Vrak bez platné STK déle jak 6 měsíců na místě? Zmizí a provozovatel zaplatí 300 tisíc pokutu

Píchlá pneumatika, rozbité okno, vůz tu stojí jakoby byl součástí architektury. Takových jsou po metropoli stovky. Zabírají parkovací místa a hyzdí ulice. Městské části ale nemají moc šancí, jak se vraků zbavit. Je tu ale naděje.

Sněmovnou totiž v lednu prošla novela zákona o pozemních komunikacích. Podle ní bude provozovatel autovraku vyzván k jeho odstranění z komunikace. Pokud tak neučiní, bude jej moci odstranit vlastník komunikace na náklady provozovatele. Pokud si navíc majitel vozidlo ve stanovené lhůtě nepřevezme, může být následně prodáno v dražbě. Novela má pomoci městům a pražským městským částem, kterým v případě schválení umožní odtahovat nepojízdné autovraky z ulic a komunikací. Tím uvolní parkovací místa. Doposud lze totiž odtahovat pouze silně poškozené vozy. Takovými jsou podle zkušeností starostů, které Náš REGION oslovil, vozidla zjevně nezpůsobilá k provozu.

6 měsíců bez STK, vrak zmizí

„V praxi tedy taková, která například nemají motor, kola či části karoserie. A této definici drtivá část i roky odstavených vozidel neodpovídá. Denně naše občany bohužel musíme při jejich podnětech odkazovat na tento začarovaný kruh,“ potvrdila ze své praxe starostka MČ Praha 10 a senátorka Renata Chmelová (VLASTA).

Úprava zákona však samosprávám výrazně ulehčí situaci. „Umožní odstraňovat mimo komunikace i vozidla, která mají ´pouze´ neplatnou technickou prohlídku déle než šest měsíců. Odstavení takového auta bude navíc přestupkem za pokutu až 300 tisíc korun,“ dodal vedoucí silničního správního úřadu na Praze 10 Daniel Čech. V této městské části vraky často blokují stovky parkovacích míst.

Odstavení: 300 tisíc pokuta

Tuto zkušenost má i sousední Praha 3. „My jsme vyhlásili válku autovrakům již loni. Občané nám poskytli řadu tipů. Následně jsme svolali koordinační setkání s vedením Městské policie, kolegů z Odboru ochrany životního prostředí a Odboru dopravy. Za loňský rok z našich ulic zmizelo zhruba 35 dlouhodobě odstavených vozidel a další zhruba tři desítky ještě řešíme,“ chlubí se starosta Jiří Ptáček (TOP 09). Potvrdil, že jde o mravenčí práci úředníků i městských strážníků, aby vrak odpovídal definici v zákoně a mohl být odtažen.

„Nicméně novelu zákona rozhodně vítám. Při odstraňování autovraků vždy procházíme časově náročným úřednickým maratonem. A v některých případech bychom se bez novely zákona nepohnuli vůbec,“ dodal pro Náš REGION.

Novela zákona musí ještě hladce projít Senátem, a aby byla účinná, musí ji podepsat prezident. Pak se obyvatelé mohou těšit z toho, jak se uvolní parkovací místa.

Dnes, 16:38
Folk, jazz, blues, rock, šansony, trocha té prvorepublikové hudby... Ať už se vám líbí jakýkoli...
Dnes, 16:11
Uměleckoprůmyslové muzeum otevřelo 19. února návštěvníkům výstavu zaměřenou na díla Boženy Sudkové a především Josefa...
Dnes, 13:32
V souvislosti s blížícím se 70. výročím umučení číhošťského kněze Josefa Toufara proběhne v úterý...
Dnes, 07:26
Koupaliště Petynka v Praze 6 letos v prosinci přejde do vlastnictví městské části, řekl místostarosta...
Včera, 14:00
Vichřice Sabine, která se přehnala Evropou a v neděli 9. února dorazila i k nám,...
Včera, 07:11
Rada Prahy 2 v pondělí 17. února projednala záměr pražského magistrátu a společnosti Telefonica O2...
22.2.2020
Blížící se jaro začíná lákat k vycházkám a výletům. Jednou zajímavou předjarní vycházkou může být...
22.2.2020
Vršovické divadlo MANA chystá Podzimní sonátu, severské drama o rodinných vztazích od slovutného spisovatele a...
22.2.2020
V sobotu a v neděli mezi 10. a 16. hodinou se v hotelu Olympik Congress...
22.2.2020
Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy rozšířila svůj vozový park o dvojici nových speciálů.
Reklama