Výstavba parkovacího monstra na Budějovické se dá zastavit!

Chystaný čtrnáctipatrový kolos by vedle rodinných domků a polikliniky na Budějovické vypadal hodně předimenzovaně. Za téměř deset let, co se ho snaží postavit vlastník polikliniky, si ho úřady přehazují jako horký brambor. Rozhodnutí o jeho dalším osudu leží teď na soudu. Zrušit jeho výstavbu může přitom i Čtyřka samotná.

Jako na houpačce. Tak vypadá již skoro deset let dlouhý boj spolků z Prahy 4 a jejích obyvatel s plánovaným parkovacím domem, který má mít devět nadzemních a čtyři podzemní patra. Bojí se totiž enormního nárůstu znečištění ovzduší i nárůstu dopravy, jakož i zastínění jejich rodinných domků v bezprostředním okolí stavby.

„Pokud se to postaví, bude to mít katastrofální vliv na kvalitu jejich bydlení i podnikání,“ řekla Našemu REGION Marie Jelínková, opoziční zastupitelka na radnici Čtyřky za klub Pirátů a Nezávislých. A také aktivistka v Pankrácké společnosti, která se momentálně soudí se stavebním odborem magistrátu, který znovu zařadil parkovací dům do územního plánu, přestože odtud byl už jednou vyřazen. Plánovanou stavbu přitom doprovázejí problémy již od samého začátku.

Hotel Opatov – další chátrající pražské monstrum

Nejprve ho městská část prodala vlastníkovi polikliniky Budějovická, kde je v nájmu rovněž Úřad Prahy 4. Ani tyto nadstandardně blízké vztahy nepomohly k tomu, aby na Katastrálním úřadě přimhouřili oči a prodej do katastru zanesly. Později rada i zastupitelé hlavního města vyslovili s prodejem přímo nesouhlas. Jenže rok nato ministerstvo pro místní rozvoj rozhodnutí magistrátu zneplatnilo a minulý rok magistrát vrátil tuto mega-budovu zpět do územního plánu. A teď už leží – a ještě asi nějakou dobu bude – u soudu, kde rozhodnutí magistrátu žalobou napadla Pankrácká společnost.

 

Nedá se nic dělat?

Podle koaličního místostarosty Zdeňka Kováříka se na celé kauze, dokud soudní řízení nedoběhlo, nic nemění. „Deficit parkovacích míst v prostoru Budějovické je reálný, i když ta výška je podle mého názoru opravdu přestřelená,“ řekl Našemu REGIONU Kovářík. Nicméně si myslí, že v současné době s tím městská část nemůže nic dělat. „To je lež!“ zareagovala na toto tvrzení Jelínková, podle které je Kovářík souputník starosty Caldra, který prodej pozemku kdysi podepsal. „Úplně by stačilo, aby samospráva na příštím zastupitelstvu odňala soukromému investorovi souhlas s výstavbou na pozemku ve svěřené správě Prahy 4, a tím by nebylo ani vydáno stavební povolení,“ myslí si. Takhle, pokud se skutečně začne stavět, půjde podle ní o brutální zásah do kvality životního prostředí i o vyvádění městského majetku do soukromých rukou.

Chátrající promenáda na Pankráci vyvolává silné emoce

Deset let rozhodování

2011: Posuzování vlivů na životní prostředí EIA, které musí absolvovat každá zamýšlená stavba parkovacích domů s kapacitou nad 500 míst. Projekt prošel.

2012: Je vydáno Územní rozhodnutí, v němž městská část umisťuje stavbu do Územního plánu.

2014: Měsíc před volbami Pavel Caldr (ODS) starosta Prahy 4, která má pozemek, kde má parkovací dům stát, ve svěřené správě, podepisuje prodejní smlouvu o pozemku ve prospěch budoucího investora.

2016: Rada a následně zastupitelé magistrátu nedávají zpětně souhlas s prodejem pozemku, který vlastní hlavní město. Upřednostňují jeho využití městskou částí nebo magistrátem. V témže roce soud Územní rozhodnutí zrušil.

2017: Ministerstvo pro místní rozvoj zneplatnilo rozhodnutí magistrátu, kterým zamítlo umístění parkovacího domu a vše se vrací na stavební odbor magistrátu.

2020: Stavební odbor magistrátu potvrdil územní rozhodnutí i s parkovacím domem. Na to pankrácká společnost podala žalobu za podpory vlastníků okolních rodinných domů.

Jedna z vítězných sněhových soch v Radotíně „Unavený sněhulák čekající na jaro“ autorů Edy a Natálky.
Dnes, 10:30
Děti i rodiče z pražského Radotína soutěžili o nejhezčího sněhuláka či jakéhokoli pajduláka, který je...
Dnes, 04:00
Magistrát představil podobu nové lávky, která přes Bělehradskou ulici spojí ulice Wenzigovu a U Zvonařky....
Včera, 19:08
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 19:08
Pražští policisté se dnes zatím nesetkali se závažným prohřeškem proti novým protiepidemickým opatřením. Nikomu nedali...
Včera, 15:03
Práce na opravě a odbahnění rybníka Rozpakov vyšly město Říčany na 8,5 milionu korun. Rybník...
Včera, 14:36
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 2 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Dvojky...
Včera, 12:03
Přímý přenos sobotního koncertu Národ sobě - kultura tobě z Národního divadla (ND) se stal...
Včera, 10:03
Dnes po půlnoci začali policisté kontrolovat dodržování nových protiepidemických opatření omezujících volný pohyb lidí mezi...
Včera, 04:00
Nedaleko náměstí I. P. Pavlova jsme se ptali náhodných chodců na jejich zkušenosti s covidem...
Včera, 04:00
Investiční skupina Penta zahájila stavbu kancelářských budov u Masarykova nádraží podle návrhu zesnulé Zahy Hadid....
28.2.2021
Že si přes mobilní aplikace můžete cokoli nakoupit, zacvičit, zaplatit účty nebo si třeba naplánovat,...
Reklama