Výstava na Staroměstské radnici: Herbert Slavík vyfotil slavné osobnosti i své přátele. Nejvíc ocenění ale dostal za sportovní fotky

Výběr více než stovky snímků z volné tvorby fotoreportéra Herberta Slavíka si do konce července můžete prohlédnout v Křížové chodbě a v Rytířském sále pražské Staroměstské radnice. Na vystavených portrétech zachycuje známé osobnosti, ale také své přátele. Nechybí zde herečky Jana Brejchová (mimochodem Slavíkova tchýně) nebo Tatiana Vilhelmová, režiséři Jiří Menzel či Jan Svěrák nebo významný herec Jan Hrušínský. Dále zde najdete portrét podnikatele Tomáše Bati, dirigenta Libora Peška, spoluzakladatele Divadla Semafor Jiřího Suchého, malíře Oty Janečka nebo tanečnice Darji Klimentové.

Výstava Tváře Česka je rozdělena na pět částí – Setkávání, Na cestě/Hosté, Události 1989, Stylizované portréty a Hry.

Herbert Slavík (*1963 v Praze) byl v letech 1990–2002 vedoucím fotooddělení MF DNES a zakladatel fotografické agentury MAFA, od roku 2003 je fotografem na volné noze.
Drží ocenění za nejlepší sportovní fotografii roku 1986, 1996, 1997.

Začátky na demonstracích, kde vznikla slavná fotka s Martinou Richardsovou

V roce 1989 fotografoval zakázaná protestní shromáždění v Praze, útěk východoněmeckých občanů přes Velvyslanectví SRN v Praze, pád berlínské zdi, založení Občanského fóra, volbu Václava Havla československým prezidentem. Tyto fotografie byly poprvé vystaveny v roce 1990 v německém Augsburgu pod názvem Sametová revoluce. V letech 1990–93 doprovázel jako fotograf MF Dnes prezidenta Václava Havla při jeho zahraničních i domácích cestách.

Portrétování českých osobností v rámci dlouhodobého projektu Tváře, kterému se autor systematicky věnuje od 90. let, je jedním z jeho dvou hlavních témat. V roce 2002 byla jeho tvorba oceněna grantem primátora hlavního města Prahy za cyklus fotografií významných pražských osobností. V roce 2003 představil první část projektu Tváře při souborných samostatných výstavách v Praze a v Moskvě a v roce 2004 v Los Angeles. Ve spolupráci s deníkem Mladá fronta DNES realizuje od roku 2004 projekt Češi roku, zachycující na společných fotografiích nejvýraznější aktéry společenského dění uplynulých dvanácti měsíců.

Herci, filmaři a vojáci

V roce 2005 získal hlavní cenu v kategorii Umění soutěže Czech Press Photo za sérii portrétů z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, která byla pod názvem Hosté/Guests ve stejném roce vystavena v Los Angeles. Soubor fotografií s názvem Tváře CZ 2009 byl ve stejném roce vystaven v sídle Rady EU v Bruselu. V roce 2010 rozšířil kolekci fotografií Tváře o vojáky působící v zahraničních misích Armády České republiky, především v Afghánistánu. Soubor fotografií byl české veřejnosti představen v rámci putovní výstavy a stejnojmenné publikace Tváře české armády.

U příležitosti 800. výročí narození svaté Anežky České byly na přelomu roku 2011 a 2012 v prostorách Papežské univerzity sv. Kříže ve Vatikánu vystaveny, pod názvem Anežský zázrak – Listopad 1989, fotografie dokumentující svatořečení Anežky Přemyslovny papežem Janem Pavlem II. v listopadu 1989.

Sport – významné Slavíkovo téma

Významnou součástí tvorby Herberta Slavíka je také sportovní fotografie, které se věnuje od začátku své kariéry dodnes. Od roku 1992 se účastnil olympijských her, nejprve jako fotoreportér deníku MF DNES a později jako volný fotograf v rámci spolupráce s Českým olympijským výborem. Dokumentace sportovního dění, úspěchy českých sportovců, ale i zcela abstraktní fotografie byly poprvé prezentovány v souborné výstavě s názvem Jeux/Hry/Games v roce 2005 na Staroměstské radnici v Praze. Výstava byla poté úspěšně prezentována v Paříži. U příležitosti Olympijských her v Soči proběhla výstava sportovních fotografií v Moskvě a výstava Czech Team v Olympijském parku v Praze na Letné.

Jeho práce jsou zastoupeny i ve stálých sbírkách například Victoria and Albert Museum v Londýně, Muzeu Mezinárodního olympijského výboru v Lausanne a Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.
Od roku 2013 spolupracuje při organizaci soutěže Czech Press Photo, kde byl v posledních letech také členem mezinárodní poroty a kurátorem výstavy pořádané na Staroměstské radnici v Praze. V letech 2015 – 2016 byl členem a předsedou správní rady společnosti Czech Photo o.p.s., která je organizátorem soutěže Czech Press Photo.

FOTO: Fotograf Herbert Slavík na Staroměstské radnici

Fotograf Herbert Slavík na Staroměstské radnici - 1 slavFotograf Herbert Slavík na Staroměstské radnici - 2 slaFotograf Herbert Slavík na Staroměstské radnici - 3 58376-original1-tjno2Fotograf Herbert Slavík na Staroměstské radnici - 4 herbert slavíkFotograf Herbert Slavík na Staroměstské radnici - 5 diva.sk
Další fotky
Fotograf Herbert Slavík na Staroměstské radnici - 0 sla
Dnes, 15:00
V polovině listopadu má v Praze na Těšnově začít fungovat tzv. mikrodepo, sloužící k překládce...
Dnes, 12:52
V centru Prahy přímo na Staroměstském náměstí se přes prázdniny uvolnila luxusní restaurace v památkově...
Dnes, 12:20
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 12:20
Novou lávku propojující Troju s Císařským ostrovem dnes čekají zatěžovací zkoušky, které prověří její konstrukci.
Dnes, 11:00
Tak jako k českému národu neodmyslitelně patří Jára Cimrman, Václav Havel, pivo, fotbal nebo Pražský hrad,...
Dnes, 08:59
Roční podmíněný trest a stotisíc korun. To je verdikt, který si Benjamin Wittig odnesl za...
Včera, 18:20
Se změnou v provozu mobilních sběrných dvorů musejí počítat obyvatelé šesté městské části. Důvodem je...
Včera, 17:40
Fotografie zahraničních filmových celebrit zachycených objektivem Miloše Fikejze, filmového publicisty, encyklopedisty a fotografa, můžete obdivovat...
Včera, 17:00
Nebojácný strážník městské policie v době svého volna zadržel sedmnáctiletého mladíka, který spolu se svým...
Včera, 16:20
Policie už ukončila vyšetřování lednového pádu muže pod metro ve stanici Anděl a navrhla podání...
Včera, 14:20
Na pražské Jižní spojce začne ve středu 23. září poslední fáze oprav. Rekonstruován bude pravý...
Reklama