Výduch z tunelu Blanka projde úpravou podoby za 30 mil. Kč

Vizuální podoba výduchu z tunelu Blanka v ulici Nad Královskou oborou projde úpravou. Na svých internetových stránkách to uvedla radnice Prahy 7. Město dnes předalo staveniště Studiu Federico Díaz, které úpravy provede.

Práce by měly být hotovy příští rok na jaře. Výtvarnou úpravu schválilo loni v srpnu minulé vedení magistrátu a vyjde na zhruba 30 milionů korun. Díaz je česko-argentinský umělec, který vystavoval mimo jiné v Londýně, Tokiu nebo Florencii.

„Dnes předáváme staveniště zhotoviteli k úpravám výdechu z tunelového komplexu Blanka nad Královskou oborou. Práce provede Studio Federico Díaz a půjde o umělecko-architektonické řešení výduchu a přilehlého okolí,“ sdělil ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman. Výduchy, tedy větrací objekty, mají hlukové a pachové filtry, okolí by tak podle magistrátu neměly zatěžovat.

Na povrchu válce bude umístěn plášť z exteriérových fasádních desek z umělého kamene. V deskách bude vytvořen heraldický 3D motiv. Součástí stavby je parková úprava okolí, doplněny budou lavičky, stojany na kola či workoutové cvičební prvky.

Při stavbě vznikne v ulici dočasný zábor parkovacích míst a bude omezen přístupu na přilehlé pozemky. Zábory by měly trvat zhruba do konce tohoto roku, stavební úpravy potom do dubna 2020.

Podoba výduchu se řeší dlouhodobě. V roce 2006, kdy začala stavba Blanky, byla Prahou 7 ustanovena pracovní skupina, která se jím zabývala. V soutěži zvítězil Díaz. „Návrh se ale ukázal jako obtížně udržovatelný, a proto byl na požadavek města připraven nový projekt stejným umělcem, který je nyní realizován. Praha 7 požadovala několik úprav okolí tak, aby šlo o příjemný veřejný prostor. Osobně jsem rád, že po 13 letech od prvotní myšlenky, je úprava realizována,“ uvedl radní Prahy 7 Ondřej Mirovský (Zelení).

V minulosti se mluvilo také o využití druhého výduchu z Blanky, a sice mezi ulicemi Nad Octárnou a U Laboratoře. Majitelé okolních domů se proti tomu ale postavili.

Mezi technickými stavbami, které se v Praze dočkaly výtvarného zpracování, jsou například rozvodny elektrického proudu na Jižním Městě. Před několika lety je ozdobily velké graffiti s různými motivy. Vyzdoben graffiti obrazy je také podjezd pro tramvaje na Těšnově.

Šestikilometrový tunelový komplex Blanka se řidičům otevřel v září 2015 po osmi letech budování a se čtyřletým zpožděním. Stavba stála hlavní město i s napojením na Strahovský tunel 43 miliard korun, zhruba o deset miliard více, než bylo původně plánováno.

OMH, ČTK

Dnes, 14:07
Od soboty 4. července do neděle 12. července 2020 bude z důvodu opravy trati obousměrně...
Dnes, 11:44
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
Včera, 17:30
Do zrekonstruovaného zookoutku u hájovny v lesoparku Kamýku v Praze 12 se koncem června opět...
Včera, 15:21
Pietní artefakt je věnovan generálmajorovi Josefu Dudovi (1905 – 1977). Duda působil jako velitel českých...
Včera, 14:40
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
výstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces
Včera, 12:47
Do 24. srpna bude instalována plenérová výstava "Nezapomeňte na mne. JUDr. Milada Horáková a největší...
Včera, 10:53
Fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek? Jak dopadla play off pro české stavy?...
1.7.2020
Ve středu ráno hořelo ve dvou domech ve Strojnické ulici v pražských Holešovicích.
1.7.2020
Tak tenhle týden nám pšenka moc nepokvete. Koncertů je jak šafránu.
1.7.2020
V rámci podpory kulturních institucí v době po koronavirové krizi se hlavní město rozhodlo umožnit...
Reklama