Více, méně, vůbec? Pití alkoholu a braní drog v čase pandemie

Vědci v Evropě začali zjišťovat, jak šíření nákazy koronavirem a nařízená omezení ovlivnila pití alkoholu a užívání nelegálních drog. Odpověď mají dát výsledky dvou studií, kterých se mohou zúčastnit i lidé z Česka. Dotazníky mohou zájemci vyplnit na internetu. Řekl to vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

„První studie se zaměřuje na nelegální drogy. Má zjistit změny v míře užívání a na drogových trzích. U alkoholu se sledují změny zvyklostí, zda lidé pijí více, méně, častěji, méně často. Jsou tam i otázky na kouření. Na míře konzumace v jednotlivých zemích se současná situace odráží,“ uvedl Mravčík.

Průzkumy ukážou míru pití a užívání drog v jednotlivých státech. Vědci budou moci zmapovat chování místních obyvatel bez turistů. Výsledky by tak v době uzavřených hranic a bez volného pohybu po Evropě měly popisovat situaci v dané zemi.

Studii o pití alkoholu provádí Technická univerzita v Drážďanech. V dotazníku psychologové zjišťují, jak opatření proti šíření koronaviru s izolací, výpadkem příjmů a zákazem pohybu v jednotlivých státech ovlivnila pití alkoholických nápojů. Ptají se, jak často a kolik sklenic člověk pil před nařízenými omezeními a po jejich přijetí. V Česku má průzkum na starosti klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy se Státním zdravotním ústavem.

Lidé v obavě z viru ohrožují své životy

Do druhého průzkumu by se měli zapojit lidé nad 18 let, kteří užívají drogy. Také tento dotazník je na internetu i v češtině. Data sbírá Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogové závislosti (EMCDDA) ve všech členských zemích EU. V Česku se na studii podílí české monitorovací středisko. Průzkum potrvá čtyři týdny. Výsledky mají mimo jiné pomoci nastavit pomoc pro závislé a zmírnit dopady užívání v době pandemie.

Oba výzkumy jsou anonymní. Vyplnění dotazníků trvá pár minut. IP adresa respondentů se nebude uchovávat. Využívat se budou souhrnné výsledky.

vera/čtk

Dnes, 18:46
Vlastně nemají volno, je léto, písničkáři jsou na festivalech, obrážejí hrady a zámky a jiné...
Včera, 12:40
Neznámý vandal poničil v noci z neděle na pondělí výstavu připomínající justiční vraždu Milady Horákové...
8.8.2020
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
8.8.2020
Novorenesanční restaurace Bohemia, původně Petzoldův plzeňský restaurant z roku 1891, která léta chátrala, se rekonstruuje....
7.8.2020
Uvidíte nejmodernější a největší technickou knihovnu v České republice. Prohlídky se konají od poloviny července...
Zdeněk Hořánek
6.8.2020
Společnost SNEO, kterou vlastní městská část a která má na starost správu městského majetku, má...
6.8.2020
Radní hlavní města Prahy a někteří pracovníci ROPIDu a DPP se snaží prezentovat, jak mají...
6.8.2020
No v Troji, pochopitelně! Nikoli však v zoologické, nejde o opičky ani jiné zástupce říše...
5.8.2020
Po jedenácté letos odstartovaly na Kulaťáku oblíbené trhy. Letošní sezónu, tak jako život nás všech,...
5.8.2020
Lodní dopravě na území Prahy 5 slouží plavební komora mezi Janáčkovým nábřežím a Dětským ostrovem....
4.8.2020
Park Santoška se nabízí k oddechu, příjemným procházkám i krásným výhledům na Prahu. Díky rekonstrukci...
Reklama