Výstava o historii převážně libeňských viničních usedlostí byla prodloužena

Další fotky

Byla prodloužena, protože pořádně ani nezačala. Výstava v tzv. Bílém domě (U Meteoru 6, Praha 8 – Libeň) si bude možno prohlédnout až do 5. června.

Ves Libeň je písemně doložena v pramenech ze 14. století. Dle nařízení Karla IV. i tady v příznivých přírodních podmínkách byly zakládány vinice, podléhající jurisdikci perkmistra hor viničních. Pozemková držba tu však byla nesmírně složitá a roztříštěná. Místo se vepsalo do historie podepsáním tzv. libeňského míru. V roce 1609 sem dorazila vojska Matyáše Habsburského a rozložila se kolem zámku mezi kopci a na vinicích. Matyáš tehdy vytáhl proti svému bratrovi císaři Rudolfovi II., o jehož trůn usiloval.

Po třicetileté válce byla celá oblast zpustošena a vinice poničeny.
Zámek roku 1662 koupilo od rodiny Černohousů Staré Město a zřídilo si tady letní sídlo pro pražské primátory.

Galerie Malostranské besedy oslaví život a jubileum fotografa Jana Saudka

Stav hospodářství po válce si vynutil změny, na okolních kopcích byly zakládány štěpnice, zahrady a dále také pole. Nejvýznamnější zemědělskou usedlostí bývala tehdy Mazanka, Císařecká, Balabenka a Bulovka.
Koncem 18. století bylo v Libni postaveno několik letohrádků k odpočinku pro měšťany či šlechtice. Kolem nich byly vybudovány parky a okrasné zahrady, zámečky byly pohodlně zařízeny a sloužily kratochvílím. Rokokový letohrádek byla Rokoska, park s kapličkou a zámeček byla i Košinka, anglický park s plastikami byl i kolem Flajšnerky a Mazanky. Řadu exotických rostlin a výzdobu měla i usedlost Kolčavka.
V 2. polovině 19. století zanikly některé usedlosti v důsledku zprůmyslnění a přeměně budov v malé továrny (Bulovka, Košinka), jiné zase v důsledku budování železniční trati.

Výstavu Usedlosti Prahy 8 je možno shlédnout v pondělí a ve středu mezi 8. a 18. hodinou, v úterý a ve čtvrtek do 15. 30 a v pátek jen do 15. hodin.

FOTO: Usedlosti Prahy 8

Usedlosti Prahy 8 - 1 Stará_Balabenka wUsedlosti Prahy 8 - 2 p8Usedlosti Prahy 8 - 2b DSC06619Usedlosti Prahy 8 - 3 stírka 1928Usedlosti Prahy 8 - 4 P1240967
Další fotky
Usedlosti Prahy 8 - 4 P1240966Usedlosti Prahy 8 - 5 truhlářka asiUsedlosti Prahy 8 - 6 Libeň,_Vlachovka,_od_severozápadu wiUsedlosti Prahy 8 - 6 Usedlost-Hercovka p8Usedlosti Prahy 8 - 9 karlín sluncová 1926Usedlosti Prahy 8 - 0 web prahy (2)
Khamoro 2018
Dnes, 16:40
Ačkoli kvůli šíření infekce covid-19 má letošní, již dvaadvacátý, ročník Světového romského festivalu Khamoro komornější...
Dnes, 14:30
Podle mimořádné otevírací doby fungují pražské pobočky městské knihovny, kterých je v metropoli více než čtyři...
Dnes, 07:55
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 07:55
Nestává se často, abychom informovali o jedněch zamčených vratech. Ale – co kdyby jste si...
Včera, 18:20
Mistrovství Evropy ve vodním slalomu. To je událost, jež obvykle zaplní tribuny, letos však bude...
Včera, 17:40
Vinobraní na Máchalce na Proseku dvě desítky let drželo tradici souběhu se Svatováclavskou poutí, která...
Včera, 15:00
K požáru v bytě v ulici Na Květnici došlo poslední srpnový večer v pražských Nuslích.
Včera, 14:20
Alespoň na chvíli vypnout a dostat se do světa, kde nakonec i přes všechny nástrahy...
Včera, 12:34
Na vysokých školách v Praze bude příští týden zavedena dálková výuka. "Praha bude mít na...
Včera, 11:00
Kvůli montáži nosníku nového mostu bude obousměrně uzavřena Strakonická ulice v pražské Zbraslavi. Uzavírka bude...
Včera, 08:59
S odchodem režiséra Jiřího Menzla, nejmladšího z představitelů takzvané nové filmové vlny 60. let, se...
Reklama