Vrak bez platné STK déle jak 6 měsíců na místě? Zmizí a provozovatel zaplatí 300 tisíc pokutu

Píchlá pneumatika, rozbité okno, vůz tu stojí jakoby byl součástí architektury. Takových jsou po metropoli stovky. Zabírají parkovací místa a hyzdí ulice. Městské části ale nemají moc šancí, jak se vraků zbavit. Je tu ale naděje.

Sněmovnou totiž v lednu prošla novela zákona o pozemních komunikacích. Podle ní bude provozovatel autovraku vyzván k jeho odstranění z komunikace. Pokud tak neučiní, bude jej moci odstranit vlastník komunikace na náklady provozovatele. Pokud si navíc majitel vozidlo ve stanovené lhůtě nepřevezme, může být následně prodáno v dražbě. Novela má pomoci městům a pražským městským částem, kterým v případě schválení umožní odtahovat nepojízdné autovraky z ulic a komunikací. Tím uvolní parkovací místa. Doposud lze totiž odtahovat pouze silně poškozené vozy. Takovými jsou podle zkušeností starostů, které Náš REGION oslovil, vozidla zjevně nezpůsobilá k provozu.

6 měsíců bez STK, vrak zmizí

„V praxi tedy taková, která například nemají motor, kola či části karoserie. A této definici drtivá část i roky odstavených vozidel neodpovídá. Denně naše občany bohužel musíme při jejich podnětech odkazovat na tento začarovaný kruh,“ potvrdila ze své praxe starostka MČ Praha 10 a senátorka Renata Chmelová (VLASTA).

Úprava zákona však samosprávám výrazně ulehčí situaci. „Umožní odstraňovat mimo komunikace i vozidla, která mají ´pouze´ neplatnou technickou prohlídku déle než šest měsíců. Odstavení takového auta bude navíc přestupkem za pokutu až 300 tisíc korun,“ dodal vedoucí silničního správního úřadu na Praze 10 Daniel Čech. V této městské části vraky často blokují stovky parkovacích míst.

Odstavení: 300 tisíc pokuta

Tuto zkušenost má i sousední Praha 3. „My jsme vyhlásili válku autovrakům již loni. Občané nám poskytli řadu tipů. Následně jsme svolali koordinační setkání s vedením Městské policie, kolegů z Odboru ochrany životního prostředí a Odboru dopravy. Za loňský rok z našich ulic zmizelo zhruba 35 dlouhodobě odstavených vozidel a další zhruba tři desítky ještě řešíme,“ chlubí se starosta Jiří Ptáček (TOP 09). Potvrdil, že jde o mravenčí práci úředníků i městských strážníků, aby vrak odpovídal definici v zákoně a mohl být odtažen.

„Nicméně novelu zákona rozhodně vítám. Při odstraňování autovraků vždy procházíme časově náročným úřednickým maratonem. A v některých případech bychom se bez novely zákona nepohnuli vůbec,“ dodal pro Náš REGION.

Novela zákona musí ještě hladce projít Senátem, a aby byla účinná, musí ji podepsat prezident. Pak se obyvatelé mohou těšit z toho, jak se uvolní parkovací místa.

Včera, 14:13
Pražští policisté hledají muže, který ženám v tramvajích stříhá vlasy. Evidují zatím pět takových případů....
Včera, 11:11
Radnice Prahy 7 nechala opravit výtluky a díry v chodnících, na vozovkách u přechodů pro...
Včera, 08:06
Základní a mateřská škola Na Beránku se nedočká nové pětipodlažní budovy pro vzdělávací program Montessori,...
18.2.2020
Pražská Zbraslav se rozhodla využít moderních technologií a pro komunikaci s občany začala používat plnou...
18.2.2020
V rámci zachování unikátního stromořadí v Lužické ulici musí TSK Praha – a nejen ona...
18.2.2020
V pražském tunelu směrem na Holešovice teče ze stropu voda. Důvod Technická správa komunikací (TSK)...
18.2.2020
Pražský dopravní podnik (DPP) plánuje v následujících pěti letech nakoupit až 60 midibusů, každý asi...
18.2.2020
Nejlépe se muzicíruje s někým. Radůza má kapelu, Luboš Pospíšil svých 5P, Pepa Pilař Klasiky,...
18.2.2020
V Praze se dnes dopoledne na žádost policie zastavila vlaková doprava na hlavní trati směrem...
18.2.2020
Branické divadlo získalo nového nájemce, kterým se stal zapsaný spolek United Arts & Co. Ten...
Reklama