26℃
Dnes je 18. červen , svátek má Milan

Výstava představuje architekty, kteří soutěží o nádraží Žižkov

Své návody na dopravní infrastrukturu, rekonstrukce, přestavby i nové stavby letištních terminálů, nádraží či podzemní dráhy představuje od středyv Galerii Jaroslava Fragnera nizozemská kancelář Benthem Crouwel Architects. Tak jak její často futuristické stavby ovlivnily tvář Haagu, Utrechtu či Rotterdamu, mohli by mít architekti ze studia vliv i na podobu jedné z rozvojových částí dřívější pražské periferie. Postoupili do druhého kola urbanistické soutěže Residence Nádraží Žižkov.

Reklama

Na areálu nákladového nádraží je nyní stavební uzávěra. Stavět na tamních pozemcích plánují třeba Central Group či Penta Investment. Podle studie může oblast pojmout až 15.000 obyvatel, počítá i s tramvajovou tratí vedoucí skrze areál a s novou Jarovskou spojkou pro automobilovou dopravu. O převzetí budovy nádraží jedná Praha s Českými drahami. Pro areál se kvůli příští možné zástavbě léta plánuje změna územního plánu. Zástupci městského Institutu plánování a rozvoje (IPR), který připravil studii sloužící jako podklad pro změnu, 8. dubna uvedli, že by změna mohla být hotova v roce 2020.
O den později zveřejnila Penta výsledky prvního kola zmiňované soutěže, ve které ze 44 návrhů poslala dál pět. Výsledky chce oznámit 12. června. Ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta je členem poroty soutěže vedle třeba architekta Zdeňka Fránka, zástupců Penty Marka Dospivy a Petra Paličky, zástupců firmy SUDOP a Českých drah.
Areál kolem bývalého nádraží má zhruba 33 hektarů. Už roky se řeší osud prvorepublikové funkcionalistické budovy nádraží, které přestalo fungovat v roce 2002. Původně měla ustoupit výstavbě, po tlaku aktivistů však z demolice sešlo. Od roku 2013 je objekt památkově chráněný.
Minulé vedení Prahy schválilo nákup nemovitosti od ČD za 662 milionů korun, odhady nákladů na rekonstrukce se odhadují mezi 1,5 a 2,5 miliardy korun. Vedení magistrátu se chce domluvit se soukromníky či ministerstvem kultury na společném využití tak, aby město nemuselo samo platit rekonstrukci.
Podle studie IPR, která slouží jako základ pro změnu územního plánu, má být objekt nádraží centrem areálu. Obklopen má být rezidenční výstavbou o výšce čtyř až šesti nadzemních podlaží. Středem areálu má vést nová tramvajová trať z Jana Želivského. Návrh počítá i s dvouproudou silnicí, která by měla nádraží propojit s Českobrodskou ulicí.
Benthem Crouwel Architects více než tři desetiletí vytváří návrhy staveb, od veřejných budov až po infrastrukturní projekty a městské územní plány. Některé z jejich návrhů jsou zdrženlivé, jako například rozšíření domu Anny Frankové, zatímco jiné jsou výrazné, k nimž patří třeba rekonstrukce a přístavba Stedelijk muzea v Amsterdamu.
Zdroj: čtk

Praha si nechá udělat analýzu opatření na Botiči a Rokytce

Včera, 18:27
Malešická spalovna za 700 milionů korun vyměnila první ze čtyř kotlů, ve kterých se spaluje...
Včera, 18:01
Vedení Prahy chce jednat s vlastníky nemovitostí a provozoven o vnější podobě obchodů či restaurací...
Včera, 15:46
Tento týden učiníme výjimku a fotografický doprovod této pozvánky nebudeme věnovat akcím, které se nabízejí,...
Včera, 15:29
Hlavní město v návaznosti na žádosti některých městských částí připravuje úpravy systému parkovacích zón. Primátorův...
Včera, 13:25
Všechny autobusové zastávky budou v Praze na znamení nejdřív v létě příštího roku. Vedení metropole...
Včera, 12:31
Půl hodiny po půlnoci 18. června bude zahájeno největší taktické cvičení, pořádané Krajským ředitelstvím policie...
Včera, 11:30
Na konci března bylo v Ječné ulici v Praze 2 pokáceno sedm akátů, které byly...
Včera, 10:30
Praha ve spolupráci se společností Lime připravuje pravidla pro sdílené elektrokoloběžky. Podle náměstka primátora Adama...
16.6.2019
Obsahuje bezmála tisícovku stran, váží asi pět kilo, pracovalo na ní sedmnáct odborníků po sedm...
16.6.2019
Hlavní město přispěje Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) 12,5 milionu korun na rozšíření vršovického nádraží...
Reklama