Větrný mlýn stojí v Praze už 300 let. Dal jméno legendárním studentským kolejím Větrník

Větrný mlýn holandského typu z roku 1722, jeden z nejstarších u nás, patřící klášteru benediktinů od sv. Markéty, stojí v Břevnově v místech, kterým jsme z nejasných příčin uvykli říkat Petřiny.

Již v 17. století zde stával klášterní hospodářský dvůr, jehož součástí byl pravděpodobně i dřevěný větrný mlýn.
Na internetových stránkách penzionu, který dnes ve mlýně funguje, stojí, že ho nechal v roce 1277 postavit opat Godefrid. Dlužno dodat, že v roce 1277 byl opatem jistý Martin I. a opat jménem Godefrid nebyl v Břevnově nikdy předtím ani potom. Tak to stojí v pamětech mnicha Bonifáce Holuba. Proto bude historicky nejpřesnější, když napíšeme, že větrný mlýn tu stával odpradávna.

Historické skvosty v Praze a okolí se rozpadají před očima. Kdo je zachrání?

Stavěl mlýn opravdu Dientzenhofer? Nevíme přesně

Vznik zděného mlýna je uváděn v souvislosti s barokní přestavbou kláštera, za jehož stavitele je považován Kryštof Dientzenhofer. Někdy bývá psáno, že Dientzenhofer byl i stavitelem mlýna, ale písemné doklady o tom nejsou.

Kryštof Dientzenhofer (1655 v St. Margarethenu u Brannenburgu, Bavorsko – 1722 v Praze) byl český architekt a stavitel vrcholného baroka. Jeho nejvýznamnější stavbou je kostel sv. Mikuláše v Praze na Malé Straně. Jeho synem byl slavný barokní architekt a stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer.

Legenda jménem Theodor Pištěk: Oskar za film Amadeus zdaleka nevystihuje tvorbu tohoto velikána

Na malém kamenném portálku mlýna je letopočet 1722, patrně rok dokončení stavby. Mlýn holandského typu je válcová stavba o průměru i výšce devět metrů. Má dvě podlaží. Střecha je kuželovitá, nízká, krytá bobrovkami.

Roku 1840 byl vedle něj postaven mlýn druhý, rovněž holandského typu, menší a štíhlejší. Stržen byl roku 1912 při přestavbě areálu.

Kulturák Plzeňka v Berouně bude mít lepší akustiku a topení. To současné už je zastaralé

Kterak Kohoutek z Nesvačil přišel a co bylo dál

Do roku 1794 provozoval mlýn klášter, v tom roce do něj přišel mlynář Jakub Kohoutek z Nesvačil u Bystřice (což je u benešovského letiště) se svojí vyvolenou Lidmilou, dcerou mlynáře z Konopiště. Jejich syn František, pochopitelně rovněž mlynář, se 3. května 1834 stal otcem Ondřeje Kohoutka, o což se větší měrou zasloužila jeho žena Anna, dcera strahovského šafáře Martina Kejmara (přízeň Petra Fastra).

Nebyla jen múzou Kafky. Milena Jesenská bojovala proti nacistům do posledního okamžiku, její život vyhasl před 74 lety

Ondřej Kohoutek – starosta Břevnova

Z Ondřeje se stal čtvrtý starosta Velkého a Malého Břevnova, Horní Liboce a Tejnky, starostoval plných 13 let, v letech 1867–1880, což nebylo až tak obvyklé, a šlo tedy o muže velmi váženého. Pro představu, jak vypadala taková mlynářova rodina, si povězme, že Ondřej měl celkem šest sourozenců – pět sester a bratra. Věkové rozpětí dětí bylo 15 let.

Ondřej Kohoutek se v pětatřiceti letech oženil, 26. dubna 1869 si u svatého Jiljí vzal o 14 let mladší Bohumilu Kaftanovou (1848–1915), dceru majitele statku v Chvalech. Mezi roky 1869–1880 porodila Bohumila šest dětí: Zdenku (* 1872), Vlastimila (* 1874) a Marii (* 1880) a dvě mrtvá děvčátka a chlapce.

