-2℃
Dnes je 23. leden , svátek má Zdeněk

Víno, burčák, pálenky, jídlo, hudba, bohatý program. Víkendové vinobraní na vinici sv. Kláry v Troji!

Vinobraní na vinici sv. Kláry v pražské Troji se koná o víkendu 15. a 16. září. Vinice s kouzelným výhledem na panoráma Prahy nabídne nejen víno, ale i burčák, pálenky, jídlo a nově také mošt z místních hroznů. Doprovodný program probíhá od 11 do 19 hodin.

Reklama

Vinice sv. Kláry se rozkládá na ploše 3,5 hektaru prosluněného trojského svahu, na území trojské botanické zahrady. „Vzhledem ke skalnatému podloží jsou vinnou révou osázené tři hektary plochy vinice. Každoročně zde ručně sklidíme okolo 20 tisíc kilogramů hroznů, z nichž po zpracování v místním sklepě vznikne až 20 tisíc lahví vína,“ uvedl ředitel Botanické zahrady hlavního města Prahy Bohumil Černý.

FOTO: Vinobraní vinice sv. Kláry

Vinobraní vinice sv. Kláry - OLYMPUS DIGITAL CAMERAVinobraní vinice sv. Kláry - Vinice sv. Kláry – zdroj foto vinice sv. KláryVinobraní vinice sv. Kláry - Víno z vinice sv. Kláry – zdroj foto vinice sv. Kláry

Teploty neměly na úrodu vinice vliv

„Léto s vysokými teplotami nemá na úrodu na zdejší vinici téměř žádný vliv. Část hroznů sice utrpělo úžeh silným slunečním žárem, suché počasí ale zároveň neprospívá plísňovým chorobám, hrozny jsou tudíž zdravé, tím se ztráty vyrovnávají. Kvalita budoucího vína se tak odvine zejména od průběhu počasí v září,“ uvedl kurátor vinice sv. Kláry Martin Beránek. První hrozny byly z vinice sklizeny nedávno, zatím pro burčák. Pro červený to to je Modrý Portugal, pro bílý Chrupka bílá a Müller Thurgau.

Letošní víno bude skvělé, myslí si vinaři. Hlavně červené

Hlavní sklizeň hroznů plánují vinohradníci na druhou polovinu září v závislosti na počasí a vyzrávání hroznů. Návštěvníci budou moci ochutnat i místní medailová vína, například Rulandské modré rosé 2017, oceněné na letošní soutěži Král vín. Úspěchy dlouhodobě sklízí i červená varianta této odrůdy. Ročník 2015 získal na soutěži Král vín v tomto roce zlatou medaili. Na milovníky vína čekají i novinky – kupříkladu kombinace odrůd Rulandské šedé s Rulandským modrým a růžové cuvée Rulandské modré a Modrý Portugal.

Vína z jihu, pralinky, sýry – vše pro labužníky

V rámci vinobraní budou k dostání i vína z dalších předních českých a moravských vinařství. V Ornamentální zahradě budou i stánky s nabídkou vín z Jižní Afriky či Španělska. „Chybět nebude ani výborné jídlo, a to jak pro milovníky masa, tak i pro vegany a vegetariány. Ochutnáte výborné čokoládové pralinky, které se skvěle snoubí s červenými víny, „street food“ z Avokádového bistra, speciality španělské a srbské kuchyně i výtečné sýry. Na své si přijde opravdu každý labužník,“ lákají organizátoři. Chybět nebude ani bohatý hudební a další doprovodný program.

V době konání Vinobraní sv. Kláry platí do Botanické zahrady hl. m. Prahy zvláštní vstupné. Dospělí zaplatí 200 korun, zlevněné vstupné činí 70 korun. V ceně je vstup do botanické zahrady, skleníku Fata Morgana a doprovodný program.

Včera, 16:32
Nový týden lednového přestupového období začal pořádně zhurta. Sparta se zbavuje přepláceného tureckého stopera a...
Pražský magistrát ve vánočním osvětlení.
Včera, 13:26
Opilce a hlučné turisty bude usměrňovat noční starosta. Pražští radní jím jmenovali Jana Šterna. Pomáhat...
21.1.2019
Radnice první městské části zatím nevyhlásila výběrové řízení na nového ředitele Nemocnice Na Františku, kterou...
21.1.2019
Pražský magistrát začne ještě tento měsíc jednat o odkupu bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici....
21.1.2019
U pražského hlavního nádraží byla ráno nalezena mrtvá žena. Podle prvotních informací zemřela zřejmě bez...
21.1.2019
V Praze by mohlo v budoucnu přibýt několik kilometrů tunelů. Vzniknout by měly především jako...
21.1.2019
Obyvatelé pražské Libně protestují proti jednosměrnému provozu ve Stejskalově ulici, který byl zaveden v souvislosti...
21.1.2019
Vedení hlavního města nebude pokračovat v přípravě případné stavby budovy knihovny podle projektu architekta Jana...
21.1.2019
Rok 2018 se do análů zapíše jako rekordní především kvůli suchu a kůrovcové kalamitě. Těžba...
21.1.2019
Bacha, revizor jde! Těch, kdo by se zadrženým dechem takto reagovali kvůli jízdě bez platného...
Reklama