Výduch z tunelu Blanka projde úpravou podoby za 30 mil. Kč

Vizuální podoba výduchu z tunelu Blanka v ulici Nad Královskou oborou projde úpravou. Na svých internetových stránkách to uvedla radnice Prahy 7. Město dnes předalo staveniště Studiu Federico Díaz, které úpravy provede.

Práce by měly být hotovy příští rok na jaře. Výtvarnou úpravu schválilo loni v srpnu minulé vedení magistrátu a vyjde na zhruba 30 milionů korun. Díaz je česko-argentinský umělec, který vystavoval mimo jiné v Londýně, Tokiu nebo Florencii.

„Dnes předáváme staveniště zhotoviteli k úpravám výdechu z tunelového komplexu Blanka nad Královskou oborou. Práce provede Studio Federico Díaz a půjde o umělecko-architektonické řešení výduchu a přilehlého okolí,“ sdělil ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman. Výduchy, tedy větrací objekty, mají hlukové a pachové filtry, okolí by tak podle magistrátu neměly zatěžovat.

Na povrchu válce bude umístěn plášť z exteriérových fasádních desek z umělého kamene. V deskách bude vytvořen heraldický 3D motiv. Součástí stavby je parková úprava okolí, doplněny budou lavičky, stojany na kola či workoutové cvičební prvky.

Při stavbě vznikne v ulici dočasný zábor parkovacích míst a bude omezen přístupu na přilehlé pozemky. Zábory by měly trvat zhruba do konce tohoto roku, stavební úpravy potom do dubna 2020.

Podoba výduchu se řeší dlouhodobě. V roce 2006, kdy začala stavba Blanky, byla Prahou 7 ustanovena pracovní skupina, která se jím zabývala. V soutěži zvítězil Díaz. „Návrh se ale ukázal jako obtížně udržovatelný, a proto byl na požadavek města připraven nový projekt stejným umělcem, který je nyní realizován. Praha 7 požadovala několik úprav okolí tak, aby šlo o příjemný veřejný prostor. Osobně jsem rád, že po 13 letech od prvotní myšlenky, je úprava realizována,“ uvedl radní Prahy 7 Ondřej Mirovský (Zelení).

V minulosti se mluvilo také o využití druhého výduchu z Blanky, a sice mezi ulicemi Nad Octárnou a U Laboratoře. Majitelé okolních domů se proti tomu ale postavili.

Mezi technickými stavbami, které se v Praze dočkaly výtvarného zpracování, jsou například rozvodny elektrického proudu na Jižním Městě. Před několika lety je ozdobily velké graffiti s různými motivy. Vyzdoben graffiti obrazy je také podjezd pro tramvaje na Těšnově.

Šestikilometrový tunelový komplex Blanka se řidičům otevřel v září 2015 po osmi letech budování a se čtyřletým zpožděním. Stavba stála hlavní město i s napojením na Strahovský tunel 43 miliard korun, zhruba o deset miliard více, než bylo původně plánováno.

OMH, ČTK

Včera, 17:50
Klasický titul Cyrano z Bergeracu v novém přebásnění, světovou premiéru původní hry Srpnové světlo napsanou...
Včera, 13:11
Letní dovolenou „odpískala“ letos řada lidí kvůli pandemii koronaviru. Jednoduše se bojí vycestovat k moři....
Včera, 08:07
Tradičním cílům rodinných výletů – klasickým zoologickým zahradám – v poslední době roste zdatná konkurence....
8.7.2020
V rámci podpory kulturních institucí v době po koronavirové krizi se hlavní město rozhodlo umožnit...
8.7.2020
Národní muzeum otevřelo 2. července v pořadí už čtvrtou „pokoronavirovou“ výstavu, tentokrát s názvem Poklady...
7.7.2020
Malostranská beseda v červenci absentuje, přesněji se soustředí na program na Střeleckém ostrově. Muzika ale...
7.7.2020
Hlavní město schválilo dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace...
7.7.2020
Nový zookoutek v lesoparku v Kamýku přivítal první návštěvníky. Celý areál prošel zásadní proměnou, během...
7.7.2020
Do pěti let propojí Prahu 6, Troju a Prahu 8 lanová dráha. Zastupitelstvo hl. m....
7.7.2020
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo poskytnutí dotace z Fondu rozvoje dostupného bydlení na území hl....
Reklama