Výduch z tunelu Blanka projde úpravou podoby za 30 mil. Kč

Vizuální podoba výduchu z tunelu Blanka v ulici Nad Královskou oborou projde úpravou. Na svých internetových stránkách to uvedla radnice Prahy 7. Město dnes předalo staveniště Studiu Federico Díaz, které úpravy provede.

Práce by měly být hotovy příští rok na jaře. Výtvarnou úpravu schválilo loni v srpnu minulé vedení magistrátu a vyjde na zhruba 30 milionů korun. Díaz je česko-argentinský umělec, který vystavoval mimo jiné v Londýně, Tokiu nebo Florencii.

„Dnes předáváme staveniště zhotoviteli k úpravám výdechu z tunelového komplexu Blanka nad Královskou oborou. Práce provede Studio Federico Díaz a půjde o umělecko-architektonické řešení výduchu a přilehlého okolí,“ sdělil ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman. Výduchy, tedy větrací objekty, mají hlukové a pachové filtry, okolí by tak podle magistrátu neměly zatěžovat.

Na povrchu válce bude umístěn plášť z exteriérových fasádních desek z umělého kamene. V deskách bude vytvořen heraldický 3D motiv. Součástí stavby je parková úprava okolí, doplněny budou lavičky, stojany na kola či workoutové cvičební prvky.

Při stavbě vznikne v ulici dočasný zábor parkovacích míst a bude omezen přístupu na přilehlé pozemky. Zábory by měly trvat zhruba do konce tohoto roku, stavební úpravy potom do dubna 2020.

Podoba výduchu se řeší dlouhodobě. V roce 2006, kdy začala stavba Blanky, byla Prahou 7 ustanovena pracovní skupina, která se jím zabývala. V soutěži zvítězil Díaz. „Návrh se ale ukázal jako obtížně udržovatelný, a proto byl na požadavek města připraven nový projekt stejným umělcem, který je nyní realizován. Praha 7 požadovala několik úprav okolí tak, aby šlo o příjemný veřejný prostor. Osobně jsem rád, že po 13 letech od prvotní myšlenky, je úprava realizována,“ uvedl radní Prahy 7 Ondřej Mirovský (Zelení).

V minulosti se mluvilo také o využití druhého výduchu z Blanky, a sice mezi ulicemi Nad Octárnou a U Laboratoře. Majitelé okolních domů se proti tomu ale postavili.

Mezi technickými stavbami, které se v Praze dočkaly výtvarného zpracování, jsou například rozvodny elektrického proudu na Jižním Městě. Před několika lety je ozdobily velké graffiti s různými motivy. Vyzdoben graffiti obrazy je také podjezd pro tramvaje na Těšnově.

Šestikilometrový tunelový komplex Blanka se řidičům otevřel v září 2015 po osmi letech budování a se čtyřletým zpožděním. Stavba stála hlavní město i s napojením na Strahovský tunel 43 miliard korun, zhruba o deset miliard více, než bylo původně plánováno.

OMH, ČTK

Dnes, 18:01
Centrální komise ministerstva dopravy schválila studii proveditelnosti prověřující novou trasu mezi Prahou a Berounem s...
Dnes, 13:51
Pro svoji neschopnost skončil v čele Prahy 1 Pavel Čižinský. Úřad jím byl během jednoho...
Dnes, 12:01
Letos poprvé Národní zemědělské muzeum ve spolupráci s Galerií Scarabeus propojí v sobotu dvě tradiční...
Včera, 19:39
Nová odbavovací hala a přemístění jedné z pojezdových tratí. To jsou projekty za 754 milionů...
Včera, 14:55
Ve čtvrtek 1. listopadu 2018 byl položen základní kámen kostela Krista Spasitele a komunitního centra,...
21.1.2020
Pobočka Městské knihovny v Hloubětíně na Poděbradská ulici je od pátku 17. ledna uzavřena.
21.1.2020
Jak jsme už psali, v letošním a příštím roce nastane velká změna pro radotínské kulturní...
21.1.2020
Národní galerie chystá pro rok 2020 celkem 13 nových výstav. Výstavní sezona začne v březnu...
21.1.2020
Dobře pochopitelné a zapamatovatelné logo bude sloužit jako komplexní styl, který sjednotí vizuální komunikaci městské...
20.1.2020
Prvním oznámeným headlinerem 14. ročníku je velšská rocková skupina Skindred. Ti se na scéně pohybují...
Reklama