Všechno jak má být, balón, větrný rukáv a stará motorka. Kamil Lhoták má v Bubenči pamětní desku

Další fotky

Minulý týden byla v Bubenči odhalena pamětní deska českému malíři, grafikovi, ilustrátorovi Kamilu Lhotákovi. Autorem pamětní desky je sochař a medailér Martin Dašek.

Deska je na domě č. 54 v Terronské ulici, kde Kamil Lhoták od roku 1939 do roku 1961 žil se svou ženou a synem. Malíř proslul kresbami poetických motivů velkoměsta a technické civilizace. Motivy Lhotákovy tvorby se staly také podkladem pro bronzovou pamětní desku. Záměr umístit na dům pamětní desku inicioval v roce 2018 Spolek přátel Kamila Lhotáka.

Kamil Lhoták se narodil 25. července 1912 v pražských Holešovicích. Jeho matka Anna Kouglová (+ 1965) již od dětství milovala divadlo a její společenská povaha ji na jednom ze žofínských plesů pomohla k seznámení s mladým medikem Kamilem Lhotákem, přesněji Kamilem Lhotákem, rytířem ze Lhoty (1876 – 1926), pozdějším známým profesorem farmakologie, potomkem rytířů z Vysoké Lhoty u Pyšel. Z dlouhodobého vztahu mezi mladou herečkou (zaskakovala například ve Švandově divadle) a o dva roky mladším medikem se narodil syn Kamil.

Prahu před asanací už známe jen z fotografií Jindřicha Eckerta a obrazů Václava Jansy

Společensky nerovný vztah a hlavně obava z poškození kariéry dohnaly rytíře ze Lhoty k zatajení dítěte. S jeho matkou se nikdy neoženil, i když celý život svého syna a jeho matku finančně podporoval. Přestože se s nimi málo stýkal a úzkostlivě dbal na utajení veškerých návštěv, podařilo se mu v době války nakazit svého syna dětskou obrnou. Následkem bylo celoživotní poškození chlapce tak, že kulhal. Komplex zapíraného dítěte, který mu kamarádi v dětství dávali pocítit, dovedl malého Kamila k citlivosti a pochopení se stejně postiženými. První z nich byla Anna, Lhotákova budoucí múza a také životní partnerka. Vztah k otci, jemuž s oblibou říkal fotr, byl po celý život velmi komplikovaný a nedokázala ho napravit ani finanční podpora rodině, ani půlmilionový odkaz, který profesor Lhoták po letech svému synovi a jeho matce odkázal.

Milující a na svou dobu velmi vzdělaná Anna Kouglová vedla svého syna k zájmu o umění, především o malířství a literaturu. Vedle Julese Verna s nádhernými xylografickými ilustracemi Edouarda Rioua si Lhoták zamiloval i Toulouse-Lautreca, snad i díky jeho osudu postiženého.
Jeho osobitý a dobře rozpoznatelný malířský rukopis bývá charakterizován jako pohled „okouzleného dítěte“, inspiroval se vzpomínkami na dětství, starými plakáty, obrázkovými časopisy a atlasy. Kamil Lhoták byl členem Skupiny 42, v níž se setkával s Jiřím Kolářem, Janem Smetanou, Františkem Hudečkem nebo Janem Kotíkem. Umělci této skupiny se svými náměty zaměřovali na každodenní život ve městě a jeho periferii.

Kamil Lhoták zemřel 22. října 1990 v Praze.

FOTO: Pamětní deska Kamilu Lhotákovi

Pamětní deska Kamilu Lhotákovi - 1 kvapilPamětní deska Kamilu Lhotákovi - 2 lhoták karel novotný 7pioPamětní deska Kamilu Lhotákovi - 2b terronská 54+56Pamětní deska Kamilu Lhotákovi - 3 lhoták 7pioPamětní deska Kamilu Lhotákovi - 4 lhoták nádrž na vodu pro parní lokomotivu 79
Další fotky
Pamětní deska Kamilu Lhotákovi - 71724489_10157006759589234_3737067326470619136_nPamětní deska Kamilu Lhotákovi - 0 lhoták (2)
23.7.2021
S hrozící demolicí unikátní Benešovy vily z počátku století Praha 5 zásadně nesouhlasí. Nicméně její...
22.7.2021
Kvůli placení poplatků už konečně nebude nutné fyzicky docházet na úřad. Pro tyto účely je...
22.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.7.2021
Projekt pražského metra D získal nepravomocné stavební povolení pro hlavní stavbu a zařízení staveniště. Proti...
22.7.2021
Zvýšení ceny za dopravu v prostředcích městské hromadné dopravy se týká jednotlivých jízdenek, měsíční a...
21.7.2021
Na Vltavě v Praze se kvůli silnému poryvu větru převrátila malá plachetnice. Spolu s rodiči...
20.7.2021
Náhodný svědek našel v pondělí u Strakonické ulice na pražském Smíchově tělo ženy.
První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
19.7.2021
V jižní části pražské botanické zahrady se začíná stavět nový výstavní pavilon. V jeho dvou...
19.7.2021
Fanoušci českých 116 sportovců, kteří odjeli soutěžit na Letní olympijské hry do Tokia, můžou společně...
19.7.2021
Jako každoročně letos spásají trávu ve vybrané zeleni v Praze stáda ovcí, koz a krav....
Reklama