tak se zrodil plán, že by ji mohli alespoň z části zalátat lidé pomocí zvýšení cen jízdného v hlavním městě.

To je v hrubých rysech myšlenka, kterou měl náměstek pro dopravu Adam Scheinherr předestřít svým kolegům na výjezdním zasedání před několika dny. Plán se však dostal na veřejnost dříve než měl.

„Odpověděla jsem popravdě novináři na dotaz. Na výjezdním jednání rady jsme spolu s Jiřím Pospíšilem jako jediní s návrhem na razantní zdražení nesouhlasili. Jsem ráda, že se o tom rozproudila diskuze a pan náměstek Scheinherr na základě reakcí veřejnosti od svého návrhu ustoupil,“ uvedla radní Hana Marvanová.

„Potvrzuji výroky Hany Marvanové. Změny názorů našich koaličních partnerů jsou opravdu překvapivé,“ uvedl v reakci šéf pražské TOP09 Jiří Pospíšil.

„V tuto chvíli by se jízdné měnit nemělo. Zdražovat ve chvíli, kdy tato koalice preferuje ekologickou dopravu a bez toho, že občanům nabídneme pozitivní řešení, mi přijde jako návrh, který není moc propracovaný. Spíš bych hledal úspory uvnitř podniku,” dodal Pospíšil.

Zpráva o zdražení jízdného vyvolala mezi lidmi značnou nevoli, spekulovalo se o tom, že by se cena ročního kuponu mohla takřka zdvojnásobit.

DPP: Nepovede-li se obnovit retrolinka 23 příští rok, hrozí odstavení až 16 retro vozů

„Zvažují se jednotlivé varianty, z nichž jedna je i tato. Vypracovaly se jednotlivé scénáře, o kterých se teď bude bavit rada,“ potvrdil Scheinherr. Náměstek už ale svou představu upravil. Zdražení by mělo být o 365 korun ročně. Zároveň by to však nemělo být poslední zdražování.

„Rozhodli jsme se, že nepůjdeme cestou škrtání spojů, nechceme ani stopnout investice. Musíme mít sociálně, ekologicky i ekonomicky udržitelnou MHD,“ upřesnil Scheinherr.

Primátor Prahy Zdeněk Hřib posléze zdražování odmítl také, navrhl naopak snížení ceny měsíčního kupónu o 150 korun. Podle primátora nemělo být cílem jízdenky zdražovat, ale pouze o tomto tématu vést diskuzi. Piráti v minulosti vedle auditu dopravního podniku prosazovali i bezplatnou MHD.

Přebarvit pražskou MHD? Teď, když nejsou peníze na provoz?

Včera, 18:20
Děti ze školek v šesté městské části připravily seniorům a seniorkám z domovů a léčeben dlouhodobě nemocných...
Včera, 17:41
Pražský magistrát vypsal tendr na dodávku laviček a košů v designu, který v roce 2017...
Včera, 16:20
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 16:20
Jedna z restaurací v pražských Kunraticích ve čtvrtek otevřela navzdory vládnímu zákazu. Na místo proto...
Včera, 12:20
Pražský magistrát má hotovou studii promenády s parkem plánované namísto železniční trati mezi Vršovicemi a...
Včera, 11:00
Každá cesta ven se v této době omezila již jen na nákup nebo práci. Procházka...
Včera, 08:59
Hlavní město v příštím roce vydá o miliardu korun více na fungování pražské integrované dopravy...
Hlavní nádraží Praha
Včera, 07:35
Nová čtyřkolejná železniční trať z Vršovic na Zahradní Město, kterou vybudovala Správa železnic (SŽ) při...
26.11.2020
Rozpočet hlavního města na příští rok počítá s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun, což...
26.11.2020
Vedení třetí pražské městské části se od pondělí rozhodlo rozšířit úřední hodiny nad rámec deseti...
bezdomovectví_ilustrační obrázek
26.11.2020
Nevládní organizace Naděje zahájí 1. prosince zimní pomoc pro lidi bez domova v Praze, Středočeském,...
Reklama