19℃
Dnes je 20. duben , svátek má Marcela

Výchova k občanské zodpovědnosti. Žáci z Prahy 7 rozhodují, jak využít část školního rozpočtu

V Praze 7 se studenti základních škol již podruhé pustili do participativních rozpočtů. Každá škola dostala od radnice 50 tisíc korun a její žáci právě v těchto dnech navrhují, jak je nejlépe investovat.

Reklama

O tom, který projekt budou jednotlivé školy realizovat, rozhodne hlasování.
„Participativní rozpočty jsme poprvé vyzkoušeli v minulém školním roce. Žáci si v rámci tohoto projektu mohou zkusit část práce zastupitelů. Rozhodují o tom, co za společné peníze pořídí, aby to pomohlo škole a měli z toho užitek jejich spolužáci i učitelé. Chceme jim touto cestou ukázat, jak funguje participace a že má smysl zapojovat se do dění ve svém okolí,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Sedmička má studentského starostu. Podaří se mu prosadit kino zdarma na Letné?

„Participativní rozpočty na školách nejsou jen hrou, na konci které se pořídí hezké nové vybavení. Ukazují nám, jak žáci svou školu vidí, co jim v ní schází, ale také to, že se cítí být její součástí. Jejich myšlenky a nápady jsou pak přínosem také pro nás na radnici, kteří se snažíme podporovat školy v jejich dalším zkvalitňování a modernizaci,“ řekla radní pro školství a vzdělávání Hana Šišková.

Do přípravy projektů, které budou usilovat o financování z participativních rozpočtů, se na školách mohou zapojit všichni žáci od čtvrté třídy výše.
Návrhy vznikají v třídních kolektivech, ale i v týmech poskládaných ze studentů různého věku. Nad projekty se pak živě diskutuje v rámci společných setkání, na kterých je sestaven seznam finálních návrhů.

Škola v Praze 13 má novou kuchyni s jídelnou za 62 milionů korun

„Setkání v aule se u nás uskutečnilo minulý týden a byl jsem nadšený, s kolika zajímavými a originálními návrhy žáci přišli. Přínosná však byla i samotná debata. V jednotlivých týmech byly děti různého věku, musely posoudit, co je či není reálné a obhájit své návrhy před ostatními. Nyní následuje fáze kampaně, kde žáci dostávají další příležitost uplatnit různé druhy talentu,“ doplnil ředitel ZŠ T. G. Masaryka Jan Rychtr.

V kampani se autoři projektů snaží pro své návrhy nadchnout ostatní spolužáky. Záleží na jejich fantazii a přístupu, jakou formu zvolí. Do čtrnácti dnů pak na všech školách proběhne hlasování, do kterého se budou moci žáci zapojit prostřednictvím unikátního kódu pro vstup do hlasovací aplikace. Do konce února školy představí vítězné projekty.

V loňském školním roce byly z participativních rozpočtů na školách pořízeny například venkovní skládací učebna, vybavení žákovské kuchyně, altán, vybavení na zahradu nebo hry a relaxační prvky.

Participativní-rozpočet-ZŠ-TGM1-768×512
(Praha 7)
Včera, 18:31
Zatímco fotbalisté Slavie válí doma i ve světě, její skalní fanoušci působí klubu mnoho problémů....
Včera, 16:28
Praha 7 bude mít ve Stromovce novou zastávku „Planetárium Praha“. Využívat ji budou historické vozy...
Včera, 15:08
Dopravní podnik hl. m. Prahy plánuje od pátku 19. dubna do pondělí 22. dubna obousměrné...
18.4.2019
Pražský magistrát nechá vybudovat protipovodňová opatření na Kopaninském potoce v Přední Kopanině. Práce vyjdou na...
18.4.2019
Multifunkční a kongresové centrum O2 universum, které je napojené na pražskou O2 arenu, se otevře...
18.4.2019
Poté, co v loňském roce rozezněli moravskými lidovkami historickou Čechovnu v Litni, vrací se slavná...
18.4.2019
Malíř Adam Jílek (*1989 Praha) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze, kde prošel mnoha...
18.4.2019
V žižkovské galerii Toyen v informačním centru Prahy 3 na náměstí Jiřího z Poděbrad jsou...
17.4.2019
Středočeská ODS žádá po vedení kraje informace o tom, co pro hejtmanství dělal někdejší volební...
17.4.2019
Své návody na dopravní infrastrukturu, rekonstrukce, přestavby i nové stavby letištních terminálů, nádraží či podzemní...
Reklama