Výstavba na Petřinách. Lidé nemají informace, ale obavy

Demolice obchodního domu na Petřinách a následná výstavba developerského projektu trápí obyvatele Petřin. I když se o změně hovoří už řadu měsíců, petřinští tvrdí, že dosud žádné bližší informace nemají – neoslovil je ani developer, ani městská část.

Vzniknout by na Petřinách místo objektu, kde teď sídlí supermarket Billa, měl objekt se 145 bytovými jednotkami ve tvaru L s výškovými dominantami. A lidé se už teď bojí neúměrné dopravní zátěže už tak velmi frekventovaných Petřin. Obavy mají z jízd nákladních aut, ale i hluku a prašnosti.

Myslí někdo na staré lidi?

„Už teď se všude popojíždí a myslí někdo na to, že na Petřinách je hasičská stanice? Jak budou jezdit, když na zatravněný pás tramvají nemohou? A nejen oni, ale třeba i sanitky, na Petřinách žije kolem pěti tisíc lidí nad 70 let, jen u nás v domě je třetina sousedů dokonce nad 80 a sanitky k nám, co si budeme povídat, jezdí,“ ptá obyvatelka Petřin s tím, že velmi problematické by mohlo být po vybudováno projektu parkování.

Knihovna na kolečkách jezdí na Petřiny

Místní trápí i zrušení jediného velkého obchodu v okolí, samoobsluhy Billa. „Slib, že nám tady bude jezdit do Kauflandu na Vypich autobus je spíš úsměvný. Vážně mají staří lidé popadnout hůl do jedné a tašku do druhé ruky a vyrazit na nákup? Navíc v té budově, kde je teď Billa, je i trafika, krámek s oblečením, průmyslovým zbožím,“ připomíná se obyvatelka petřínského sídliště.

Co však místní mrzí nejvíc je to, že je nikdo ohledně plánů do sud nekontaktoval, ani se s ni mi nepokusil spojit nikdo z radnice. Rádi by přitom s někým sdíleli výše zmíněné obavy. „Chceme říct, čeho se bojíme, chceme vědět nějaké termíny a chceme se radnice zeptat, co z té stavby my, lidé bydlící na Petřinách, budeme mít.“

Otázky místostarostovi Jakubovi Stárkovi (ODS), který je zodpovědný za územní rozvoj a veřejný prostor, položili prostřednictvím magazínu Vaše 6 obyvatelé Petřin.

Plánujete s námi jednat o plánované výstavbě? Případně kdy?

Existuje jasný požadavek radnice, na to, aby investor svůj záměr představil místním obyvatelům. Na konkrétním termínu plánovaného setkání se aktuálně domlouváme spolu s investorem a spolkem Spolu na Petřinách, z.s. Výhledově by se mělo jednat o přelom října a listopadu. Vše se samozřejmě přizpůsobí epidemiologické situaci.

Co podle vás budeme z výstavby mít?

Nejedná se o záměr městské části, ale soukromého investora. Městská část v souvislost i s daným projektem formulovala požadavky za účelem vytvoření odpovídajícího veřejného prostoru a centra služeb pro občany v dané lokalitě. Požadavky konkrétně zahrnují dvě patra služeb, vytvoření veřejného náměstí, zajištění prostupnosti objektu, řešení nedostatku parkování, aktivní parter – přízemí s kavárnou, restaurací, obchůdky, atd.

Mluvil jste někdy s místními, víte, co nám tady nejvíc schází?

V Petřinách jsem chodil na základní školu a do skautu a řada mých kamarádů je právě z Petřin. Místo tedy znám poměrně dobře a mám k němu vřelý vztah. Od doby, kdy se záměr objevil ve veřejném prostoru, jsem vedl řadu diskusí, a to jak se zásadními odpůrci, tak s příznivci.

Víte, kolik žije na Petřinách seniorů? A jak pro ně bude těžké jezdit do Kauflandu?

Městská část Praha 6 si samozřejmě váží svých občanů a obyvatel v seniorském věku. Naší neměnnou prioritou je tedy zachování kvalitních obchodů a služeb vdané lokalitě, které budou sloužit jednak seniorům, jednak všem ostatním, kteří v Petřinách žijí a tráví svůj čas.

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Včera, 18:55
V pátek 23. října otevřená lávka mezi Císařským ostrovem a Trojou, se o proběhlém víkendu...
Včera, 18:20
V omezeném režimu fungují momentálně kvůli pandemii onemocnění covid-19 městské a obecní úřady v Česku. Protože však...
Včera, 17:00
Komerční článek
Praha spustila novou kampaň na základě zážitků skutečných lidí z první linie, kteří denně bojují proti...
Včera, 17:00
Pražský magistrát nechá vypracovat projekt prodloužení tramvajové trati na Pankrác, a to v úseku od...
Včera, 16:20
Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční...
Včera, 14:20
Vyhlášený nouzový stav a s ním spojené uzavření restaurací, barů, ale třeba i divadel či...
Včera, 12:44
Komerční článek
Praha spustila další kampaň proti koronaviru, tentokrát s cílem ukázat, jak je více než kdy...
Registr řidičů a vozidel na Vyšehradě
Včera, 12:20
Pražský magistrát kvůli nutnosti odeslat pracovníky do karantény uzavřel již třetí pracoviště registru vozidel. Po...
Včera, 11:40
Podobně jako na jaře, i teď na podzim sleduje ROPID, Dopravní podnik hl. m. Prahy...
Včera, 11:17
I tentokrát si Náš REGION Praha ze stanic metra přinesly tisíce čtenářů. I přes nouzový...
Včera, 11:00
V pražské Nemocnici Na Františku, kterou zřizuje městská část Praha 1, bude od začátku listopadu...
Reklama