Ondřej Kohoutek sám sebe nezval mlynářem, nýbrž „gruntovníkem“ a až po roce 1876 se uváděl jako „majitel usedlosti“ nebo „majitel mlýna“. Zemřel 11. září 1909 na chronický zánět ledvin. Pochován je v Břevnově ve vegetací zarostlém hrobě v těsné blízkosti rovu svého příbuzného Petra Fastera.

Břevnov za starosty Kohoutka

Jak jsme uvedli, starostou byl Ondřej Kohoutek dlouhých 13 let. K období jeho „vlády“ řekněme, že po roce 1874, kdy se z obory Hvězda odstěhoval sklad střelného prachu, počalo se v Horní Liboci a Malém Břevnově čile stavět, celkem to čítalo 31 domů.

V září 1868 byl v Tejnce zřízen poštovní úřad. V roce 1873 pak založen spolek dobrovolných hasičů ve Velkém Břevnově, o dva roky později v Malém Břevnově. A v posledním roce Kohoutkova starostování řemeslníci z Břevnova a okolí se sdružili ve Spolek řemeslnicko-živnostenský se sídlem v Tejnce.

Ze mlejna do hospody

V mlýně na Větrníku se mlelo pravděpodobně do konce 80. let 19. století. V roce 1899 jej – patrně ve velmi zanedbaném stavu – koupil pražský restauratér Jan Josef Černohorský a patrně v roce 1912 k mlýnu přistavěl obytnou budovu. Ve dvoře zřídil letní restauraci, která fungovala do roku 1927.

Osoba toho pána je nám trochu tajemnou, v seznamu obyvatel k roku 1910 není, zato jsme nalezli Josefa Černohorského, hostinského v Kinského zahradě a na Nebozízku, Smíchov č. 99, Karlova třída 1 (dnešní Holečkova). V tomto případě mohlo jít o Josefa Černohorského (1871–1933), jehož stopu jsme nalezli na břevnovském hřbitově a na jehož rovu stojí „restauratér a velitel svazu národních gard“. Nabízí se, že by mohlo jít o syna, ale důkaz pro to nemáme žádný.

Doba porevoluční

Uděláme teď velký skok v čase, ale informací z doby temna se nám nedostává. Po roce 1990 byl mlýn opraven a jeho hospodářské objekty změněny na penzion. Mají tu šest pokojů a můžete využít bezpečnostní trezor na recepci, praní a žehlení oděvů a tenisový kurt. A že je v místě také restaurace, o tom vůbec nepochybujte.

Dnes, 14:35
V pražském Divadle na Vinohradech vznikne nová scéna pro zhruba 300 diváků. Vybudována bude v...
Dnes, 14:23
Premiér Andrej Babiš považuje za zbytečné, aby se rezervační systém k očkování proti covidu-19 otevřel...
Dnes, 14:01
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 14:01
V květnu letošního roku by měla skončit rekonstrukce domu na Hradčanské na adrese Dejvická 4.
Dnes, 12:52
Opoziční politici kritizují dnešní start registrací k očkování, ale i další záležitosti spojené s vakcinací...
Dnes, 12:38
K paušální dani se do dneška přihlásilo 69 622 živnostníků. Termín byl sice do pondělí,...
Dnes, 06:02
Podle údajů společnosti Dotykačka stravovací provozy zaznamenaly v prosinci meziroční propad tržeb o 55 procent....
Včera, 15:23
Minulý týden se Praha konečně dočkala první trvalejší sněhové pokrývky této zimy. Petřínské sady tak...
Včera, 13:27
V neděli 3. ledna po dlouhé těžké nemoci zemřela novinářka a bývalá televizní moderátorka Eva...
Včera, 12:31
Policisté dnes ráno zadrželi muže, který by mohl být útočníkem z pražského metra. Podle videozáznamu,...
Včera, 12:20
Ředitel Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavel Březovský k dnešnímu dni rezignoval na svou funkci kvůli...
Reklama