5℃
Dnes je 16. listopad , svátek má Otmar

Víte, kde byl první pravoslavný kostel v Čechách? Asi vás překvapí, že na Staroměstském náměstí

Další fotky

16. srpna 1874 byl slavnostně vysvěcen chrám sv. Mikuláše na Starém Městě pražském. Stal se tak prvním pravoslavným kostelem v Čechách od roku 1054.

Dnešní kostel byl postaven na místě vyhořelého gotického farního kostela, který je zmiňován k roku 1273. Kostel sv. Mikuláše tvořil protiváhu kostelu Matky Boží před Týnem stojícímu diagonálně přes Staroměstské náměstí. Z původní stavby se dochovalo jen několik stavebních prvků zabudovaných v dnešním sklepení. Za panování krále Václava IV. se stal jedním z husitských resp. reformačních center. Je spojen se jmény Jana Milíče z Kroměříže a Matěje z Janova.
Roku 1635 získali gotickou baziliku montserratští benediktini, mniši přišlí z Emauzského kláštera (Na Slovanech).
Přistavěli k němu kvadraturu kláštera.

Mezi lety 1730 až 1739 byl podle návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera (1689 v Praze – 1751 tamtéž) zbudován dnešní kostel a po jeho západní straně budova prelatury.
Za panování císaře Josefa II. byla část kostelního vybavení zrekvírována, včetně zvonů. Podle pověsti byl jeden z nich věnován obci Dolany (okres Plzeň-sever). Socha sv. Jana Nepomuckého byla přenesena na most do Přeštic, odkud se zřítila v osmdesátých letech 20. století do řeky. Byla rekonstruována a přenesena do Lapidária Národního muzea.

Barokní malíř Reiner vycházel z temnoty a šerosvitu ke světlu a pestrým barvám

Jelikož pravoslavná církev v českých zemích neměla vlastní svatostánek, sloužil kostel v letech 1870 – 1914 českým, ale především ruským pravoslavným věřícím. Pravoslavným duchovním správcem, a zároveň prvním knězem novodobé pravoslavné církve v českých zemích se stal Nikolaj Nikolajevič Ryžkov (1868 v Borisovce v Bělgorodském okrese – 1920 v Petrohradě).

Později byl správcem v Praze metropolita Jevlogij (1868 v Somovu v Tulské gubernii – 1946 v Paříži, vl. jm. V. S. Georgijevskij), který učinil vikářem a představeným chrámu biskupa – a později rakouského a německého arcibiskupa – Sergije (1881 v Moskvě – 1952 v Kazani, vl. jm. A. D. Koroljov) a časem též jeho pomocníka archimandritu Isaakije (1895 v Petrohradě – 1981 v Jeleci v Rusku, vl. jm. I. V. Vinogradov).

Poté, co pravoslavná církev získala do užívání své nové kostely Cyrila a Metoděje v Resslově ulici a také chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice na Olšanských hřbitovech, byl staroměstský kostel dočasně využíván jako posádkový kostel či skladiště. Prelatura a klášterní budovy byly zbořeny při asanaci staré Prahy do roku 1908.

Tvůrce Národního divadla Zítka znechutila kritika, opravu nechal na kolegovi a raději se věnoval svým studentům

2. ledna roku 1920 byla v kostele vyhlášena nová Církev československá husitská, jejímž prvním biskupem se stal dr. Karel Farský (1880 v Semilech – 1927 v Praze). Církev v kostele působí dodnes.
V interiéru kostela stojí za pozornost varhany a nástropní fresky zobrazující životy světců sv. Mikuláše, sv. Benedikta a motivy ze Starého zákona. V letech 1735-36 je vytvořil bavorský malíř Kosma Damián Asam (1686 v Benediktbeuernu v Německu – 1739 v Mnichově).
Hlavní oltář z umělého mramoru pochází z roku 1737.

Štukovou výzdobu kostela provedl Bernardo Spinetti (1699 – 1748 v Praze), sochařskou výzdobu vstupního průčelí a interiéru obstaral Antonín Braun (1709 – 1742), synovec Matyáše Bernarda Brauna, po kterém zdědil jeho sochařskou dílnu.
Hlavní panikadilo neboli chrámový lustr ve tvaru carské koruny se zavěšeným čtyřstranným křišťálovým křížem věnoval roku 1880 místní pravoslavné církvi ruský car Alexandr II. Lustr o hmotnosti 1400 kilogramů pochází z harrachovských skláren.

Zdroj: Wikipedie

FOTO: Kostel sv. Mikuláše na Starém Městě

Kostel sv. Mikuláše na Starém Městě - 1 jevlogij čsv 25Kostel sv. Mikuláše na Starém Městě - 2 800px-Prague_07-2016_wicoKostel sv. Mikuláše na Starém Městě - 3 stz 13Kostel sv. Mikuláše na Starém Městě - 4 prheuKostel sv. Mikuláše na Starém Městě - 5 pražské varhany
Další fotky
Kostel sv. Mikuláše na Starém Městě - 6 v.v.r. slovanská knihovnaKostel sv. Mikuláše na Starém Městě - 7 jevlogijKostel sv. Mikuláše na Starém Městě - 8 Biskup_Sergij_a_Isaakij_10Kostel sv. Mikuláše na Starém Městě - farskýKostel sv. Mikuláše na Starém Městě - 0 unesco czech

 

Před 3 hodinami
Do 29. listopadu můžete navštívit výstavu „Sametový Žižkov… svobodomyslný a nezkrotný“, která zachycuje Prahu 3...
Dnes, 15:33
Výročí sametové revoluce si v Česku vedle metropole připomene řada měst a obcí. Vedle demonstrací...
Dnes, 15:01
Hedvábný šátek s motivem motýlů a můr od Václava Hollara, provedený v kobaltové modři a...
Dnes, 14:33
V rámci oslav 30 let od sametové revoluce připravil Národní památkový ústav unikátní výstavu s...
Dnes, 09:44
Radnice Prahy 15 chce vybudovat na sídlišti Košík u Doupovské ulice mateřskou školu. Magistrátní výbor...
Včera, 14:11
Pražští zastupitelé na čtvrtečním zasedání několik hodin diskutovali o dopravě v hlavním městě. Vedení Prahy...
Včera, 14:00
Socioložka Jiřina Šiklová v létě 1989, kdy ještě nevěděla, že tak rychle přijde změna systému,...
Včera, 08:48
Správa železnic dnes zahájila přestavbu pražského železničního úseku mezi Smíchovem a Radotínem. Po ní vznikne...
14.11.2019
"Vážím si toho, že jsme v Evropské unii, můžeme volně za hranice, máme základní svobody,...
14.11.2019
Moderní dílny pro Polytechnickou výchovu žáků ZŠ se nově otevřely v prostorech Stanice techniků DDM...
Reklama