7℃
Dnes je 17. říjen , svátek má Hedvika

Vršovické divadlo MANA chystá novinky, láká i na komedii se Zuzanou Kronerovou

Divadelní premiéry, koncerty, knižní večery i pohádky a dílny pro děti chystá v nové sezoně Vršovické divadlo MANA (VDM). Novinkou na repertoáru bude břitká milostná komedie se Zuzanou Kronerovou.

Reklama

Do divadla, umístěného ve známém husitském kostele v Moskevské ulici, se vrátí i herečka Marie Málková, legenda Divadla na Zábradlí a držitelka tří cen Alfréda Radoka, v obnovené premiéře Zahrada Jane Austenové. Titul současné české dramatičky Lenky Lagronové o osudu slavné anglické spisovatelky v režii Radovana Lipuse tak nabízí velký herecký koncert. V dalších rolích uvidíme Apolenu Veldovou a Lucii Štěpánkovou. Inscenace je převzata z Divadla Viola a diváci jí poprvé uvidí tuto středu.
Do nové sezóny vstupuje Vršovické divadlo MANA pod novým uměleckým vedením zkušené divadelní dramaturgyně a autorky Věry Maškové. Ta repertoár sestavila tak, aby byl vstřícný k širokému okruhu publika, uchoval si svou náročnost a přilákal diváky nejen z pražských Vršovic.
„Vršovické divadlo MANA je scénou s nezaměnitelnou patinou a šarmem první republiky,“ říká Věra Mašková a připomíná, že MANA je v současnosti jediným profesionálním divadlem v této městské čtvrti. „Právě kvalitní místní kultura, která je vytvářena s ambicí širšího přesahu, bude i nadále v hledáčku vršovické scény. Chceme společnost propojovat – hledáme společnou energii, otevřené místo k setkávání a předávání myšlenek, příběhů a emocí,“ vysvětluje své záměry Věra Mašková, která své zkušenosti nasbírala během dlouholetého působení v Divadle ABC a Rokoko.

Hvězda na dobré adrese

Hned v září začali v Maně zkoušet první novinku Gin Game. V tragikomedii o tom, jak si svůj podzim života chystáme už od nejútlejšího mládí, se spolu s Dušanem Sitkem představí v hlavní roli Zuzana Kronerová, dvojnásobná držitelka Českého lva a mimo jiné obyvatelka Vršovic.
„Tragikomedie je žánr, který miluji,“ říká herečka a dodává: „Hra je o lidském údělu žít svůj život nejlépe, jak umíme. A také o tom, že náš život jednou skončí a my se na to musíme připravit – a zkusit se s tím smířit. Nejtěžší to bývá pro ty, kteří nikoho nemají, což je i případ našich dvou postav ze hry Gin Game. “
Příběh břitké milostné komedie Gin Game ji bavil hned od začátku: prozrazuje leccos o našich omylech a životních přetvářkách, které nás mohou doběhnout v jakémkoli věku. V režii Ondřeje Zajíce inscenaci uvidíme 13. listopadu.

Praha 6 má svého bronzového Masaryka. I když ne všem se to líbí

Zlaté Vršovice Jiřího Lábuse

Další herecká hvězda, která se hrdě hlásí ke koloritu Vršovic, je herec Jiří Lábus. Kousek od Many žije a do divadla to má doslova pár kroků, takže by tam mohl klidně dojít v pantoflích… Aktuálně tu exceluje v inscenovaném čtení Vršovice jsou zlatý, řekl tatínek. V původní dramatizaci autentických vzpomínek na dětství a mládí ve Vršovicích vystřídá na dvacet rolí, mimořádný výkon však podává také jeho spoluhráč Luděk Nešleha.

Nabito až do vánoc!

