Více, méně, vůbec? Pití alkoholu a braní drog v čase pandemie

Vědci v Evropě začali zjišťovat, jak šíření nákazy koronavirem a nařízená omezení ovlivnila pití alkoholu a užívání nelegálních drog. Odpověď mají dát výsledky dvou studií, kterých se mohou zúčastnit i lidé z Česka. Dotazníky mohou zájemci vyplnit na internetu. Řekl to vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

„První studie se zaměřuje na nelegální drogy. Má zjistit změny v míře užívání a na drogových trzích. U alkoholu se sledují změny zvyklostí, zda lidé pijí více, méně, častěji, méně často. Jsou tam i otázky na kouření. Na míře konzumace v jednotlivých zemích se současná situace odráží,“ uvedl Mravčík.

Průzkumy ukážou míru pití a užívání drog v jednotlivých státech. Vědci budou moci zmapovat chování místních obyvatel bez turistů. Výsledky by tak v době uzavřených hranic a bez volného pohybu po Evropě měly popisovat situaci v dané zemi.

Studii o pití alkoholu provádí Technická univerzita v Drážďanech. V dotazníku psychologové zjišťují, jak opatření proti šíření koronaviru s izolací, výpadkem příjmů a zákazem pohybu v jednotlivých státech ovlivnila pití alkoholických nápojů. Ptají se, jak často a kolik sklenic člověk pil před nařízenými omezeními a po jejich přijetí. V Česku má průzkum na starosti klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy se Státním zdravotním ústavem.

Lidé v obavě z viru ohrožují své životy

Do druhého průzkumu by se měli zapojit lidé nad 18 let, kteří užívají drogy. Také tento dotazník je na internetu i v češtině. Data sbírá Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogové závislosti (EMCDDA) ve všech členských zemích EU. V Česku se na studii podílí české monitorovací středisko. Průzkum potrvá čtyři týdny. Výsledky mají mimo jiné pomoci nastavit pomoc pro závislé a zmírnit dopady užívání v době pandemie.

Oba výzkumy jsou anonymní. Vyplnění dotazníků trvá pár minut. IP adresa respondentů se nebude uchovávat. Využívat se budou souhrnné výsledky.

vera/čtk

Dnes, 10:45
V ulici U Vršovického nádraží zrekonstruovala Praha 10 čtrnáct nových bytů, které má radnice v...
Dnes, 09:40
Někteří provozovatelé kadeřnictví v Praze si zoufají nad svou aktuální finanční situací. Kvůli uzavření na...
Dnes, 08:00
Komerční článek
Množství městského odpadu s postupem let stále roste. Odpadem se stávají i věci, které jsou funkční,...
Dnes, 08:00
Ve vozovém parku pražského dopravního podniku (DPP) budou od dnešního dne už jen nízkopodlažní autobusy. Podnik vyřadí...
Včera, 17:00
Vtipné líčení výpravy za zvířaty do exotické Guyany, rozhovory s pětadvaceti předními českými lékaři nebo...
Policie_ilustrační foto
Včera, 16:53
Koncem minulého měsíce jsme vás informovali o zatčení italského státního příslušníka Riccarda Pastoreho. Stalo se...
Včera, 14:20
Přehrazením přechodu pro chodce u budovy ministerstva životního prostředí včera aktivisté během několika minut ochromili...
Včera, 13:00
Už před zahájením otevírací doby čekali lidé před palácem Kinských na Staroměstském náměstí, aby se...
Včera, 11:50
V Praze vyjelo kvůli napadanému sněhu všech 73 sypačů určených na úklid nejdůležitějších ulic. Do terénu byly...
Včera, 10:00
V pražské integrované dopravě (PID) budou moci cestující od čtvrtka 3. prosince do všech tramvají opět nastupovat...
Včera, 09:05
Ve středních Čechách v noci na dnešek napadl sníh, řidiči by měli být opatrní. V...
Reklama