8℃
Dnes je 22. únor , svátek má Petr

Volby mohou znamenat odchod dlouhodobých starostů částí Prahy

Volební výsledky mohou znamenat v některých malých městských částech Prahy po dlouhé době změnu na pozici starosty. Týká se to například starostů Vinoře a Dubče. Vyplývá to z ankety ČTK. Rozhodnutí o jméně starosty musí stvrdit nově zvolení zastupitelé na ustavujících schůzích. Jsou naplánovány na přelom října a listopadu.

Reklama

V blízké době se uskuteční schůzka nad programem a personálními otázkami úspěšných uskupení ve Vinoři. „Respektujeme vítěze voleb a jeho nepsaný nárok na obsazení postu starosty, i kdyby měl o pouhý jeden hlas více,“ sdělil František Švarc (ODS), který je starostou od roku 2006. Ve Vinoři letos vyhrálo Sdružení pro Vinoř se sedmi mandáty v patnáctičlenném zastupitelstvu, ODS skončila druhá s pěti mandáty. „Tato koalice, je to i stávající koalice, je z mého pohledu nejrozumnějším uskupením,“ dodal Švarc.

V Dubči vyhrála ODS, která získala sedm křesel z 15. Občanští demokraté tak potřebují získat podporu minimálně jednoho dalšího zastupitele. Lídr ODS, starosta Jaroslav Tošil, odmítl povolební jednání komentovat. Ve volbách získalo dva mandáty hnutí ANO, které podle lídra Vladislava Tregnera o možné koalici ještě nejednalo.

Rozhodnuto není zatím ani v Čakovicích. Jednání o povolebním uspořádání se ještě vedou. „Bohužel v této fázi ještě nelze předjímat žádné výsledky,“ sdělil místostarosta Jiří Vintiška, který vedl společnou kandidátku ODS, TOP 09 a nezávislých kandidátů. Získala pět křesel, dalších osm má kandidátka Pro Prahu starosty Alexandra Lochmana, který vede městskou část od roku 2010. Do jednadvacetičlenného zastupitelstva se dostala další tři uskupení.

V Dolních Počernicích získala kandidátka starosty Zbyňka Richtera šest mandátů v patnáctičlenném zastupitelstvu. Kdo sestaví koalici, není jasné. „Rozhodnuto v městské části Praha – Dolní Počernice v podstatě je, ale v tuto chvíli ještě necítíme potřebu budoucí složení naší samosprávy zveřejňovat,“ řekl starosta ke stavu povolebního vyjednávání.

V Klánovicích získala nejvíce mandátů ODS, která obsadí šest křesel z 15. Na výběr má celkem ze tří potenciálních koaličních partnerů. „ODS pozvala tedy k jednání o vzniku koalice zástupce STAN i zástupce HLASu Klánovic (ČSSD, KDU-ČSL a nezávislí). ODS si nedokáže představit koalici pouze s Časem pro změnu (Piráti, LES a nezávislí),“ sdělil současný starosta a lídr ODS Ferdinand Polák.

Zdroj: čtk

Lidé z trojky si mohou testovat znalosti o „českých osmičkách“

Před 1 hodinou
Únorové číslo humoristického měsíčníku SORRY, které vydává naše vydavatelství A11, dorazilo do trafik a stánků.
Před 1 hodinou
V Galerii 9 ve vysočanské radnici můžete až do 7. března vidět výstavu Martin Frind...
Dnes, 10:29
Komerční článek
Např. vysloužilou zářivku převezme každý odpovědný kolektivní systém zdarma, kdežto běžná odpadová firma si za...
Dnes, 10:29
Radnice Prahy 14 vyhlásila architektonickou soutěž o návrh na revitalizaci Centrálního parku u stanice metra...
Včera, 16:29
Most v Bubenské ulici u metra C Vltavská je ve špatném stavu a musel být...
Včera, 15:29
Pražský Újezd chce postavit dům pro seniory s 127 lůžky. V této chvíli má radnice...
Včera, 14:30
Někteří odsouzení političtí aktivisté se rekrutovali z pokrokového hnutí, což byla česká politická mládežnická organizace,...
Včera, 13:34
V sobotu 23. února mezi 10. a 18. hodinou se na Smíchovské náplavce – Hořejším...
Včera, 12:28
Demolice nebo radikální přestavba starých vil a jiných zajímavých objektů vždy rozproudí diskusi, jestli radnice...
Včera, 12:00
Osobní vlak dnes ráno v pražských Strašnicích srazil a usmrtil zhruba čtyřicetiletého muže. Provoz na...
20.2.2019
Bělohorskou ulici na Břevnově čeká zásadní rekonstrukce. Ta má třídu výrazně zklidnit, přibýt mají malé...
Reklama