13℃
Dnes je 18. listopad , svátek má Romana

Výstavba na Vítězném náměstí se opět oddaluje

Po několikaletých dohadech o podobě budovy na Vítězném náměstí svitla občanům Dejvic konečně naděje na zastavění proluky mezi ulicemi Verdunská a Jugoslávských partyzánů, která momentálně bez debat hyzdí dominantu Dejvic. Měl zde vzniknout nový bytový dům podle návrhu architekta Jakuba Cíglera, který podporovali politici, občané i občanské iniciativy. Nakonec je tato výstavba ohrožena dalším odvoláním.

Původně zde měla stát zcela jiná budova, kde měly být kancelářské prostory, investor však nakonec po protestech občanů od svého plánu z celé řady důvodů ustoupil. Trvalo roky, než se připravil a projednal nový projekt, za kterým stojí Investiční skupina Penta Real Estate a společnost Kaprain Group na kterém se většina shodla, že obohatí Vítězné náměstí a celou architekturu Prahy.

Návrh respektuje půdorys

Investoři společně chtějí v ceněném urbanistickém celku architekta Antonína Engela postavit bytový dům, který nabídne bydlení a také komerční plochy v přízemí. Podle odborníků návrh respektuje obloukový půdorys směrem do náměstí, který stanovil už ve 30. letech právě Engel. Zmiňované komerční prostory by byly plusem pro lidi, kteří v okolí Kulaťáku žijí, mohli by se totiž konečně dočkat velkého obchodu s potravina mi, který zde tolik schází.

„Karlák“ i „Kulaťák“ dostanou nový kabát

Když před pár lety zavřela Billa v ulici Jugoslávských partyzánů, ocitli se místní najednou bez obchodu, nejbližší velký supermarket je až v Podbabě a v centrální části Dejvic tak lidem nezbývá než nakoupit v podstatně méně zásobených malých potravinách. Vypadá to ale, že ani obchodu ani zastavění nevzhledné proluky mezi domy, která momentálně funguje jako parkoviště a podobě Kulaťáku na kráse nepřidává, se dejvičtí jen tak nedočkají, protože předseda Občanského sdružení Bubeneč Jiří Škvor podal proti stavbě budovy odvolání.

Úpravy Vítězného náměstí budou podle odhadu stát půl miliardy korun

Oslovili jsme tedy Jiřího Škvora s žádostí o komentář. Vyjádřit se odmítl a odvolal se pouze na znění odvolání. Námitek má sdružení celou řadu, vadí mu třeba že „záměr nerespektuje střešní krajinu okolních budov, žaluzie oken nebo že na rozdíl od budovy Generálního štábu není hřeben ostrý, ale plochý“. A to i přesto, že investor po dle informací Vaše 6 udělal v projektu celou řad u ústupků a byl ochoten o změnách jednat. Udělali jsme krátkou anketu, z které vyšlo jednoznačné přání obyvatel už konečně prostor zastavět. Jaký je váš názor?

Napište nám na [email protected].

 

Co říkají místní…

■ Podle mě je hlavně důležité, aby se „něco“ už postavilo. Věřím, že už nikdo nebude chtít žádnou monstrózní stavbu, po minulých zkušenostech.

■ Ten prostor momentálně vypadá ostudně, je to normální parkoviště. Jsem zastáncem výstavby v Praze, myslím, že se všechno zbytečně moc řeší.

■ Pokud by byl součástí projektu i supermarket, ať tam postaví snad cokoliv. Nás tady v podstatě netrápí to, jaký bude mít dům fasádu nebo co bude uvnitř, pokud tam bude obchod, který nám tady hodně schází.

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Před 10 minutami
Tak už jste doslavili a domanifestovali? Tak nastal čas na klid k práci a trochu...
Před 1 hodinou
Premiér Andrej Babiš (ANO) si v pátek prohlédl areál hlavního třídicího střediska České pošty v...
Vršovická vodárenská věž
Včera, 16:33
Pražský magistrát letos k 30. červnu investoval do vodohospodářské infrastruktury zhruba 847,5 milionu korun, což...
Včera, 13:33
Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu uložil dvěma německým turistům za posprejování Karlova mostu...
Včera, 10:49
Ponořte se do tajů přírody a poznejte, jak se rozmnožují kosatce nebo jak si rostliny...
Včera, 09:44
Parkování pro rezidenty, tzv. modré zóny, začnou už v pondělí 18. listopadu platit i v...
16.11.2019
Do 29. listopadu můžete navštívit výstavu „Sametový Žižkov… svobodomyslný a nezkrotný“, která zachycuje Prahu 3...
16.11.2019
Výročí sametové revoluce si v Česku vedle metropole připomene řada měst a obcí. Vedle demonstrací...
16.11.2019
Hedvábný šátek s motivem motýlů a můr od Václava Hollara, provedený v kobaltové modři a...
16.11.2019
V rámci oslav 30 let od sametové revoluce připravil Národní památkový ústav unikátní výstavu s...
Reklama