Vzácný tenkozobec prolétal Prahou, zastavila ho překážka

Praha je velmi bohatá na výskyt různých druhů ptáků, z nichž řada dokonce patří mezi druhy chráněné. V hlavním městě lze pozorovat například chráněné rorýsy, kavky, jestřáby, krahujce nebo sokoly, vyskytuje se zde i několik chráněných druhů ptáků vázaných na vodní prostředí, jako jsou ledňáčci, kvakoši nebo potápky.

Čas od času se ale v Záchranné stanici pro volně žijící živočichy objeví i zástupce takového druhu, který bychom v Praze opravdu nečekali. V druhé polovině července tu překvapil mladý tenkozobec opačný, kterého byste v Praze našli spíš v ZOO. Je to vůbec první tenkozobec, o kterého se pražská zvířecí záchranka stanice stará.

Jak napovídá jeho název, pro tenkozobce je charakteristický jeho dlouhý a tenký zobák, který se na konci zvedá nahoru. Tento druh žije v blízkosti vody, obývá především mělké stojaté vody, kde svým specializovaným zobákem loví drobné korýše, měkkýše, vodní hmyz a rybí potěr. Patří mezi bahňáky, jeho nejbližšími příbuznými jsou tedy vodouši, jespáci nebo kulíci. Tenkozobci opační se v ČR vyskytují jen velmi vzácně, řadí se mezi kriticky ohrožené živočichy. Můžeme je vidět například v Českobudějovické pánvi, na rybnících a v mokřinách, často v hejnech spolu s racky.

Chcete vidět blahočet, damaroň, nohoplod nebo araukarity? Víme, kde jsou k vidění

V Praze je jeho výskyt naprosto ojedinělý a ani náš tenkozobec, který byl nalezen ve Veletržní ulici v Praze 7, zde zřejmě nehodlal setrvat dlouho. Pravděpodobně pouze přelétával a stala se mu nehoda, která u ptáků pohybujících se v městském prostředí patří mezi ty vůbec nejčastější – v letu patrně narazil do překážky, nejspíš do prosklené budovy nebo velkého okna, a spadl na zem. Na rušné ulici si otřeseného ptáka brzy všimli kolemjdoucí a přivolali pomoc.

Navzdory pádu se tenkozobci naštěstí nic vážného nestalo. Záhy se ale ukázalo, že otřes po nárazu do překážky není ptákův jediný problém. Při pohmatu byl hubený a také vykazoval známky vysílení. Nechtěl se ani postavit, pouze seděl na nohách. Naštěstí mu nechyběl apetit a snažil se jíst podávanou potravu. A teprve jeho trus objasnil, co mladého ptáka trápí. Jeho tělo oslabovala tasemnice. Nyní proto tenkozobce ve stanici odčervují a snaží se ho opět dostat do kondice. Jakmile zesílí, vrátí se do volné přírody.

Dobrá zpráva pro Smíchovské. Rekonstrukce parku Santoška bude ukončena dříve

Dnes, 13:00
Praha měla jediný požadavek, a to přítomnost primátora Zdeňka Hřiba v Ústředním krizovém štábu. Šéf...
Dnes, 11:00
Za první necelé čtyři týdny si výstavu s poklady z egyptských archeologických nalezišť přišlo do...
Dnes, 09:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 09:40
To nejlepší z architektury 60. a 70. let v České republice představí Národní technická knihovna....
Dnes, 08:59
Tři R. I u voleb do Senátu budou platit opatření, jako jsou nasazená rouška, dezinfekce...
Dnes, 07:35
Od poloviny října se na revitalizované Sofijské náměstí v Praze – Modřanech vrátí farmářské trhy.
Včera, 18:20
Od tohoto týdne je návštěvníkům Botanické zahrady hlavního města k dispozici nový bezbariérový vstup na...
Včera, 17:00
Začalo to Prahou, nyní se přidalo například i Brno. Univerzity přecházejí na distanční výuku a...
Včera, 15:00
Za loňské pobodání muže v obchodním domě na pražské Floře půjde třiadvacetiletý student práv Josef...
Včera, 14:20
Úřady práce v Praze omezují ode dneška kvůli riziku šíření koronavirové nákazy úřední hodiny.
Včera, 12:20
Plánované podzimní opravy silnic dramatizují pražskou dopravu nad únosnou mez. Lidé kvůli tomu tráví při...
Reklama