Velké starosti malého rybníka. Kunratický rybník Ohrada už je plný vody

Kunratický rybníček Ohrada byl dobrým pomocníkem. Zachycoval dešťovou vodu z okolí, a to ještě v době, kdy nebyl problém klimatické krize natolik palčivý. Při výstavbě splaškové kanalizace v 90. letech však bylo porušeno dno. Státní fond životního prostředí ČR poskytl grant, díky němuž mohla být na dno rybníka položena vodotěsná fólie, která však po 20 letech služby netěsnila, stav vody v rybníku kolísal a radnice Městské části Praha-Kunratice se proto rozhodla rybník zrevitalizovat.

Voda navíc prosakovala kolem spodní výpusti, která byla podobně jako potrubí také v havarijním stavu. To už bylo mnoho věcí najednou, přitom dnes je velmi aktuálním trendem v souvislosti s klimatickou krizí a ochranou životního prostředí chránit a zadržovat vodu v regionech, včetně vody dešťové. Odborníci nádrž odbahnili, zbourali původní návodní zeď včetně bezpečnostního přelivu, postavili novou betonovou hráz s bezpečnostním přelivem a obložili ji žulovým kamenem, postavili novou spodní výpusť, srovnali jednotný sklon břehů a svahy zpevnili kamennou dlažbou, dno ještě vysypali štěrkovými valouny a odvezli 350 m³ sedimentu. Nyní je rybník zrevitalizovaný a plný vody.

Optali jsme se paní  starostky Ing. Lenky Alinčové, jak realizace této revitalizace probíhala, kdo Kunratice v této snaze podpořil a jaký má paní starostka nyní pocit?

FOTO: Velké starosti malého rybníčku

Velké starosti malého rybníčku - PET_0367Velké starosti malého rybníčku - DSC_3491Velké starosti malého rybníčku - 800px-Prague_Kunratice_Town_HallVelké starosti malého rybníčku - 1024px-Šeberák_Pond,_Prague_KunraticeVelké starosti malého rybníčku - 766px-Prague_Kunratice_Masaryk_sq

Je velmi potěšitelné, že vaše Městská část Praha- Kunratice nezapomíná ani na malé vodní prvky z hlediska fungující městské krajiny. Nyní už rybník Ohrada je opět pěkným rybníčkem. Jak se podařilo jeho revitalizaci prosadit?

Dobrý den, nejprve vás musím upozornit na to, že se nejedná o klasický rybník. Nemá totiž vlastní přirozený přítok. Jedná se vlastně o retenční nádrž, která zachycuje dešťové vody z přilehlých ulic a zpevněných ploch a střech školského areálu. Nyní pracujeme na tom, abychom zde vyhloubili vrtanou studnu. Odborník nám již našel pramen v těsné blízkosti několika metrů od rybníčku. Ten by měl sloužit k provzdušňování rybníčku v obdobích sucha. Prosadit jeho revitalizaci pro mě nebyl problém, protože pražský magistrát revitalizoval všechny svoje rybníky na území naší městské části a rybníček Ohrada s rozpadlou hrází a unikající vodou byl skutečně kritizován širokou veřejností.

Komu hlavně vděčí za svou revitalizaci? Kdo s tím měl nejvíc práce?

Revitalizaci rybníčku mělo ve volebním programu konkrétně naše Hnutí Praha-Kunratice, jehož jsem předsedkyní, ale musím říci, že v programovém prohlášení to podpořili všichni zastupitelé. Jsem v zastupitelstvu nepřetržitě od r. 1994 a musím říct, že toto zastupitelstvo, zvolené v r. 2018, patří mezi dvě nejkonstruktivnější nehádavá zastupitelstva za dobu mého působení.

Co dalo nejvíce práce rybník zfunkčnit?

Sehnat peníze. Je třeba poděkovat bývalé radní hl. m. Prahy RNDr. Janě Plamínkové a dnešnímu náměstku primátora Ing. Petru Hlubučkovi. Oba si náš rybníček vzali za svůj a plně zajistili finanční prostředky na jeho revitalizaci z rozpočtu HMP. My jsme zajistili projektovou dokumentaci a zhotovitele.

Jak revitalizace přispěje ke zlepšení okolního ekologického mikroklimatu?

Význam rybníčku je estetický, odpařováním v horkých dnech zvlhčuje vzduch, je u něj příjemné posezení a v případě přívalových dešťů zadržuje velký příval dešťových vod, které jinak zatěžují Kunratický potok.

Paní starostko, děkujeme za rozhovor.

Dnes, 00:51
Rok, který si nikdo z obyvatel metropole nedovedl představit, za sebou má stejně jako zbytek...
Včera, 06:00
I když teď divadla do hlediště diváky zvát nemohou, Vršovické divadlo MANA díky moderním technologiím...
22.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.1.2021
Záchranná stanice hlavního města pro volně žijící živočichy přijala loni 5186 zvířat 143 druhů, tedy...
22.1.2021
Místo poprav 539 vlastenců v roce 1942 se stalo svědkem zbabělé pomsty za uskutečnění úspěšné...
21.1.2021
Co se stane, když se mocná síla klimatické změny střetne s nepružnými osobami z nejvyšší...
20.1.2021
Pražští policisté v pondělí kontrolovali třiadvacetiletého řidiče, který ve snaze skrýt před nimi svůj zákaz...
20.1.2021
Spolek Loutky v nemocnici již 15 let ulehčuje dětem v nemocnicích a léčebnách pobyt a...
20.1.2021
Vláda podle premiéra Andreje Babiše nechce rozvolňovat epidemická opatření. Sněmovna bude na žádost vlády jednat...
20.1.2021
Umělci spjatí s Cirkem La Putyka zahrají ve čtvrtek 21. ledna ve výlohách několika podniků...
20.1.2021
Češky za nákupy na internetu podle průzkumu společnosti Testuj.to utratí průměrně zhruba 2 tisíce korun...
Reklama