Vily na Špejchaře jsou výčitkou i varováním. Snaží se je zachránit nová iniciativa

Další fotky

Tam, kde se potkává Bubeneč s Letnou a Praha 6 s Prahou 7, poblíž známé křižovatky Na Špejchaře, proběhl v úterý videomapping. Promítalo se na zchátralou Kočího vilu, důvodem bylo první veřejné představení právě se rozjíždějící iniciativy Zachraňte vily!

Iniciativa si klade za cíl záchranu vil u Špejcharu, dvě (Kočího a Roškotova) jsou značně zdevastované), tři vily jsou v pořádku, ale i nad nimi visí Damoklův meč. Jedna z nich je vlastním domem bubenečského architekta a stavitele Karla Hübschmanna, druhá dílem dejvického stavitele a starosty Františka Hennera.

Ale vlastně nejde jen o tyto vily, ale o zachování rázu celé památkově chráněné zóny tradiční vilové čtvrti.

Za iniciativou stojí zastupitelé Prahy 6 Ondřej Chrást a Miloš Vlach, zastupitelka hl. m. Prahy Aneta Heidlová a IT specialista Vojtěch Tatra. Problému zchátralých vil se dlouhodobě věnuje také spolek Občanské sdružení Bubeneč,

„Naší iniciativou chceme donutit politickou reprezentaci Prahy 6 jednat a bezohledného developera, který svým počínáním hyzdí genius loci pražského Bubenče i celé Prahy, hnát k odpovědnosti. Není přece možné, aby v centru jedné z nejbohatších čtvrtí Prahy chátraly dvacet let domy, ohrožovaly kolemjdoucí, majitel se smál v daňovém ráji a čekal, až někomu spadnou na hlavu,“ uvedl zakladatel iniciativy a pirátský zastupitel Prahy 6 Ondřej Chrást.

Maškova vila. Dům jako nejkrásnější pomník

„Kulturních památek bychom si měli vážit, je to dědictví, které nám naši předci odkázali. Tyto architektonicky významné vily koupil před více než dvaceti lety známý developer Lordship s nevyřčeným záměrem jejich postupného zchátrání a znehodnocení. Od té doby hyzdí a ohrožují své okolí. Developer má však jasno – na místo vil postavit velké administrativní centrum, které by zcela zničilo genius loci čtvrtě Bubeneč, který je postaven právě na prvorepublikové architektuře. (A mnohdy i starší. – pozn. f.) Tento naddimenzovaný kancelářský projekt by výrazně narušil celou rozsáhlou tradiční vilovou čtvrť, obdivovanou po celém světě,“ vysvětlila pozadí celé iniciativy pražská zastupitelka Aneta Heidlová.

„Vily svým žalostným stavem doslova hyzdí jeden z hlavních příjezdů do Prahy 6, jednu z hlavních tříd celé Prahy, třídu Milady Horákové. Je nesmírnou ostudou všech předchozích politických reprezentací, že něco takového dopustily. Situace okolo těchto vil je ohavným pozůstatkem pravicové politiky devadesátých let, ve které si šli na ruku komunální politici s developery hájícími pouze své zisky. Šokuje mě, že majitel vil je v podstatě nedohledatelný v daňovém ráji. To se v právním státě nemůže dít!“ doplnil senátní kandidát Pirátů ve zdejším obvodě Robert Veverka.

Opuštěnou Kapsovu vilu v Bubenči koupil jeden z nejbohatších Čechů a chce jí vdechnout nový život

Iniciativa vytvořila petici jak v elektronické, tak i v papírové podobě, facebookové a instagramové stránky, chystá několik veřejných akcí na podporu – první z nich byl právě úterní videomapping, který připravilo uskupení FotonX, jehož členem je i jeden z iniciátorů a zastupitel Prahy 6 Miloš Vlach.

„Zisk – to je jediná hodnota, která spojuje politické a ekonomické dinosaury válcující právní stát s úmyslem nechat tyto kulturně důležité vily chátrat, aby zde mohli postavit kanceláře, kterých je všude dost. Historie, kultura a právní stát je pro mě smysluplnější hodnotou oproti prázdným kaloriím zisku, proto se domnívám, že bychom takový špinavý podnik neměli nechat projít. Vlastnictví zavazuje – žeňme vlastníka k odpovědnosti a radu městské části k činu,“ dodal Vojtěch Tatra, IT specialista a další z iniciátorů projektu.

Zachránit bubenečské vily ze spárů developera se možná nepodaří. Ale jsou tu i další staré domy v ohrožení. Těm možná iniciativa Zachraňte vily! zachrání „život“.

Berme tuto iniciativu jako zdvižený prst. Který, to se uvidí.

FOTO: Špejchar varuje. Zachraňte vily!

Špejchar varuje. Zachraňte vily! - 1 DSC04816Špejchar varuje. Zachraňte vily! - 2 videomaŠpejchar varuje. Zachraňte vily! - 3 videomapinŠpejchar varuje. Zachraňte vily! - 4 M. Horákové 100, 02Špejchar varuje. Zachraňte vily! - 5 M. Horákové – Roškotova vila 07
Další fotky
Špejchar varuje. Zachraňte vily! - 6 M. Horákové 104 09Špejchar varuje. Zachraňte vily! - 7 m. horákové 104+106 17Špejchar varuje. Zachraňte vily! - 0 DSC04226
Včera, 18:55
V pátek 23. října otevřená lávka mezi Císařským ostrovem a Trojou, se o proběhlém víkendu...
Včera, 18:20
V omezeném režimu fungují momentálně kvůli pandemii onemocnění covid-19 městské a obecní úřady v Česku. Protože však...
Včera, 17:00
Komerční článek
Praha spustila novou kampaň na základě zážitků skutečných lidí z první linie, kteří denně bojují proti...
Včera, 17:00
Pražský magistrát nechá vypracovat projekt prodloužení tramvajové trati na Pankrác, a to v úseku od...
Včera, 16:20
Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční...
Včera, 14:20
Vyhlášený nouzový stav a s ním spojené uzavření restaurací, barů, ale třeba i divadel či...
Včera, 12:44
Komerční článek
Praha spustila další kampaň proti koronaviru, tentokrát s cílem ukázat, jak je více než kdy...
Registr řidičů a vozidel na Vyšehradě
Včera, 12:20
Pražský magistrát kvůli nutnosti odeslat pracovníky do karantény uzavřel již třetí pracoviště registru vozidel. Po...
Včera, 11:40
Podobně jako na jaře, i teď na podzim sleduje ROPID, Dopravní podnik hl. m. Prahy...
Včera, 11:17
I tentokrát si Náš REGION Praha ze stanic metra přinesly tisíce čtenářů. I přes nouzový...
Včera, 11:00
V pražské Nemocnici Na Františku, kterou zřizuje městská část Praha 1, bude od začátku listopadu...
Reklama