30℃
Dnes je 25. srpen , svátek má Radim

Výchova k občanské zodpovědnosti. Žáci z Prahy 7 rozhodují, jak využít část školního rozpočtu

V Praze 7 se studenti základních škol již podruhé pustili do participativních rozpočtů. Každá škola dostala od radnice 50 tisíc korun a její žáci právě v těchto dnech navrhují, jak je nejlépe investovat.

Reklama

O tom, který projekt budou jednotlivé školy realizovat, rozhodne hlasování.
„Participativní rozpočty jsme poprvé vyzkoušeli v minulém školním roce. Žáci si v rámci tohoto projektu mohou zkusit část práce zastupitelů. Rozhodují o tom, co za společné peníze pořídí, aby to pomohlo škole a měli z toho užitek jejich spolužáci i učitelé. Chceme jim touto cestou ukázat, jak funguje participace a že má smysl zapojovat se do dění ve svém okolí,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Sedmička má studentského starostu. Podaří se mu prosadit kino zdarma na Letné?

„Participativní rozpočty na školách nejsou jen hrou, na konci které se pořídí hezké nové vybavení. Ukazují nám, jak žáci svou školu vidí, co jim v ní schází, ale také to, že se cítí být její součástí. Jejich myšlenky a nápady jsou pak přínosem také pro nás na radnici, kteří se snažíme podporovat školy v jejich dalším zkvalitňování a modernizaci,“ řekla radní pro školství a vzdělávání Hana Šišková.

Do přípravy projektů, které budou usilovat o financování z participativních rozpočtů, se na školách mohou zapojit všichni žáci od čtvrté třídy výše.
Návrhy vznikají v třídních kolektivech, ale i v týmech poskládaných ze studentů různého věku. Nad projekty se pak živě diskutuje v rámci společných setkání, na kterých je sestaven seznam finálních návrhů.

Škola v Praze 13 má novou kuchyni s jídelnou za 62 milionů korun

„Setkání v aule se u nás uskutečnilo minulý týden a byl jsem nadšený, s kolika zajímavými a originálními návrhy žáci přišli. Přínosná však byla i samotná debata. V jednotlivých týmech byly děti různého věku, musely posoudit, co je či není reálné a obhájit své návrhy před ostatními. Nyní následuje fáze kampaně, kde žáci dostávají další příležitost uplatnit různé druhy talentu,“ doplnil ředitel ZŠ T. G. Masaryka Jan Rychtr.

V kampani se autoři projektů snaží pro své návrhy nadchnout ostatní spolužáky. Záleží na jejich fantazii a přístupu, jakou formu zvolí. Do čtrnácti dnů pak na všech školách proběhne hlasování, do kterého se budou moci žáci zapojit prostřednictvím unikátního kódu pro vstup do hlasovací aplikace. Do konce února školy představí vítězné projekty.

V loňském školním roce byly z participativních rozpočtů na školách pořízeny například venkovní skládací učebna, vybavení žákovské kuchyně, altán, vybavení na zahradu nebo hry a relaxační prvky.

Participativní-rozpočet-ZŠ-TGM1-768×512
(Praha 7)
Včera, 21:39
Bohemka zavítala v dobré formě na stadion svého rivala z Vršovic, který v zápase pošetřil...
Včera, 16:36
Oblíbený Den otevřených dveří s prohlídkami pro školy i veřejnost chystá ve středu 11. září...
Včera, 15:01
Radnice Jižního Města chce na svém území zvýšit počet parkovacích míst. V současné době připravuje...
Včera, 10:14
Ve druhé polovině srpna si karlínská Invalidovna připomene výročí filmu Amadeus režiséra Miloše Formana, který...
23.8.2019
Atletická hala pro sportovce z hlavního města by mohla vzniknout v Jižním Městě v ulici...
23.8.2019
V Praze chodí do divadel ze 74 procent ženy, což je podobně jako ve čtyřech...
23.8.2019
Šlechtovu restauraci ve Stromovce, procházející postupnou rekonstrukcí, bude po jejím skončení provozovat Vinohradský pivovar. Vybral...
23.8.2019
Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit...
23.8.2019
Když před dvěma roky Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) oznámil cestujícím, že začne v...
23.8.2019
Praha 10 nechá pokácet čtyři okrasné sakury ve stromořadí v ulici V Olšinách. Důvodem je...
Reklama