Vítkov se změní, bude ale pořád zelený. Kdo bude chtít nahoru, bude muset nejspíš pěšky

Moderní pěší zóna, kde se budou lidé procházet po tzv. česaném betonu, japonské stromy sephory, toalety, nový kiosek nebo zahradní restaurace. Tak by mohla vypadat revitalizace Vítkova. Výtah a nový přístup do Karlína spíš nebudou.

V místě, kde před 600 lety vybojoval Jan Žižka jednou ze svých nejslavnějších bitev, se v polovině srpna střetly dva jiné tábory. Přišli zástupci „Velké Prahy“, tedy magistrátu, na druhé straně pak odborníci z radnice Prahy 3. Dobrou zprávou je, že nešlo o bitvu, ale o domluvu revitalizace jedné z největších pražských dominant, vrchu Vítkova a nad plány se rozebíral vznik nové moderní pěší zóny.

Jako první se změní okolí v těsné blízkosti památníku, asfaltové parkoviště nahradí volný prostor s fontánou, lavičkami, ale i kioskem s občerstvením a veřejnými toaletami, které budou zapuštěny do svahu směrem ke Karlínu.
„Tohle místo je jedno z nejošklivějších a proměna tu bude nejvíc viditelná. Právě zde chceme začít,“ vysvětluje nad plány Dan Frantík, vedoucí oddělení péče o zeleň z pražského magistrátu. Místostarosta Prahy 3 Tomáš Mikeska přitakává a společně řeší, zda by se práce, například nové inženýrské sítě, daly nějak propojit s chystanou revitalizací níže položeného Tachovského náměstí, která má začít příští rok.

Výstaviště bude zase o něco hezčí. Opravuje se stará restaurace, dočkají se i Křižíkovy pavilony a divadlo Spirála

Řeč se postupně stočila i na zeleň.
„Pan primátor si přeje, aby bylo na Vítkově co nejvíce stromů zachováno,“ zní z řad zástupců pražského magistrátu, který je, jak známo, velkým milovníkem pražských dřevin.
Vedoucí oddělení životního prostředí Prahy 3 Barbora Heřmánková přitakává: „Zachování stromů a zeleně v co nejvyšší míře bude i naší prioritou.“ Dřeviny už prošly revizí a je jasné, že několik jedinců bude muset jít k zemi, desítky nových stromů ale magistrát během revitalizace vysadí.
„Vítkov ozdobí zejména sophory, ale i javor klen či mléč,“ nahlíží do plánů Dan Frantík. Právě Sophora japonica, česky jerlín japonský, je v Čechách oblíbená pouliční okrasná dřevina. Nepochází ovšem z Japonska, ale z Číny a Koreje, v českých zemích je vysazována od roku 1835.

Co se nové povrchu týká, starou asfaltovou silnici nahradí česaný beton, celkové rekonstrukce až k Ohradě by mohla být hotová v roce 2023. Se dvěma náročnými prvky se spíš nepočítá. Problematický je výtah z Karlína na vrchol Vítkova, který magistrát kvůli náročnosti technické i ekonomické spíš zavrhuje, diskutuje se také nový pěší přístup do Karlína. Ten by mohl vybudovat buď soukromý investor stavějící v Karlíně, nebo Správa železnic v místě uvažované nové karlínské vlakové zastávky, od nápadu nové stanice se ale v poslední době spíš upouští z důvodu snížení frekvence projíždění vlaků.
„Každopádně v plánech revitalizace Vítkova vybudování cest od možného nového přístupu z Karlína je,“ uzavírá Dan Frantík.

FOTO: Vítkov stále zelený

Vítkov stále zelený - 1 2020-08-1213_04_01Vítkov stále zelený - 2 id_909606Vítkov stále zelený - 2b id_909605Vítkov stále zelený - 3 id_909607Vítkov stále zelený - 4
Další fotky
Vítkov stále zelený - 0 vítkov

Zdroj: Josef H. Mysliveček, Radniční noviny Prahy 3

Dnes, 17:46
Fanoušci klavírních melodií se mohou těšit na koncert teprve 22letého klavíristy Pavla Vondráčka s názvem...
Dnes, 17:00
Jednou z investičních akcí je obnova komunikací v ulicích Malinovského, Rubínova, Rejčkova a Burianova včetně...
Dnes, 09:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 09:40
Stavba středočeských přístavišť pro rekreační plavidla v Mělníku a Poděbradech má začít v listopadu a...
Dnes, 07:35
Hlasování o podpoře říčanských projektů z participativního rozpočtu, bude už v první polovině října. Lidé...
Včera, 17:40
Fotografie zahraničních filmových celebrit zachycených objektivem Miloše Fikejze, filmového publicisty, encyklopedisty a fotografa, můžete obdivovat...
Včera, 15:00
Se začátkem nového školního roku město Dobříš otevřelo nový školní pavilon základní školy a společně...
Včera, 09:40
Podchod pod kolejemi železniční tratě Praha-Benešov v Říčanech u Prahy, bude nejspíše po 13 letech konečně...
20.9.2020
Kolem 60 lidí protestovalo před pobočkou státního podniku Diamo v Příbrami proti plánované těžbě kameniva...
19.9.2020
Čtyřicítku sdílených kol si v Říčanech za tři měsíce půjčili lidé 2,5 tisíckrát. Pilotní projekt město...
19.9.2020
Nestává se často, abychom informovali o jedněch zamčených vratech. Ale – co kdyby jste si...
Reklama