Víte, kde byla slavná plzeňská Petzoldova restaurace? Kupodivu ještě stojí a brzy se v ní zase občerstvíte

Další fotky

Na bubenečském Výstavišti (ano, celé Výstaviště se katastrálně nachází v Bubenči, nikoli v Holešovicích!) se rekonstruuje restaurace Bohemia.

Tehdy v roce 1891 se pro návštěvníky výstavy se otevřely nejrůznější atrakce, např. první pražský American Bar, a různé gastronomické novinky, včetně pivnice Plzeňského měšťanského pivovaru, jež byla řízena majitelem Šlechtického kasina v Celetné ulici (Millesimovský resp. Cavrianovský palác), restauratérem Václavem Petzoldem.

Clam-Gallasův palác na Starém Městě čeká milionové oživení. Vstane barokní unikát z popela?

Václav Petzold byl velký milovník plzeňského piva, hoteliér a majitel Kaiserštejnského paláce na Malostranském náměstí, kde rovněž zřídil známou plzeňskou pivnici a který dnes známe spíše díky zdejšímu pobytu Emmy Destinové.

Kaiserštejný palác

Jen stručně si připomeňme jeho historii. Prvním majitelem byl vojenský velitel Prahy František Helfrýd svobodný pán z Kaisersteinu. V dalších letech palác vystřídal několik majitelů.

Proč má beruška tečky? A víte, že může být i modrá?

Byla mezi nimi i rodina Radeckých z Radče. Maršálu Radeckému, považovanému za jednoho z nejlepších vojevůdců 19. století, byl v roce 1859 odhalen na Malostranském náměstí pomník. V té době také náměstí neslo jeho jméno.

Palác od Radeckých získal hoteliér Václav Petzold, který zde zřídil restauraci. Paláci se tak dalších sto let říkalo „U Petzoldů“.
Petzoldova manželka, operní pěvkyně Marie Sittová (1852 v Praze – 1907 tamtéž) byla operní divou. Patřila mezi významné sopranistky Národního divadla v Praze, vźdyť zpívala Libuši při otevření Národního divadla v roce 11. června 1881.

Praha má po dlouhé době novou rozhlednu. Netradiční stavba vyrostla v Parku Čihadla na Praze 14

Bohuž hrob Petzolda, Marie Sittové a jejího otce, houslaře Antonína Sitta na Olšanský hřbitovech (část III, odd. 5) zdevastovali vandalové a zcizili portrétní medailonky, takže Petzoldovu podobenku nemáme.

František Buldra, úspěšný stavitel

Autorem budovy Petzoldovy plzeňské restaurace byl známý novoměstský stavitel František Buldra.
(1851 v Kaňku na Kutnohorsku – 1926 v Praze). Vystudoval vodní a silniční stavitelství na pražské technice. Od r. 1877 samostatný stavitel v Novém Městě pražském, kde bydlel ve Washingtovově ulici č. 7. V letech 1881-83 působil jako stavbyvedoucí při obnově Národního divadla po požáru. Je autorem řady pěkných staveb v Praze, namátkou uveďme palác Louvre na Národní třídě, dům První občanské záložny Jungmannova 22, kde Buldra rovněž bydlel, objekty Myslíkova 15 a 17 s tiskárnou Grafia, činžák Vodičkova 20 s dnešním Novoměstským pivovarem, hotel Palace na rohu Panské a Jindřišské, který spoluvlastnil s arch. George Justichem. (Patrně držel na přelomu století také zámeček v Lochkově.)
A nezpomeňme, že Buldra je autorem budovy Divadla Oskara Nedbala v Táboře.

Svět Bohumila Hrabala před zkázou. Libeňský Palác Svět má zachránit rekonstrukce. Pojmenují ho po českém velikánovi?

Rekonstrukce restaurace vyjde na desítky milionů

V nyní chátrající budově pivnice, která se nachází vlevo od vstupu do areálu směrem k Planetáriu, má po opravách vzniknout restaurační provoz se středomořskou a italskou kuchyní.
Rekonstrukci zajistila městská firma Rozvojové projekty Praha, odhadní cena oprav je zhruba 72 milionů korun bez DPH.

