10℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Výstava představuje architekty, kteří soutěží o nádraží Žižkov

Své návody na dopravní infrastrukturu, rekonstrukce, přestavby i nové stavby letištních terminálů, nádraží či podzemní dráhy představuje od středyv Galerii Jaroslava Fragnera nizozemská kancelář Benthem Crouwel Architects. Tak jak její často futuristické stavby ovlivnily tvář Haagu, Utrechtu či Rotterdamu, mohli by mít architekti ze studia vliv i na podobu jedné z rozvojových částí dřívější pražské periferie. Postoupili do druhého kola urbanistické soutěže Residence Nádraží Žižkov.

Reklama

Na areálu nákladového nádraží je nyní stavební uzávěra. Stavět na tamních pozemcích plánují třeba Central Group či Penta Investment. Podle studie může oblast pojmout až 15.000 obyvatel, počítá i s tramvajovou tratí vedoucí skrze areál a s novou Jarovskou spojkou pro automobilovou dopravu. O převzetí budovy nádraží jedná Praha s Českými drahami. Pro areál se kvůli příští možné zástavbě léta plánuje změna územního plánu. Zástupci městského Institutu plánování a rozvoje (IPR), který připravil studii sloužící jako podklad pro změnu, 8. dubna uvedli, že by změna mohla být hotova v roce 2020.
O den později zveřejnila Penta výsledky prvního kola zmiňované soutěže, ve které ze 44 návrhů poslala dál pět. Výsledky chce oznámit 12. června. Ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta je členem poroty soutěže vedle třeba architekta Zdeňka Fránka, zástupců Penty Marka Dospivy a Petra Paličky, zástupců firmy SUDOP a Českých drah.
Areál kolem bývalého nádraží má zhruba 33 hektarů. Už roky se řeší osud prvorepublikové funkcionalistické budovy nádraží, které přestalo fungovat v roce 2002. Původně měla ustoupit výstavbě, po tlaku aktivistů však z demolice sešlo. Od roku 2013 je objekt památkově chráněný.
Minulé vedení Prahy schválilo nákup nemovitosti od ČD za 662 milionů korun, odhady nákladů na rekonstrukce se odhadují mezi 1,5 a 2,5 miliardy korun. Vedení magistrátu se chce domluvit se soukromníky či ministerstvem kultury na společném využití tak, aby město nemuselo samo platit rekonstrukci.
Podle studie IPR, která slouží jako základ pro změnu územního plánu, má být objekt nádraží centrem areálu. Obklopen má být rezidenční výstavbou o výšce čtyř až šesti nadzemních podlaží. Středem areálu má vést nová tramvajová trať z Jana Želivského. Návrh počítá i s dvouproudou silnicí, která by měla nádraží propojit s Českobrodskou ulicí.
Benthem Crouwel Architects více než tři desetiletí vytváří návrhy staveb, od veřejných budov až po infrastrukturní projekty a městské územní plány. Některé z jejich návrhů jsou zdrženlivé, jako například rozšíření domu Anny Frankové, zatímco jiné jsou výrazné, k nimž patří třeba rekonstrukce a přístavba Stedelijk muzea v Amsterdamu.
Zdroj: čtk

Praha si nechá udělat analýzu opatření na Botiči a Rokytce

Dnes, 15:36
294. derby pražských "S" bylo jako již tradičně velmi vyhrocené. Kromě dvou červených karet a...
bytový dům Hadovka, foto Fefík
Dnes, 15:05
Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě těch komerčních se...
Dnes, 10:44
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 10:44
Dominantou dětského hřiště v Centrálním parku Prahy 13 bude obří herní sova o výšce 3,6...
Včera, 16:44
V hlavním městě se při oslavách 30. výročí 17. listopadu 1989 uskuteční například koncerty, výstava...
Včera, 12:11
Městská doprava na ruzyňské letiště se potýká v posledních letech s kapacitními problémy. Nejezdí tam...
Staroměstské náměstí
Včera, 09:01
V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat....
21.9.2019
Před budovou Národního technického muzea (NTM) na pražské Letné probíhá Recyklační víkend. Výměnou za své...
21.9.2019
Budoucí podobu historických budov v centru Prahy, které jsou spojené s palácem Savarin a tvoří...
21.9.2019
Bohemka na domácím stadionu zůstává neporažena. Po posledním dramatickém utkání se Zlínem, ale nebyl trenér...
21.9.2019
Sochař Jan Hána se narodil 28. října 1927 v Dobronicích u Bechyně, kde začal pracovat...
Reklama