Do konce roku přibude na repertoár vršovického divadla ještě druhá novinka, Země česká, domov můj, hra inspirovaná osobitou výpovědí bývalého varhaníka vršovického kostela a místního učitele, který prošel 1. světovou válkou, ruskými legiemi i následnou východní anabází přes Vladivostok, Havaj a Panamu zpátky do svobodného Československa. Režisér Pavel Khek se v inscenaci zaměří na vlastenectví v kontextu proměnlivé doby. V premiéře hru uvidíme 19. prosince 2018.
Divadelní program doplní pravidelný literární cyklus Večer s dobrou knihou, v němž už 16. října představí Apolena Veldová texty anglické spisovatelky Jane Austenové. „Jde o přátelské a neformální setkání se známými osobnostmi, hudbou a občerstvením, kde ve foyer divadla čtou svá díla přímo jejich autoři nebo své oblíbené texty přibližují zajímaví lidé – letos třeba Dana Batulková, Arnošt Goldflam nebo Jiří Schwarz,“ vysvětluje Věra Mašková.
Dětem jsou ve Vršovicích vyhrazeny hlavně víkendy. Kromě pohádek je pro ně i jejich rodiče jednou za měsíc připravená Divadelní abeceda – zábavná cesta světem divadla a jeho profesemi. Pořadem provázejí herečka a pedagožka Henrieta Hornáčková nebo Petra Goldfamová, scénografka, kostýmní výtvarnice, loutkářka a ilustrátorka.
Divadlo pod věží
Moderní kostel Církve československé husitské z roku 1930 postavený podle projektu Karla Truksy je nepřehlédnutelný díky své 26 metrů vysoké hranolovité věži. Ta je stylizovaná do podoby lucerny a jejím autorem je známý prvorepublikový architekt a designér Pavel Janák. V dobách komunismu sloužil prostor coby sklad, po revoluci pak jako bazar nábytku. Po přestavbě v roce 2014 – podílel se na ni také architekt a herec David Vávra – se podařilo zachovat původní podobu divadla z 30. let minulého století.
„Jiráskovo vršovické divadlo v Husově sboru bylo svého času vyhlášenou pražskou divadelní scénou, která fungovala až do roku 1965,“ uvádí farář David Frýdl. Vršovické divadlo MANAv budově Husově sboru na Moskevské třídě disponuje prostorem pro 209 diváků.
V Maně doufají, že spokojených diváků.

FOTO: Divadlo MANA

Divadlo MANA - 1 divadlo manaDivadlo MANA - 2 marie málkvá zahrada jane austinovéDivadlo MANA - 3 apolena veldová lucie štěpánková zahrada ane austenovéDivadlo MANA - 4 7_JiLbus_fotoJiKupka_reprozdarmaDivadlo MANA - 6 lábus luděk nešleha vršoviice jsou latá řekl tatínek
Další fotky
Divadlo MANA - 0 zuzana kron v divadle mana
Dnes, 16:44
Pražský tunel Blanka byl po více než čtyřech letech od uvedení do provozu zkolaudován, sdělil...
Dnes, 16:22
Až do 21. října se holešovické Výstaviště stalo magnetem pro všechny příznivce kvalitního designu. Festival...
Dnes, 13:35
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 13:35
Návštěvníci letošního Čokoládového festivalu v Galerii Harfa se mohou těšit na velkou atrakci – jedinečnou...
Dnes, 09:32
Na jaře vyrostl ve Vysočanech nový tramvajový označník. Měl být nejnovějším technologickým výstřelkem. Digitální tabule...
Dnes, 09:11
Hlídané parkoviště při ulici Chilská s kapacitou 212 parkovacích míst a 4 místa pro ZTP...
Dnes, 08:34
Luděk Klusáček převzal po Martinovi Haškovi během reprezentační pauzy místo na lavičce Bohemians a spolu...
Včera, 14:15
Současnou pantomimu v nejlepší formě a kvalitě představí od 17. do 19. října přehlídka Mime...
Včera, 10:55
Mamut mezi stromy je opět mezi námi. V ďáblickém zahradnictví už na své nové majitele...
Včera, 08:51
Tak mnoho, tak málo. Pod tímto názvem se od 9. října 2019 v Domě U...
15.10.2019
Po roce se vrací do Prahy Divadlo bratří Formanů se svojí kočovnou Wild West Show...
Reklama