Vypnutá klimatizace v autobusech DPP? Požádejte řidiče o zapnutí, radí podnik

Nejen v parných dnech ocení cestující v pražských autobusech klimatizace. Těmi jsou vybaveny nejnověji dodávané autobusy. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) disponuje k 31. 4. 2019 celkem 226 autobusy s klimatizací, což je téměř 20 % z celkového vozového parku. Jenže klimatizaci nepouští řidiči automaticky. Řada z nich si musí teprve zvyknout, že jejich autobus má klimatizaci nejen pro řidiče, ale také pro cestující, která se zapíná zvlášť.

“V souladu se schválenými novými standardy kvality PID, které budou platit od 1. 1. 2020, by měla být klimatizace zapnuta při venkovních teplotách od 22°C výše. Standardy jsou platné pro nově soutěžená vozidla, dle technických a provozních možností je DPP uplatňuje i u stávajících či již dříve vysoutěžených vozidel. Řidič samozřejmě může s ohledem na teplotu v interiéru zapnout klimatizaci i při nižší venkovní teplotě,” říká tisková mluvčí DPP Aneta Řehková.

Dále odkazuje na Standardy kvality PID: 4.2.9.2 Venkovní teploty nad 22 °C: “Vozidlo musí být vybaveno funkční klimatizací a při venkovní teplotě v rozmezí 22–25°C musí být zajištěno, aby uvnitř vozidla byla teplota v rozmezí 20 – 25°C. Při venkovních teplotách vyšších než 25°C musí být teplota uvnitř vozidla vždy o 1 – 6°C nižší než teplota venkovní. (Hodnoty u druhého bodu budou zkušebně měřeny a vyhodnocovány a může dojít k úpravě.)

Autobusy s klimatizací nakupuje DPP od roku 2017 a jejich počet se neustále zvyšuje. Přesto se stává, že klimatizaci řidič v autobusu nezapne, případně si jí zapne jen v kabině řidiče. Jindy řidiči reagují, že podle jejich názoru nebylo s ohledem na okolní teplotu použití klimatizace nutné. Řidič si nemusí uvědomit, že ač venkovní teplota ve stínu nepřesáhla 22 stupňů, vozidlo odstavené na konečné půl hodiny na přímém slunci vůz rozpálí.

Co dělat v případech, kdy je v autobusu horko a klimatizace je vypnutá? “Doporučujeme požádat řidiče o zapnutí klimatizace,” radí cestujícím tisková mluvčí DPP. Pokud u řidiče neuspějete, můžete problém přes mobilní aplikaci zmente.to v sekci veřejná doprava. V takových případech s řidičem funkcionalitu klimatizace a její používání probere většinou vedoucí garáže. Časem se pro všechny řidiče používání klimatizace rutinou a cestujícím se zvýší komfort cestování.

O vybavenosti autobusů klimatizací informují cestující samolepky na oknech. Ty zároveň upozorňují, že při zapnuté klimatizace není vhodné otevírat okna.

Tento článek pochází z webu MHD86.cz.
Včera, 16:30
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
29.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
29.5.2020
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Invalidovna
28.5.2020
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
27.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
Reklama