Vyhlášený pražský nevěstinec navštívil i Franz Kafka. Salon Gogo lákal umělce i Habsburky

Další fotky

Navštěvovat nevěstince patřilo ke společenskému bontonu. Provoz nevěstinců byl normální koncesovanou živností. Nejvyhlášenějším podnikem své doby byl Salon Goldschmied neboli Salon Gogo.

Vábnička na významné muže

Salon Goldschmiedt neboli Salon Gogo byl luxusní podnik, kam rád zavítal známý spisovatel Franz Kafka, následník trůnu František Ferdinand D’Este i jeho nástupce, král Karel I. Habsburský, který salon navštěvoval už od dob svých studií v Praze.

FOTO: Vyhlášený pražský nevěstinec, salon Gogo, lákal umělce i Habsburky

Vyhlášený pražský nevěstinec, salon Gogo, lákal umělce i Habsburky - U Červeného pávaVyhlášený pražský nevěstinec, salon Gogo, lákal umělce i Habsburky - Karel I. HabsburskýVyhlášený pražský nevěstinec, salon Gogo, lákal umělce i Habsburky - Franz_Ferdinand_d’Este,_ErzherzogVyhlášený pražský nevěstinec, salon Gogo, lákal umělce i Habsburky - Gustav_Mahler_1909Vyhlášený pražský nevěstinec, salon Gogo, lákal umělce i Habsburky - Franz Kafka
Další fotky
Vyhlášený pražský nevěstinec, salon Gogo, lákal umělce i Habsburky - Egon Erwin KischVyhlášený pražský nevěstinec, salon Gogo, lákal umělce i Habsburky - Otto von BismarckVyhlášený pražský nevěstinec, salon Gogo, lákal umělce i Habsburky - U Čeveného váva

Zavítal sem i pruský ministr Otto von Bismarck, dále tu komponoval tu skladatel Gustav Mahler. Egon Erwin Kisch sem situoval divadelní hříčku. Franz Kafka si do svého deníku zaznamenal: „Záměrně chodím uličkami, kde jsou děvky. Vzrušuje mě to chození kolem nich, ta vzdálená, ale přeci jen existující možnost s jednou jít.“

Jak vypadal most u Národního divadla před více než sto lety. Prohlédněte si Prahu po návratu v čase

Luxusní nevěstinec s jednou tolaletou

Na svou dobu byl salon luxusně zařízený. Hosté si mohli vybrat, v jakém budou obslouženi pokoji. Výběr byl vskutku pestrý a rozmanitý, v nabídce byl „turecký“, „perský“, „japonský“ nebo „doktorský“ pokojík. Podle knížky „Co v průvodcích o Praze nebývá 2“ v celém domě byla k dispozici jen jedna lázeň a jedna toaleta.

Své podnikání v Kamzíkové rozjel roku 1865 Emanuel Goldschmied, který byl vetešníkem a kavárníkem. Vyhlášený pražský nevěstinec fungoval v druhé polovině 19. století za Rakouska-Uherska a chvíli i za První republiky, konkrétně do roku 1919 (uvádí kniha Co v průvodcích po Praze nebývá). Jiné zdroje uvádějí rok 1922. V domě U Červeného páva několik let sídlila železářská firma Rudolf Schmidt & Comp., posléze ho koupil advokát Vladimír Kalenský.

V legendárním bufetu Automat Koruna na Václaváku vzniklo ruské vejce. Proč je bufet stále zavřený?

Dům U Červeného páva, kde salon Gogo sídlil, je kulturní památkou

Prostituce v té době byla legální, od roku 1859 patřily nevěstince mezi koncesované živnosti. Prostitutky vlastnily policejní knížky s fotografií, jménem i záznamy z lékařských prohlídek, které v té době měly povinně předepsané. Návštěva veřejných domů se v té době společensky tolerovala.

Salon Gogo se nacházel v uličce, která byla dějištěm prostopášnosti už v období středověku. Dnes na místě salonu Gogo najdete restauraci U Červeného páva. Dům je od roku 1958 památkově chráněn jako kulturní památka. Spadá do památkové rezervace a zároveň je součástí historického centra Prahy, které je zapsáno pod UNESCO.

Lída Baarová luxusní vilu na Hanspaulce nikdy ráda neměla. Zemřela tam její sestra

Včera, 18:14
Na základě informace vydané Českým hydrometeorologickým ústavem skončila platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů...
Včera, 12:49
Ještě před volbami Piráti slibovali transparentní řízení města. Ačkoliv obsadili křeslo primátora, ani po roce...
Včera, 10:29
Jedním z nejvýznamnějších míst, na kterém skončilo mnoho nevinných životů během druhé světové války, byla...
Včera, 08:11
„První doklimatizované tramvaje by měly být zařazeny do provozu o letních prázdninách příštího roku,“ znělo...
Včera, 07:37
Jak už to tak bývá, stačil jeden dotaz a plán Prahy sobě na zdražení jízdného...
2.8.2020
Soutěž Pilsner Urquell Master Bartender, která letos probíhá již patnáctým rokem, je určená výčepním, barmankám...
1.8.2020
Koronakrize vyřadila v Praze z provozu tramvajovou retrolinku 23. Ta byla od roku 2017 speciální...
1.8.2020
Příští týden se na „odpočinkovou zónu“ dočasně promění plácek před prodejnou Albert na Malvazinkách a...
1.8.2020
Přibližně dvacet let pracuje jako instruktorka, přičemž v době koronakrize se rozhodla k zásadnímu kroku,...
1.8.2020
Od dnešního dne bude autobusová linka 112, která spojuje stanici metra Nádraží Holešovice a Zoologickou...
Reklama