2℃
Dnes je 13. listopad , svátek má Tibor

Vyměnili okna na jedné straně budovy za 6 milionů korun! Je to předražené, míní stavebníci

Další fotky

Pěkně drahá rekonstrukce. Tak ohodnotili stavebníci, které Náš REGION oslovil, zakázku na výměnu oken ZŠ a MŠ U Santošky. Praha 5 za ni zaplatila 6 milionů korun. Jak navíc Náš REGION zjistil při kontrole na místě, zednické zapravení oken je lajdácky odflinknuté.

Městská část Praha 5 loni na podzim vyhlásila výběrové řízení na rekonstrukci oken z jedné strany budovy ZŠ a MŠ U Santošky. Zakázku malého rozsahu na stavební práce vyhrála s nabídkovou cenou 6 022 266 korun firma KyraStav spol. s r.o. a v říjnu podepsala s úřadem smlouvu. „Podle požadavků památkářů se vyrábí repliky původních oken,“ uvedla ředitelka školy Martina Říhová. Mluvčí Prahy 5, která je zřizovatelem školy, ji pak doplnil.

„V rámci této zakázky je celkem měněno 76 oken, 64 oken v nadzemních podlažích a 12 oken v suterénu. V souladu se závazným stanoviskem památkářů se jedná o kopie původních oken, takže dřevěná špaletová okna z masivu měkkého dřeva opatřená nátěrem,“ přiblížil detaily mluvčí Jakub Večerka.

Praha 5 chce mít v Portheimce galerii skla. S objektem se pojí zajímavá historie. Víte, jaká?

Je cena „cinknutá“?

Přestože jde o budovu v památkové zóně a na památkově chráněném území, takže se na její rekonstrukci vztahují přísnější kritéria, je vysoutěžená cena podle informací Našeho REGIONU předražená. Aby si to redakce ověřila, oslovila pod tajnou identitou nezávisle na sobě a napříč republikou pětici náhodných firem s praxí ve výrobě a rekonstrukci oken. A poptala u nich dle dokumentace k zakázce cenu.

„Hrubým odhadem by bylo k možnému výpočtu orientační ceny přistoupit např. takto: 64 x 45 000 Kč = 2 880 000 Kč, 12 x 22 500 Kč = 270 000 Kč, Ostatní: 350 000 Kč. Celkem: 3 500 000 Kč bez DPH,“ odpověděla firma Marka Švihovce. Zakázku by tak byla schopna odmakat za 4,2 milionu korun včetně daně z přidané hodnoty. Od této ceny se nelišily ani ostatní oslovené firmy. Nejnižší nabídku uvedla společnost SM OKNA GROUP: 2 miliony korun.

Pětka letos začne renovovat Dětský ostrov, hřiště i parky

Žijeme ve světě smluvních cen

Náš REGION se nakonec oslovených firem zeptal, zda jim částka 6 milionů korun za rekonstrukci oken z jedné strany budovy nepřijde příliš. „Uvádějí, že jsou ta okna z měkkého dřeva, to znamená ze smrku a ten je nejlevnější, protože roste rychle a je tady všude. Obhájit tedy tak vysokou cenu by mohli jedině tím, že budou z dubu, který je dražší. I tak je ale zakázka předražená,“ myslí si jeden z jednatelů, který se rozmluvil pod podmínkou anonymity, jeho jméno však redakce zná. „Tady žijeme ve světě smluvních cen. Takže když někdo na něco přistoupí, můžeš tam klidně dát 500 procent,“ dodal na závěr.

Známe 6 nejdražších školek v Praze. Většina lidí na ně nemá

Náš REGION oslovil také společnost, která rekonstrukci provedla. Na zaslané fotografie zobrazující zfušovanou zedničinu reagovala tak, že nemohla dílo dokončit kvůli nepříznivému počasí. „Z důvodu nepříznivého počasí nebylo možno provést venkovní opravy okenních špalet, poněvadž by nebylo možno dodržet technologické postupy,“ odpověděla jednatelka společnosti KyraStav Irena Merdová. A zároveň slíbila, že ledabylou práci svých zedníků dá do pořádku. „Jakmile bude počasí příznivé, okamžitě venkovní špalety oken začistíme,“ dodala. K ceně se nevyjádřila.

FOTO: Praha 5 – rekonstrukce oken ve škole

Praha 5 – rekonstrukce oken ve škole - Rekonstrukce oken ve škole na Praze 5 (3)Praha 5 – rekonstrukce oken ve škole - Rekonstrukce oken ve škole na Praze 5 (5)Praha 5 – rekonstrukce oken ve škole - Rekonstrukce oken ve škole na Praze 5 (8)Praha 5 – rekonstrukce oken ve škole - Rekonstrukce oken ve škole na Praze 5 (1)Praha 5 – rekonstrukce oken ve škole - Rekonstrukce oken ve škole na Praze 5 (2)
Další fotky
Praha 5 – rekonstrukce oken ve škole - Rekonstrukce oken ve škole na Praze 5 (4)Praha 5 – rekonstrukce oken ve škole - Rekonstrukce oken ve škole na Praze 5 (6)Praha 5 – rekonstrukce oken ve škole - Rekonstrukce oken ve škole na Praze 5 (9)

 

Včera, 15:33
Nechte si ve středu 13. listopadu na pěší zóně Anděl hýčkat své chuťové pohárky záplavou...
Včera, 11:40
Přestože ekonomika roste, na nejpotřebnější a nejkřehčí se nedostává. Pro Náš REGION to uvedl předseda...
Včera, 11:11
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 11:11
Od zítřka mohou diváci zhlédnout v hlavním městě nejlepší snímky současné ukrajinské kinematografie. Filmy, které...
11.11.2019
Radnice Prahy 10 nesouhlasí s plánem společnosti Rail Cargo Group vybudovat železniční překladiště pro kontejnery...
11.11.2019
Od úterý 12. do pátku 15. listopadu se Národní technické muzeum a Národní zemědělské muzeum...
11.11.2019
Tak určitě – a nejenom na revoluci (adjektivum si doplňte laskavě sami), ale i na...
11.11.2019
Jeden ze symbolů boje s komunismem prochází rekonstrukcí. Zeď je ve špatném stavu a spolu...
11.11.2019
Podle informací radnice o havárii vodovodního řadu 500 mm na křižovatce ulic Budějovická a Olbrachtova...
11.11.2019
V posledním roce se mluví o velkém rozvoji tramvajové sítě v Praze. Oprašují se nejrůznější...
10.11.2019
Strany pražské koalice budou dále jednat o tom, jestli magistrát ve Strahovských zahradách na Petříně...
Reklama