Vivat Vlasta! Poslední dlouhý potlesk pro Vlastu Chramostovou

Vivat Vlasta! zvolal v závěru svého projevu herec David Prachař. Rozloučení s herečkou Vlastou Chramostovou, která v nedožitých 93 letech zemřela letos 6. října, se uskutečnilo v Národním divadle. Na místě, kde si to přála a od devadesátých let hrála.

Vlasta Chramostová říkala, že měla tři životy – herecký, disidentský a život návratu. Všechny tři byly v rámci posledního rozloučení připomenuty. Ředitel Národního divadla Jan Burian uvedl, že její poselství je prosté, ale těžce vykoupené: „Být hercem je krásný a naplňující osud, ale jsou chvíle, kdy to nestačí.“ Psycholožka a bývalá disidentka Dana Němcová poděkovala Vlastě Chramostové jménem společenství Charty 77 (Chramostová patřila k prvním signatářům), David Prachař zmínil, že ve svém jménu a příjmení má zahrnuty vlast, chrám, most i manžela – kameramana Stanislava Milotu.

Lidé se přicházejí poklonit Karlu Gottovi na Žofín

Na instalovaném plátně bylo promítnuto několik ukázek – jak z Bytového divadla, kde hrála, když jí veřejné vystupování bylo za normalizace zakázáno, tak kupříkladu z dokumentu, kde byl zachycen silný vztah se Stanislavem Milotou, kdy se láskyplně špičkovali. Připomenuty byly její divadelní i filmové role. Divadlem zněly její oblíbené verše i hudba.

Ředitel Národního divadla Jan Burian připomněl ještě jednu kapitolu jejího života, spojenou s Národním divadlem, než v něm začala v 90. letech hrát: „Poprvé tu byla zaměstnána v době rekonstrukce už za normalizace, kdy ochotně souhlasila s nabídkou tehdejší vedoucí archivu Hany Konečné a popisovala pod cizím jménem fotografie hereckých kolegů.“

Otevřené paměti

Poslední rozloučení se státními poctami bylo ukončeno státní hymnou a dlouhým potleskem, který trval i poté, co byla vynášena rakev s ostatky Vlasty Chramostové. Lidé zároveň psali svá poděkování do kondolenční knihy a zapalovali svíčky v prostoru přilehlé piazzetty.

Gabriela Vránová – herečka, která zvládla „strhnout“ svou recitací, hrát ženy různých osudů a pomoci parkinsonikům

Život Vlasty Chramostové je podrobně zaznamenán v jejích pamětech, které knižně vyšly ve dvou dílech. Asi nejlíp je charakterizuje slovo otevřenost. Otevřeně tam píše o všem a nejkritičtější je sama k sobě. S odzbrojující poctivostí se zabývá i temnými stránkami svého života. Kniha vypovídá mnohé i o době, kterou popisuje. Vivat Vlasta!

Invalidovna
Dnes, 10:36
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
Dnes, 07:49
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
Včera, 17:17
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
Včera, 17:17
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
Včera, 17:06
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
Včera, 09:39
Výpověď z nájmu, kterou od společnosti CIB RENT Písnice dostali manželé E. a L. M.,...
Včera, 09:05
Prodejna nakladatelství Naše vojsko zmizí z prostor Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy na...
Včera, 07:48
V Praze v loňském roce poklesl počet cyklistů. Sčítače zaznamenaly v celém městě zhruba 3,22...
26.5.2020
Konkrétně hudební klub v Malostranské besedě kvůli zmenšení kapacity zvedl vstupné na 400 korun. Koncerty...
25.5.2020
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
25.5.2020
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
Reklama