Víno, burčák, pálenky, jídlo, hudba, bohatý program. Víkendové vinobraní na vinici sv. Kláry v Troji!

Vinobraní na vinici sv. Kláry v pražské Troji se koná o víkendu 15. a 16. září. Vinice s kouzelným výhledem na panoráma Prahy nabídne nejen víno, ale i burčák, pálenky, jídlo a nově také mošt z místních hroznů. Doprovodný program probíhá od 11 do 19 hodin.

Vinice sv. Kláry se rozkládá na ploše 3,5 hektaru prosluněného trojského svahu, na území trojské botanické zahrady. „Vzhledem ke skalnatému podloží jsou vinnou révou osázené tři hektary plochy vinice. Každoročně zde ručně sklidíme okolo 20 tisíc kilogramů hroznů, z nichž po zpracování v místním sklepě vznikne až 20 tisíc lahví vína,“ uvedl ředitel Botanické zahrady hlavního města Prahy Bohumil Černý.

FOTO: Vinobraní vinice sv. Kláry

Vinobraní vinice sv. Kláry - OLYMPUS DIGITAL CAMERAVinobraní vinice sv. Kláry - Vinice sv. Kláry – zdroj foto vinice sv. KláryVinobraní vinice sv. Kláry - Víno z vinice sv. Kláry – zdroj foto vinice sv. Kláry

Teploty neměly na úrodu vinice vliv

„Léto s vysokými teplotami nemá na úrodu na zdejší vinici téměř žádný vliv. Část hroznů sice utrpělo úžeh silným slunečním žárem, suché počasí ale zároveň neprospívá plísňovým chorobám, hrozny jsou tudíž zdravé, tím se ztráty vyrovnávají. Kvalita budoucího vína se tak odvine zejména od průběhu počasí v září,“ uvedl kurátor vinice sv. Kláry Martin Beránek. První hrozny byly z vinice sklizeny nedávno, zatím pro burčák. Pro červený to to je Modrý Portugal, pro bílý Chrupka bílá a Müller Thurgau.

Letošní víno bude skvělé, myslí si vinaři. Hlavně červené

Hlavní sklizeň hroznů plánují vinohradníci na druhou polovinu září v závislosti na počasí a vyzrávání hroznů. Návštěvníci budou moci ochutnat i místní medailová vína, například Rulandské modré rosé 2017, oceněné na letošní soutěži Král vín. Úspěchy dlouhodobě sklízí i červená varianta této odrůdy. Ročník 2015 získal na soutěži Král vín v tomto roce zlatou medaili. Na milovníky vína čekají i novinky – kupříkladu kombinace odrůd Rulandské šedé s Rulandským modrým a růžové cuvée Rulandské modré a Modrý Portugal.

Vína z jihu, pralinky, sýry – vše pro labužníky

V rámci vinobraní budou k dostání i vína z dalších předních českých a moravských vinařství. V Ornamentální zahradě budou i stánky s nabídkou vín z Jižní Afriky či Španělska. „Chybět nebude ani výborné jídlo, a to jak pro milovníky masa, tak i pro vegany a vegetariány. Ochutnáte výborné čokoládové pralinky, které se skvěle snoubí s červenými víny, „street food“ z Avokádového bistra, speciality španělské a srbské kuchyně i výtečné sýry. Na své si přijde opravdu každý labužník,“ lákají organizátoři. Chybět nebude ani bohatý hudební a další doprovodný program.

V době konání Vinobraní sv. Kláry platí do Botanické zahrady hl. m. Prahy zvláštní vstupné. Dospělí zaplatí 200 korun, zlevněné vstupné činí 70 korun. V ceně je vstup do botanické zahrady, skleníku Fata Morgana a doprovodný program.

Dnes, 14:20
Přehrazením přechodu pro chodce u budovy ministerstva životního prostředí včera aktivisté během několika minut ochromili...
Dnes, 13:00
Vtipné líčení výpravy za zvířaty do exotické Guyany, rozhovory s pětadvaceti předními českými lékaři nebo...
Dnes, 13:00
Komerční článek
Množství městského odpadu s postupem let stále roste. Odpadem se stávají i věci, které jsou funkční,...
Dnes, 13:00
Už před zahájením otevírací doby čekali lidé před palácem Kinských na Staroměstském náměstí, aby se...
Dnes, 11:50
V Praze vyjelo kvůli napadanému sněhu všech 73 sypačů určených na úklid nejdůležitějších ulic. Do terénu byly...
Dnes, 10:00
V pražské integrované dopravě (PID) budou moci cestující od čtvrtka 3. prosince do všech tramvají opět nastupovat...
Dnes, 09:05
Ve středních Čechách v noci na dnešek napadl sníh, řidiči by měli být opatrní. V...
Včera, 15:40
Kunratický rybníček Ohrada byl dobrým pomocníkem. Zachycoval dešťovou vodu z okolí, a to ještě v...
Včera, 15:20
V Praze od roku 2015 developeři prodali 33.500 bytů v bytových domech. Úřady jich za...
Včera, 15:00
Přes milion korun poslali během pouhého měsíce lidé na záchranu respektive obnovu vyhořelého kostela svatého...
Včera, 14:21
Komerční článek
Hlavní město rozhodlo o rozšíření vyhlášky, která reguluje reklamu na veřejných prostranstvích. Změna se dotkne...
Reklama