Praha plánuje na Výstavišti prostavět majlant

Ale ruku na srdce, ne že by budovy na Výstavišti nepotřebovaly vdechnout nový život.
Bude se rekonstruovat Lapidárium (Antonín Hrubý, 1908) a dostavovat prostory pro Muchovu Slovanskou epopej.
Opravu čeká Sportovní hala od Václava Krásného a F. Baumelta z roku 1962 a krytý bazén.
Oživit potřebuje i Divadlo Spirála (Jindřich Smetana a kol., 1991), které vzniklo z bývalého panoramatického kina. Muselo být po povodni v roce 2002 uzavřeno.

V sobotu se na Jiřáku můžete naučit pizziku. Italský tanec, který zachraňoval životy po kousnutí tarantulí

A to vůbec nemluvíme o levém křídle Průmyslového paláce (Bedřich Münzberger, František Prášil, stavba Ferdinand Víšek, 1891, úpravy 1907), které v říjnu 2008 totálně vyhořelo. Jeho další osudy jsou ovšem ve hvězdách.

Pražské Výstaviště vzniklo v Bubenči při příležitosti Zemské jubilejní výstavy v roce 1891. Tu v květnu 1891 slavně otevřel arcivévoda Karel Ludvík a do října ji navštívilo 2 a půl milionu lidí.
O čtyři roky později se tu konala Národopisná výstava českoslovanská, v roce 1898 Výstava architektury a inženýrství a deset let poté Jubilejní výstava obchodní a živnostenské komory.
V 50. letech minulého století tu vznikl Park kultury a oddechu Julia Fučíka.

FOTO: Restaurace Bohemia na Výstavišti Praha

Restaurace Bohemia na Výstavišti Praha - 1 10_2424Restaurace Bohemia na Výstavišti Praha - 1 17++DSCN2661Restaurace Bohemia na Výstavišti Praha - 1 17+DSCN2659Restaurace Bohemia na Výstavišti Praha - 1E petzoldova restRestaurace Bohemia na Výstavišti Praha - 2 P1200532
Další fotky
Restaurace Bohemia na Výstavišti Praha - Marie Petzoldová-SittováRestaurace Bohemia na Výstavišti Praha - 2C hrob petzold sittováRestaurace Bohemia na Výstavišti Praha - 3 P1130777Restaurace Bohemia na Výstavišti Praha - 3A P1130793Restaurace Bohemia na Výstavišti Praha - 3A panoramatické kino, f. v. hyhlíkRestaurace Bohemia na Výstavišti Praha - 4 DSCN2660Restaurace Bohemia na Výstavišti Praha - 5 výstaviště Jubilejni-vystavy-v-Praze-1908-Pavilon-kral-hlav-mesta-Prahy-AusstellungRestaurace Bohemia na Výstavišti Praha - 0 17 79
Včera, 18:29
Areál řevnického amfiteátru bude ve dnech 5. a 6. června zet prázdnotou. Vzhledem k aktuální...
MČ Praha 1 přesunula výstavy na web
Včera, 16:35
Praha 1 na svém webu www.praha1.cz zprovoznila sekci „Kultura v Praze 1 ONLINE“. Chce tak...
Včera, 14:50
Komerční článek
„Aktuálně je zásadní prioritou ochránit nejzranitelnější část populace, v tomto případě seniory. Proto pro ně...
Včera, 14:50
Některé radnice pražských městských částí poskytují svým obyvatelům dezinfekci pro osobní potřebu, další nabízí dezinfekci...
Včera, 14:35
K úmrtí zdravotní sestry z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, která se nakazila koronavirem, přispěl...
zdravotní sestra_ilustrační obrázek
Včera, 13:20
K úmrtí zdravotní sestry z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, která se nakazila koronavirem, přispěl...
Včera, 09:32
Koncertem, který souvisí s novým albem The Magical Gallery, potěší letos ve Foru Karlín své...
hygiena během pandemie koronaviru
30.3.2020
Úředníci pražského magistrátu společně s hygieniky a záchranáři dnes prohlédli prostory nevěstince Showpark v Pražské...
Nemocnice na Bulovce
30.3.2020
V Nemocnici na Bulovce je nyní devět zdravotníků nakažených novým typem koronaviru. Nemocnice zvyšuje počet...
30.3.2020
Talentovaná herečka a zpěvačka Natálie Řehořová vystudovala hudebně dramatický obor na Pražské konzervatoři a již...
30.3.2020
V Praze se dnes opět otevřela většina sběrných dvorů, které provozují firmy najaté magistrátem a...
Reklama