15℃
Dnes je 23. říjen , svátek má Teodor

Vypnutá klimatizace v autobusech DPP? Požádejte řidiče o zapnutí, radí podnik

Nejen v parných dnech ocení cestující v pražských autobusech klimatizace. Těmi jsou vybaveny nejnověji dodávané autobusy. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) disponuje k 31. 4. 2019 celkem 226 autobusy s klimatizací, což je téměř 20 % z celkového vozového parku. Jenže klimatizaci nepouští řidiči automaticky. Řada z nich si musí teprve zvyknout, že jejich autobus má klimatizaci nejen pro řidiče, ale také pro cestující, která se zapíná zvlášť.

Reklama

“V souladu se schválenými novými standardy kvality PID, které budou platit od 1. 1. 2020, by měla být klimatizace zapnuta při venkovních teplotách od 22°C výše. Standardy jsou platné pro nově soutěžená vozidla, dle technických a provozních možností je DPP uplatňuje i u stávajících či již dříve vysoutěžených vozidel. Řidič samozřejmě může s ohledem na teplotu v interiéru zapnout klimatizaci i při nižší venkovní teplotě,” říká tisková mluvčí DPP Aneta Řehková.

Dále odkazuje na Standardy kvality PID: 4.2.9.2 Venkovní teploty nad 22 °C: “Vozidlo musí být vybaveno funkční klimatizací a při venkovní teplotě v rozmezí 22–25°C musí být zajištěno, aby uvnitř vozidla byla teplota v rozmezí 20 – 25°C. Při venkovních teplotách vyšších než 25°C musí být teplota uvnitř vozidla vždy o 1 – 6°C nižší než teplota venkovní. (Hodnoty u druhého bodu budou zkušebně měřeny a vyhodnocovány a může dojít k úpravě.)

Autobusy s klimatizací nakupuje DPP od roku 2017 a jejich počet se neustále zvyšuje. Přesto se stává, že klimatizaci řidič v autobusu nezapne, případně si jí zapne jen v kabině řidiče. Jindy řidiči reagují, že podle jejich názoru nebylo s ohledem na okolní teplotu použití klimatizace nutné. Řidič si nemusí uvědomit, že ač venkovní teplota ve stínu nepřesáhla 22 stupňů, vozidlo odstavené na konečné půl hodiny na přímém slunci vůz rozpálí.

Co dělat v případech, kdy je v autobusu horko a klimatizace je vypnutá? “Doporučujeme požádat řidiče o zapnutí klimatizace,” radí cestujícím tisková mluvčí DPP. Pokud u řidiče neuspějete, můžete problém přes mobilní aplikaci zmente.to v sekci veřejná doprava. V takových případech s řidičem funkcionalitu klimatizace a její používání probere většinou vedoucí garáže. Časem se pro všechny řidiče používání klimatizace rutinou a cestujícím se zvýší komfort cestování.

O vybavenosti autobusů klimatizací informují cestující samolepky na oknech. Ty zároveň upozorňují, že při zapnuté klimatizace není vhodné otevírat okna.

Tento článek pochází z webu MHD86.cz.
Před 1 hodinou
Svému původnímu účelu nesloužila bývalá mlékárna v Nuslích už od konce 90. let minulého století.
Před 2 hodinami
K herectví přičichl Michal Dlouhý již v útlém dětství. Na rozdíl od mnoha jiných dětských...
Dnes, 15:01
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 15:01
Vedení Prahy odložilo projednání dokumentu, kterým by odsouhlasilo dovybavení tramvají typu Škoda 15T ForCity klimatizací....
Dnes, 10:44
Zástupcem starostky Prahy 10 se stal Martin Sekal (ODS). Nahradil Filipa Humplíka (ODS), který rezignoval...
Včera, 18:33
Hromadnou dopravu v Praze čeká o prodlouženém víkendu od soboty 26. do pondělí 28. října...
Včera, 13:33
Participativní rozpočet Prahy 5 už zná své vítěze. Do celkové částky 15 milionů korun, která...
Včera, 12:11
Oslavy třicetiletého výročí sametu se blíží a s výstavami, kterého ho připomínají, se pomalu začíná...
Včera, 10:44
Zasahují u dopravních nehod, likvidují požáry, pomáhají u živelných katastrof a zachraňují životy. Řeč je...
21.10.2019
Blíží se zima a písničkáři se stahují z lesů k teplu lidských obydlí!
21.10.2019
Starosta městské části David Vodrážka s místostarostkou Marcelou Plesníkovou, místostarostou Davidem Zeleným a za účasti...
Reklama