Vyhořelý smíchovský kostel chrání speciální konstrukce

Speciální konstrukce ochrání kostel sv. Michaela v Kinského zahradě na Petříně. Celodřevěný pravoslavný chrám z druhé poloviny 17. století, přenesený v roce 1929 z Podkarpatské Rusi do zahrady Kinských, vyhořel 28. října loňského roku. Na jeho obnovu je i nadále možné přispívat ve veřejné sbírce.

Odborníci v posledních týdnech zjišťovali, v jakém je vyhořelá stavba stavu, pracovali zde specialisté Národního památkového ústavu. A průzkum ukázal, že značnou část kostela je možné zachránit, shořelé dřevěné prvky potom bude možné nahradit věrnými kopiemi. Situace je tak nakonec nadějnější, než se původně zdálo.

Ohnisko požáru bylo na severní straně kostela, odkud se plameny šířily a zachvátily krytinu kostela a roubení. Nejhůře byla zasažena trojice věží, kde měl oheň největší tah. Některé její části shořely beze zbytků. Stavba přišla také o velkou část střechy a částečně má poškozenu obvodovou konstrukci.

Škoda v řádu několika milionů

To, co z kostela zbylo, bude chránit ochranná konstrukce. Na místě zůstane zhruba dva roky a přijde na přibližně dva miliony ko run. Oprava chrámu sv. archanděla Michaela by potom měla trvat dva až tři roky.

V Praze shořel dřevěný kostel sv. Michala ze 17. století

Na obnovu kostela, který byl v závěru loňského roku ohněm v podstatě zcela zničen a škoda byla odhadnuta v řádu několika milionů korun, přičemž další škodu je třeba přičíst s ohledem na vybavení kostela, bylo prozatím ve veřejné sbírce vybráno 1 604 377 korun. Přispívat lze i nadále, veřejná sbírka potrvá rok, poslat, byť drobný příspěvek, je možné na transparentní účet 500089822/0800.

Chrám z druhé poloviny 17. století

Chrám je v majetku hlavního města Prahy, ve správě a v užívání ho však desítky let má pravoslavná církev. Pomoc s opravou nabídly i významné kulturní instituce – Národní muzeum, Národní památkový ústav i Ministerstvo kultury ČR.

Chrám sv. archanděla Michaela, nebo také karpatský kostelík sv. Michala, byl celodřevěný pravoslavný chrám z druhé poloviny 17. století, přenesený v roce 1929 z Podkarpatské Rusi do pražské zahrady Kinských pod Petřínem.

Trosky kostela sv. Michaela dočasně zakryje ochranná konstrukce

Součást národopisných sbírek

Kostel byl postaven v takzvaném bojkovském stavebním slohu s prvky lidového baroka. Byl asi 14 metrů dlouhý a 8 metrů široký, věž sahala do výšky asi 17 metrů. Roubené části kostela pokrývala šindelová střecha. Jednalo se o dar Rusínů svému tehdejšímu hlavnímu městu, Praze, jako své typické lidové stavby. Náklady spojené s touto operací hradilo Národní muzeum za podpory ministerstva školství a osvěty Československé republiky. Chrám se stal součástí sbírek národopisného oddělení Národního muzea v Praze. Vyhořelý smíchovský kostel chrání speciální konstrukce Speciální konstrukce ochrání kostel sv. Michaela v Kinského zahradě na Petříně. Celodřevěný pravoslavný chrám z druhé poloviny 17. století, přenesený v roce 1929 z Podkarpatské Rusi do zahrady Kinských, vyhořel 28. října loňského roku. Na jeho obnovu je i nadále možné přispívat ve veřejné sbírce.

Včera, 19:13
Komerční článek
Poslední rok nebyl pro nikoho lehký. Obrovský nápor v nemocnicích a velká psychická zátěž pro...
Včera, 16:05
Na začátku roku 2021 Moskva informovala svět, že zdejší metro nově řídí i ženy. Do...
Včera, 15:57
Komerční článek
Koronavirus je pro kybernetické útoky živnou půdou. Podvodné emaily obsahující zavirované odkazy se v poslední době...
Včera, 15:57
Narkoman v Praze zdemoloval zahrádku. Polykal předměty a obnažoval se.
Včera, 14:21
Muž s pěti zákazy řízení a na odcizené motorce ujížděl v neděli večer před policií....
Včera, 12:18
Lidé hned ráno využili, že se po více než čtyřech měsících mohly otevřít všechny prodejny,...
Včera, 11:30
Praha 7 chce odstranit mohutnou betonovou zeď, která odděluje pozemek velvyslanectví Ruské federace od Stromovky....
Včera, 10:33
Na návrh radnice Prahy 9 souhlasila Místopisná komise Rady hl. m. Prahy, aby jedna z...
Včera, 09:04
Příští řádnou schůzi Sněmovny, která začne v úterý 25. května, budou moci zájemci sledovat z...
Včera, 06:55
Sociologicko-antropologický výzkum o tom, jak se lidem na Palmovce žije, má pomoci této městské části...
9.5.2021
Byty pro turisty pronajmeme pro sociálně slabé Pražany. Takový je ve zkratce plán hlavního města,...
Reklama