17℃
Dnes je 22. květen , svátek má Emil

Veletržní palác čeká razantní změna. Národní galerie vypsala architektonickou soutěž

Funkcionalistická budova Veletržního paláce, kde dnes sídlí Národní galerie (NG), by v nejbližších několika letech měla projít zásadní modernizací, která by měla mimo jiné přinést zkvalitnění a rozšíření výstavních prostor. NG na tuto transformaci nyní vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž, uvedl generální ředitel NG Jiří Fajt.

Reklama

Prvním krokem k přestavbě bylo vytvoření odborné poroty, která vybere výsledný návrh, podle něhož se rekonstrukce uskuteční. V porotě kromě Jiřího Fajta zasedne Wim Pijbes, emeritní generální ředitel Rijksmusea v Amsterdamu, James, S. Snyder, emeritní ředitel Izraelského muzea v Jeruzalémě, architekt Zdeněk Lukeš a architektka Annabelle Selldorf. Porota se nyní podílí na vypracování soutěžních podmínek. Z přihlášených studií a architektů vybere 12 k předložení návrhu řešení transformace a revitalizace. Konečný výběr vítěze by měl proběhnout do konce tohoto roku.

Následně by dva až tři roky měla zabrat projektová příprava, další dva roky vlastní rekonstrukce. Vše by tedy mělo být hotovo, v případě že nedojde k nějakým zdržením, nejdříve za pět let. Ještě než začne vlastní rekonstrukce, musí být již dokončena výstavba nového depozitáře NG, která se chystá v Jinonicích. Tam se po dobu stavebních prací přesunou exponáty z Veletržního paláce.

„Klíčovým bodem rekonstrukce bude vytvoření atraktivního a dynamického vnitřního prostoru, zkvalitnění výstavních prostor – zejména zvýšením stropů a zapojením přirozeného světla. Mělo by dojít i ke zlepšení orientace návštěvníků a zatraktivnění veřejného prostoru před hlavní fasádou,“ uvedl Jiří Fajt. Současně dojde i k znovuotevření dnes nepřístupných teras. Obnoveny by měly být i prostory bývalého kina. Veletržní palác má také kromě výstavních prostor poskytnout zázemí pro většinu administrativy NG. Součástí rekonstrukce bude obnovení fasád, výměna oken a technologií. Náklady na celou rekonstrukci, která bude hrazena z rozpočtu ministerstva kultury, jsou odhadovány na tři miliardy korun.

Stavba Veletržního paláce byla dokončena v roce 1928 podle návrhů architektů Oldřicha Tyla a Josefa Fuchse ve funkcionalistickém duchu. S podlahovou plochou asi 13 500 m2 byl v té době největší stavbou tohoto typu na světě. Původně sloužil Pražským vzorkovým veletrhům, po 2. světové válce společnostem zabývajícími se zahraničním obchodem. Zlomovým byl rok 1974, kdy budova kompletně vyhořela. O dva roky později získala ruinu Národní galerie, která zahájila její opravu táhnoucí se až do 90. let. Během posledních několika let se několikrát objevily i úvahy o tom, že by se měla Národní galerie přestěhovat jinam.

Šlechtova restaurace ve Stromovce se otevře příští rok

 

Před 20 minutami
Ota Janeček okouzlený přírodou, všemi jejími formami, živými i těmi zdánlivě neživými, makrosvětem i mikrosvětem...
Včera, 18:42
Radnice v pražské Libuši nechá kompletně opravit pět místních ulic. Práce vyjdou městskou část na...
Včera, 16:28
Nový filmový klub se 1. června otevře ve funkcionalistické budově bývalé trafostanice u Jindřišské věže....
Včera, 15:27
Obce mají ze zákona povinnost vypravovat zesnulým, jejichž příbuzné se nepodaří dohledat, takzvané sociální pohřby....
Včera, 14:34
Praha 5 představila projekt výstavby dopravního terminálu na smíchovském nádraží. Vznikne tam autobusový terminál, záchytné...
Včera, 13:27
V pražské Nemocnici Na Bulovce je od půlnoci omezena péče kvůli havárii vodovodu mimo areál....
Včera, 12:34
Hlas Josefa Svobody rozhodl o tom, že padne koalice Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4...
Včera, 11:05
V souvislosti s opravou tramvajové trati v úseku Dvorce – Nádraží Braník, obratiště Levského, bude...
Včera, 11:02
Podle náměstka pro dopravu Adama Scheinherra je začátek výstavby připravený na letošní červen, kdy by...
Včera, 10:29
Ve středu 22. května mezi osmou ranní a osmou večerní se pěší zóny na Andělu...
Reklama