19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Vydejte se o víkendu na putování vinicemi hlavního města

Další fotky

Městské i soukromé vinice otevírají své brány v rámci projektu, jehož snahou je rozšířit povědomí o pražských vinicích. V rámci letošní akce, která proběhne 8. a 9. června, bude možné seznámit se s jejich historií i současností a objevit kouzlo těchto pozapomenutých zelených koutů Prahy.

Reklama

Během víkendové akce budou lokality zdarma zpřístupněny od 10 do 17 hodin.
Jednotlivé vinice připravily pro návštěvníky bohatý doprovodný program, každá podle svých aktuálních možností, a na všech budou připraveny komentované prohlídky.
Třeba na vinici sv. Kláry v areálu Botanické zahrady, na vinici Salabka nebo na vinici Grébovka, kde bude letos po oba dva dny odpoledne otevřen i Sklep Grébovka.
Návštěvníci se tak budou moci například dozvědět, jak probíhá výroba vína ryze konzervativním způsobem jako za dřívějších časů na biovinici Baba u stejnojmenné vilové kolonie v Dejvicích, certifikované jako ekologická produkce.
Chybět nebude ani možnost ochutnávky z místní produkce na vybraných vinicích, například na vinici Albertov, hned u městských hradeb, bude možné ochutnat vína z netradiční odrůdy Fénix.

Ve vinném Sklepě Grébovka se můžete rozveselit, ale také dozvědět něco o historii okolí

Na každé ze zúčastněných vinic budou po dobu konání akce umístěny informační tabule, které návštěvníkům poskytnou základní informace a zajímavosti o dané vinici a lokalitě. Zároveň budou k dispozici tištěné informační letáky s mapou, které byly před akcí distribuovány v turistických informačních centrech Pražské informační služby – Prague City Tourism, která se na projektu podílela i tvorbou webových stránek www.prazskevinice.cz, na kterých si lze mapu vinic stáhnout v elektronické podobě.

Akce je určena všem zájemcům, kteří chtějí poznat atraktivní lokality spojené s pěstováním vinné révy v Praze a aktivně poznávat dosud neobjevená zákoutí hlavního města.
Jedinečné polohy těchto zelených částí Prahy, z nichž některé jsou památkově chráněnými územími, veřejnosti běžně nepřístupnými, navíc poskytují nevšední výhledy na město.

Projektu se účastní 14 vinic: vinice Máchalka, vinice Albertov a vinice Baba, které nabízejí i degustaci vín z jejich produkce, vinice svaté Kláry v Botanické zahradě v Troji a vinice Salabka, dále vinice Grébovka, vinice Vyšehradské kapituly, vinice NKP Vyšehrad – Staré purkrabství, Modřanská vinice, vinice Svatojánská, Svatováclavská vinice a Strahovská vinice. Vinice Pod Vyšehradem se letos opět prezentuje společně s vinicí NKP Vyšehrad – Staré purkrabství, z jejíhož areálu si je možno vinici Pod Vyšehradem prohlédnout.

FOTO: Pražské vinice 2019

Pražské vinice 2019 - OLYMPUS DIGITAL CAMERAPražské vinice 2019 - 2 baba1 prgeuPražské vinice 2019 - 2 vinice baba prgeuPražské vinice 2019 - 3 albertov prg.euPražské vinice 2019 - 5 máchalka prosek pragueeu
Další fotky
Pražské vinice 2019 - 6 vinný sklep grébovkaPražské vinice 2019 - 6 prgeu
Před 2 hodinami
294. derby pražských "S" bylo jako již tradičně velmi vyhrocené. Kromě dvou červených karet a...
bytový dům Hadovka, foto Fefík
Před 2 hodinami
Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě těch komerčních se...
Dnes, 10:44
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 10:44
Dominantou dětského hřiště v Centrálním parku Prahy 13 bude obří herní sova o výšce 3,6...
Včera, 16:44
V hlavním městě se při oslavách 30. výročí 17. listopadu 1989 uskuteční například koncerty, výstava...
Včera, 12:11
Městská doprava na ruzyňské letiště se potýká v posledních letech s kapacitními problémy. Nejezdí tam...
Staroměstské náměstí
Včera, 09:01
V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat....
21.9.2019
Před budovou Národního technického muzea (NTM) na pražské Letné probíhá Recyklační víkend. Výměnou za své...
21.9.2019
Budoucí podobu historických budov v centru Prahy, které jsou spojené s palácem Savarin a tvoří...
21.9.2019
Bohemka na domácím stadionu zůstává neporažena. Po posledním dramatickém utkání se Zlínem, ale nebyl trenér...
21.9.2019
Sochař Jan Hána se narodil 28. října 1927 v Dobronicích u Bechyně, kde začal pracovat...
Reklama