Vrak bez platné STK déle jak 6 měsíců na místě? Zmizí a provozovatel zaplatí 300 tisíc pokutu

Píchlá pneumatika, rozbité okno, vůz tu stojí jakoby byl součástí architektury. Takových jsou po metropoli stovky. Zabírají parkovací místa a hyzdí ulice. Městské části ale nemají moc šancí, jak se vraků zbavit. Je tu ale naděje.

Sněmovnou totiž v lednu prošla novela zákona o pozemních komunikacích. Podle ní bude provozovatel autovraku vyzván k jeho odstranění z komunikace. Pokud tak neučiní, bude jej moci odstranit vlastník komunikace na náklady provozovatele. Pokud si navíc majitel vozidlo ve stanovené lhůtě nepřevezme, může být následně prodáno v dražbě. Novela má pomoci městům a pražským městským částem, kterým v případě schválení umožní odtahovat nepojízdné autovraky z ulic a komunikací. Tím uvolní parkovací místa. Doposud lze totiž odtahovat pouze silně poškozené vozy. Takovými jsou podle zkušeností starostů, které Náš REGION oslovil, vozidla zjevně nezpůsobilá k provozu.

6 měsíců bez STK, vrak zmizí

„V praxi tedy taková, která například nemají motor, kola či části karoserie. A této definici drtivá část i roky odstavených vozidel neodpovídá. Denně naše občany bohužel musíme při jejich podnětech odkazovat na tento začarovaný kruh,“ potvrdila ze své praxe starostka MČ Praha 10 a senátorka Renata Chmelová (VLASTA).

Úprava zákona však samosprávám výrazně ulehčí situaci. „Umožní odstraňovat mimo komunikace i vozidla, která mají ´pouze´ neplatnou technickou prohlídku déle než šest měsíců. Odstavení takového auta bude navíc přestupkem za pokutu až 300 tisíc korun,“ dodal vedoucí silničního správního úřadu na Praze 10 Daniel Čech. V této městské části vraky často blokují stovky parkovacích míst.

Odstavení: 300 tisíc pokuta

Tuto zkušenost má i sousední Praha 3. „My jsme vyhlásili válku autovrakům již loni. Občané nám poskytli řadu tipů. Následně jsme svolali koordinační setkání s vedením Městské policie, kolegů z Odboru ochrany životního prostředí a Odboru dopravy. Za loňský rok z našich ulic zmizelo zhruba 35 dlouhodobě odstavených vozidel a další zhruba tři desítky ještě řešíme,“ chlubí se starosta Jiří Ptáček (TOP 09). Potvrdil, že jde o mravenčí práci úředníků i městských strážníků, aby vrak odpovídal definici v zákoně a mohl být odtažen.

„Nicméně novelu zákona rozhodně vítám. Při odstraňování autovraků vždy procházíme časově náročným úřednickým maratonem. A v některých případech bychom se bez novely zákona nepohnuli vůbec,“ dodal pro Náš REGION.

Novela zákona musí ještě hladce projít Senátem, a aby byla účinná, musí ji podepsat prezident. Pak se obyvatelé mohou těšit z toho, jak se uvolní parkovací místa.

Dnes, 11:00
Za první necelé čtyři týdny si výstavu s poklady z egyptských archeologických nalezišť přišlo do...
Dnes, 09:40
To nejlepší z architektury 60. a 70. let v České republice představí Národní technická knihovna....
Dnes, 08:59
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 08:59
Tři R. I u voleb do Senátu budou platit opatření, jako jsou nasazená rouška, dezinfekce...
Dnes, 07:35
Od poloviny října se na revitalizované Sofijské náměstí v Praze – Modřanech vrátí farmářské trhy.
Včera, 18:20
Od tohoto týdne je návštěvníkům Botanické zahrady hlavního města k dispozici nový bezbariérový vstup na...
Včera, 17:00
Začalo to Prahou, nyní se přidalo například i Brno. Univerzity přecházejí na distanční výuku a...
Včera, 15:00
Za loňské pobodání muže v obchodním domě na pražské Floře půjde třiadvacetiletý student práv Josef...
Včera, 14:20
Úřady práce v Praze omezují ode dneška kvůli riziku šíření koronavirové nákazy úřední hodiny.
Včera, 12:20
Plánované podzimní opravy silnic dramatizují pražskou dopravu nad únosnou mez. Lidé kvůli tomu tráví při...
Včera, 11:00
Pražský magistrát a jeho Institut plánování a rozvoje (IPR) připravily výstavu, která návštěvníkům představí 25...
Reklama