13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Velký kámen plný energie. Kde se vzal Kamenný slouha?

Za menhiry nemusíte jezdit až do Francie či Anglie. V Praze můžete navštívit Dolní Chabry a obdivovat místní kamenný unikát.

Reklama

Místní menhir se jmenuje Kamenný slouha. Jeho tvar vzdáleně připomíná skloněnou mužskou postavu. Nachází se v Ládevské ulici č.p. 542. Je zapuštěný kolmo do země. Na úrovni chodníku má obvod 2,75 m a je vysoký 1,57 m. Celkem měří asi 3 metry. Zbylá část je skryta pod zemí. Jedná se o buližníkový balvan, kterému se lidově říká „prubířský kámen“. Je to sedimentární křemičitá hornina tmavěšedé barvy s jemnými světlými křemennými žilkami. Působení času jej poněkud ohladilo, ale přesto zůstal zcela neporušen. Kámen pravděpodobně pochází z nedalekého Ďáblického lesa, kde se buližník nachází.

OBRAZEM: Navštivte Tři bohyně – novodobé menhiry v Praze 8 vás posílí a zbystří vaše vnímání světa, lidí kolem vás i sebe samých

Při archeologických pracích v roce 1980 bylo zjištěno, že pod menhirem jsou tři navážky různého materiálu v síle metr a půl. Z tohoto zkoumání vyplynulo, že na toto speciální místo byl menhir dopraven pomocí lidské činnosti. Odhady jeho postavení na současné místo se velmi liší a pohybují se od doby neolitu 4–6 tis. př. n. l až po 4. st. n. l., kdy na území žili Keltové. První zpráva o Kamenném slouhovi pochází z roku 1914 od spisovatele a archeologa Eduarda Štorcha. V té době stál menhir uprostřed polí. Bylo to vyvýšené místo, ze kterého byl velmi dobrý rozhled. Pravděpodobně se zde křižovaly velmi staré cesty vedoucí přes Prahu. V 60. letech 20. století kámen obklopila rozrůstající se zástavba rodinných domků a ve druhé polovině šedesátých let se ocitl ve výklenku oplocení předzahrádky objektu číslo 542. Podle způsobu usazení se předpokládá, že je na svém původním místě. V roce 1980 byl v těsném sousedství Kamenného slouhy na opačné straně plotu nalezen pod povrchem země druhý podobný kámen. V roce 2006 byl vztyčen vedle původního menhiru.

Když kámen vypráví. Odhalte s námi tajemnou sílu menhirů

Podle odborníků má Kamenný slouha podobně jako i další menhiry magické vlastnosti a léčivou moc. Dle některých teorií není rozmístění těchto kamenů v krajině zcela náhodné a má svá specifická pravidla. Je možné, že vytvářely jakýsi kalendář. Když v okolí Prahy uděláte pomyslnou spojnici mezi jednotlivými dochovanými menhiry, máte možnost vidět zajímavé geometrické tvary. Celá skupina chaberských menhirů je podle odborníků energeticky propojena. Kameny se navzájem dobíjejí a působí na člověka velmi silně. Už dříve sloužil jediný kámen jako dobíječ energie, uzdravovatel. Pro některé jedince je pobyt v jeho přítomnosti nepříjemný. Neméně důležité je i jeho archeoastronomické umístění. Pravé úpatí vrchu Ládví (128°; 1 km; 358,9 m); svatyně v Makotřasech (15,5 km; 270°); hradiště Rusavky u Minic (13,5 km; 308°).

Jak ezotericky funguje kamenný kruh v Botanické zahradě v Tróji? A funguje vůbec?

Tak jako okolo ostatních menhirů na našem území i jinde ve světě panuje tajemná aura nezodpovězených otázek. Záhady a tajemství spojované s tajuplnými menhiry nás velice přitahují a zároveň zneklidňují. Možná právě ony jsou zodpovědné za to, že Kamenný slouha v Dolních Chabrech zůstal po tisíce let na svém místě a zcela neporušen.

15.2.2019
Sedlec byl maličkou osadou při levém břehu Vltavy, jehož obyvatelé se živili rybářstvím, pak sadařstvím...
Vila Bertramka
15.2.2019
Klasicistní vila z 18. století se nachází na Smíchově a dnes již slouží jen jako...
15.2.2019
Nehoda, při niž došlo k zničení památkové stavby, se odehrála v úterý dopoledne v Sobíně.
14.2.2019
Praha 2 si ve čtvrtek 14. února připomněla oběti spojeneckého náletu a bombardování hlavního města...
14.2.2019
Lednovou premiérou inscenace Milana Tesaře Výjimečný stav odstartovalo Divadlo Na Fidlovačce svou proměnu. Proměnu v...
14.2.2019
Praha 6 chce zlepšit služby pro seniory a navýšit kapacitu škol, za zásadní pro rozvoj...
14.2.2019
Během výstavby obchodního centra Atrium Flora zmizelo po roce 2000 bronzové sousoší Rodiny, které dlouhá...
14.2.2019
Mysteriózní hra mladého českého autora o generaci, která si vykopala vlastní budoucnost. Právě s tímto...
14.2.2019
První Centrum porodní asistence (CPA) u nás vzniklo na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK Nemocnice...
14.2.2019
V dubnu by se po opravách měl otevřít most pro pěší přes železniční trať na...
Reklama