26℃
Dnes je 18. červen , svátek má Milan

Vypnutá klimatizace v autobusech DPP? Požádejte řidiče o zapnutí, radí podnik

Nejen v parných dnech ocení cestující v pražských autobusech klimatizace. Těmi jsou vybaveny nejnověji dodávané autobusy. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) disponuje k 31. 4. 2019 celkem 226 autobusy s klimatizací, což je téměř 20 % z celkového vozového parku. Jenže klimatizaci nepouští řidiči automaticky. Řada z nich si musí teprve zvyknout, že jejich autobus má klimatizaci nejen pro řidiče, ale také pro cestující, která se zapíná zvlášť.

Reklama

“V souladu se schválenými novými standardy kvality PID, které budou platit od 1. 1. 2020, by měla být klimatizace zapnuta při venkovních teplotách od 22°C výše. Standardy jsou platné pro nově soutěžená vozidla, dle technických a provozních možností je DPP uplatňuje i u stávajících či již dříve vysoutěžených vozidel. Řidič samozřejmě může s ohledem na teplotu v interiéru zapnout klimatizaci i při nižší venkovní teplotě,” říká tisková mluvčí DPP Aneta Řehková.

Dále odkazuje na Standardy kvality PID: 4.2.9.2 Venkovní teploty nad 22 °C: “Vozidlo musí být vybaveno funkční klimatizací a při venkovní teplotě v rozmezí 22–25°C musí být zajištěno, aby uvnitř vozidla byla teplota v rozmezí 20 – 25°C. Při venkovních teplotách vyšších než 25°C musí být teplota uvnitř vozidla vždy o 1 – 6°C nižší než teplota venkovní. (Hodnoty u druhého bodu budou zkušebně měřeny a vyhodnocovány a může dojít k úpravě.)

Autobusy s klimatizací nakupuje DPP od roku 2017 a jejich počet se neustále zvyšuje. Přesto se stává, že klimatizaci řidič v autobusu nezapne, případně si jí zapne jen v kabině řidiče. Jindy řidiči reagují, že podle jejich názoru nebylo s ohledem na okolní teplotu použití klimatizace nutné. Řidič si nemusí uvědomit, že ač venkovní teplota ve stínu nepřesáhla 22 stupňů, vozidlo odstavené na konečné půl hodiny na přímém slunci vůz rozpálí.

Co dělat v případech, kdy je v autobusu horko a klimatizace je vypnutá? “Doporučujeme požádat řidiče o zapnutí klimatizace,” radí cestujícím tisková mluvčí DPP. Pokud u řidiče neuspějete, můžete problém přes mobilní aplikaci zmente.to v sekci veřejná doprava. V takových případech s řidičem funkcionalitu klimatizace a její používání probere většinou vedoucí garáže. Časem se pro všechny řidiče používání klimatizace rutinou a cestujícím se zvýší komfort cestování.

O vybavenosti autobusů klimatizací informují cestující samolepky na oknech. Ty zároveň upozorňují, že při zapnuté klimatizace není vhodné otevírat okna.

Tento článek pochází z webu MHD86.cz.
Včera, 18:27
Malešická spalovna za 700 milionů korun vyměnila první ze čtyř kotlů, ve kterých se spaluje...
Včera, 18:01
Vedení Prahy chce jednat s vlastníky nemovitostí a provozoven o vnější podobě obchodů či restaurací...
Včera, 15:46
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 15:46
Tento týden učiníme výjimku a fotografický doprovod této pozvánky nebudeme věnovat akcím, které se nabízejí,...
Včera, 15:29
Hlavní město v návaznosti na žádosti některých městských částí připravuje úpravy systému parkovacích zón. Primátorův...
Včera, 13:25
Všechny autobusové zastávky budou v Praze na znamení nejdřív v létě příštího roku. Vedení metropole...
Včera, 12:31
Půl hodiny po půlnoci 18. června bude zahájeno největší taktické cvičení, pořádané Krajským ředitelstvím policie...
Včera, 11:30
Na konci března bylo v Ječné ulici v Praze 2 pokáceno sedm akátů, které byly...
Včera, 10:30
Praha ve spolupráci se společností Lime připravuje pravidla pro sdílené elektrokoloběžky. Podle náměstka primátora Adama...
16.6.2019
Obsahuje bezmála tisícovku stran, váží asi pět kilo, pracovalo na ní sedmnáct odborníků po sedm...
16.6.2019
Hlavní město přispěje Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) 12,5 milionu korun na rozšíření vršovického nádraží...
Reklama