Veletoč s cenou jízdného pražské MHD

Jak už to tak bývá, stačil jeden dotaz a plán Prahy sobě na zdražení jízdného v městské hromadné dopravě byl venku. Jenže Radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) zůstane zřejmě osamocen. Předseda pražské TOP09 Jiří Pospíšil zdražování nefandí od začátku a po vlně kritiky je proti i primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Náměstek už ze skokového zdražování v řádech tisíců vycouval.

Díru v rozpočtu Prahy, kterou za sebou nechala epidemie koronaviru, jen tak něco nezalepí. Tak se zrodil plán, že by ji mohli alespoň z části zalátat lidé pomocí zvýšení cen jízdného v hlavním městě.

To je v hrubých rysech myšlenka, kterou měl náměstek pro dopravu Adam Scheinherr předestřít svým kolegům na výjezdním zasedání před několika dny. Plán se však dostal na veřejnost dříve než měl.

„Odpověděla jsem popravdě novináři na dotaz. Na výjezdním jednání rady jsme spolu s Jiřím Pospíšilem jako jediní s návrhem na razantní zdražení nesouhlasili. Jsem ráda, že se o tom rozproudila diskuze a pan náměstek Scheinherr na základě reakcí veřejnosti od svého návrhu ustoupil,“ uvedla radní Hana Marvanová.

„Potvrzuji výroky Hany Marvanové. Změny názorů našich koaličních partnerů jsou opravdu překvapivé,“ uvedl v reakci šéf pražské TOP09 Jiří Pospíšil.

„V tuto chvíli by se jízdné měnit nemělo. Zdražovat ve chvíli, kdy tato koalice preferuje ekologickou dopravu a bez toho, že občanům nabídneme pozitivní řešení, mi přijde jako návrh, který není moc propracovaný. Spíš bych hledal úspory uvnitř podniku,” dodal Pospíšil.

Zpráva o zdražení jízdného vyvolala mezi lidmi značnou nevoli, spekulovalo se o tom, že by se cena ročního kuponu mohla takřka zdvojnásobit.

DPP: Nepovede-li se obnovit retrolinka 23 příští rok, hrozí odstavení až 16 retro vozů

„Zvažují se jednotlivé varianty, z nichž jedna je i tato. Vypracovaly se jednotlivé scénáře, o kterých se teď bude bavit rada,“ potvrdil Scheinherr. Náměstek už ale svou představu upravil. Zdražení by mělo být o 365 korun ročně. Zároveň by to však nemělo být poslední zdražování.

„Rozhodli jsme se, že nepůjdeme cestou škrtání spojů, nechceme ani stopnout investice. Musíme mít sociálně, ekologicky i ekonomicky udržitelnou MHD,“ upřesnil Scheinherr.

Primátor Prahy Zdeněk Hřib posléze zdražování odmítl také, navrhl naopak snížení ceny měsíčního kupónu o 150 korun. Podle primátora nemělo být cílem jízdenky zdražovat, ale pouze o tomto tématu vést diskuzi. Piráti v minulosti vedle auditu dopravního podniku prosazovali i bezplatnou MHD.

Přebarvit pražskou MHD? Teď, když nejsou peníze na provoz?

Dnes, 18:20
Od tohoto týdne je návštěvníkům Botanické zahrady hlavního města k dispozici nový bezbariérový vstup na...
Dnes, 17:00
Začalo to Prahou, nyní se přidalo například i Brno. Univerzity přecházejí na distanční výuku a...
Dnes, 15:00
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 15:00
Za loňské pobodání muže v obchodním domě na pražské Floře půjde třiadvacetiletý student práv Josef...
Dnes, 14:20
Úřady práce v Praze omezují ode dneška kvůli riziku šíření koronavirové nákazy úřední hodiny.
Dnes, 12:20
Plánované podzimní opravy silnic dramatizují pražskou dopravu nad únosnou mez. Lidé kvůli tomu tráví při...
Dnes, 11:00
Pražský magistrát a jeho Institut plánování a rozvoje (IPR) připravily výstavu, která návštěvníkům představí 25...
Dnes, 09:40
Nedoslýchavý penzista Vladimír Švec ze Sušice byl v roce 2018 odsouzen k 27 letům v...
Dnes, 08:59
Zdravotnická záchranná služba hlavního města (ZZS HMP) hledá nové zaměstnance zvláště na nelékařské profese. Spustila...
Dnes, 07:35
Pražská zoo láká návštěvníky na novou pandu červenou nebo na slůňata, která už umějí plavat....
Včera, 18:20
Bez záruky! To je druhé jméno tohohle článku. V jedné ruce kulturní program, v druhé...
Reklama