29℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Vydejte se o víkendu na putování vinicemi hlavního města

Další fotky

Městské i soukromé vinice otevírají své brány v rámci projektu, jehož snahou je rozšířit povědomí o pražských vinicích. V rámci letošní akce, která proběhne 8. a 9. června, bude možné seznámit se s jejich historií i současností a objevit kouzlo těchto pozapomenutých zelených koutů Prahy.

Reklama

Během víkendové akce budou lokality zdarma zpřístupněny od 10 do 17 hodin.
Jednotlivé vinice připravily pro návštěvníky bohatý doprovodný program, každá podle svých aktuálních možností, a na všech budou připraveny komentované prohlídky.
Třeba na vinici sv. Kláry v areálu Botanické zahrady, na vinici Salabka nebo na vinici Grébovka, kde bude letos po oba dva dny odpoledne otevřen i Sklep Grébovka.
Návštěvníci se tak budou moci například dozvědět, jak probíhá výroba vína ryze konzervativním způsobem jako za dřívějších časů na biovinici Baba u stejnojmenné vilové kolonie v Dejvicích, certifikované jako ekologická produkce.
Chybět nebude ani možnost ochutnávky z místní produkce na vybraných vinicích, například na vinici Albertov, hned u městských hradeb, bude možné ochutnat vína z netradiční odrůdy Fénix.

Ve vinném Sklepě Grébovka se můžete rozveselit, ale také dozvědět něco o historii okolí

Na každé ze zúčastněných vinic budou po dobu konání akce umístěny informační tabule, které návštěvníkům poskytnou základní informace a zajímavosti o dané vinici a lokalitě. Zároveň budou k dispozici tištěné informační letáky s mapou, které byly před akcí distribuovány v turistických informačních centrech Pražské informační služby – Prague City Tourism, která se na projektu podílela i tvorbou webových stránek www.prazskevinice.cz, na kterých si lze mapu vinic stáhnout v elektronické podobě.

Akce je určena všem zájemcům, kteří chtějí poznat atraktivní lokality spojené s pěstováním vinné révy v Praze a aktivně poznávat dosud neobjevená zákoutí hlavního města.
Jedinečné polohy těchto zelených částí Prahy, z nichž některé jsou památkově chráněnými územími, veřejnosti běžně nepřístupnými, navíc poskytují nevšední výhledy na město.

Projektu se účastní 14 vinic: vinice Máchalka, vinice Albertov a vinice Baba, které nabízejí i degustaci vín z jejich produkce, vinice svaté Kláry v Botanické zahradě v Troji a vinice Salabka, dále vinice Grébovka, vinice Vyšehradské kapituly, vinice NKP Vyšehrad – Staré purkrabství, Modřanská vinice, vinice Svatojánská, Svatováclavská vinice a Strahovská vinice. Vinice Pod Vyšehradem se letos opět prezentuje společně s vinicí NKP Vyšehrad – Staré purkrabství, z jejíhož areálu si je možno vinici Pod Vyšehradem prohlédnout.

FOTO: Pražské vinice 2019

Pražské vinice 2019 - OLYMPUS DIGITAL CAMERAPražské vinice 2019 - 2 baba1 prgeuPražské vinice 2019 - 2 vinice baba prgeuPražské vinice 2019 - 3 albertov prg.euPražské vinice 2019 - 5 máchalka prosek pragueeu
Další fotky
Pražské vinice 2019 - 6 vinný sklep grébovkaPražské vinice 2019 - 6 prgeu
Před 19 minutami
Pražský magistrát vypíše zakázku na vypracování projektu nového dopravního terminálu u smíchovského nádraží. Projekt vyjde...
Před 1 hodinou
Přes letní měsíce opraví hlavní město přes šest desítek komunikací. Podle náměstka primátora pro dopravu...
Včera, 18:36
V půli června proběhlo terénní šetření v parku Parukářka a na Olšanském náměstí. Zjišťován byl...
Včera, 18:13
Na pražské Pankráci na rohu ulic Budějovická a Na Strži byl slavnostně odstartována ražba šachty...
Včera, 18:11
V areálu Pražské nemocnice IKEM zasahují policejní jednotky. Podle neoficiálních informací kvůli nahlášené bombě. Policie...
Včera, 17:00
Ostroh nad Nuselským údolím láká k romantickým procházkám, ale můžete si odtud odnést i kulturní...
Včera, 16:31
Pražský magistrát připravuje novelu vyhlášky, která zvedne cenu za svoz směsného odpadu o 30 procent...
Včera, 15:27
Myslivci vypustili do lesů v Divoké Šárce 14 zajíců. Odchoval je jeden ze členů tamního...
Včera, 14:33
Praha dá na výstavbu nového pavilonu goril v pražské zoologické zahradě o téměř 30 milionů...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Reklama