Vzpomínka na Sokoly. Označte si Památný den sokolstva

V noci ze 7. na 8. října 1941 zatklo gestapo na 1 500 sokolských činovníků, aby je následně mučilo, věznilo a deportovalo do koncentračních táborů. Konce války se z nich dožil jen každý desátý.

Konce války se z nich dožil jen každý desátý. Tu noc také říšský protektor Heydrich Sokol úředně rozpustil, protože nacisté ho považovali za jednu z nejnebezpečnějších vlasteneckých organizací, jejíž členové se houfně zapojovali do odboje. Za hrůznou říjnovou noc Heydrich později Sokolům zaplatil vlastním životem. Bez jejich pomoci by se totiž výsadkářům Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi atentát, na jehož následky Heydrich zemřel, nikdy nepodařil.

Sokolové ale nehráli důležitou roli v dějinách českého národa jen za druhé světové války. Jsou součástí kulturního a sportovního veřejného prostoru v republice víc než 160 let. Za Rakousko-Uherské monarchie kultivovali vlasteneckého ducha, za 1. světové války tvořili významnou část legionářských armád ve Francii a v Rusku, při vzniku republiky v roce 1918 jako Národní stráž dohlížela na pokojné převzetí moci Masarykem a Štefánikem, do 2. světové války i krátce po ní pořádali slavné sokolské lety a během okupace se bránili nacistické porobě i za cenu vlastních životů.

Všem Sokolům a Sokolkám, kteří během existence tohoto spolku obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost, je věnován 8. říjen jako Památný den sokolstva, který je od minulého roku v kalendáři označen jako významný den republiky.

V tento den budou na většině úřadů a na vozech MHD vyvěšeny sokolské vlajky a Prahu čeká několik připomínkových akcí. Například odhalení informační tabulky v ulici Novákových na Praze 8 přibližující osudu této sokolské rodiny, která zahynula během Heydrichiády, prohlídka praporů, které Sokolu věnovali prezidenti Československé a České republiky nebo pokládání věnců za účasti premiéra v Tyršově domě. Oslava vyvrcholí na Kampě pod Karlovým mostem večerem sokolských světel, kdy se za každý zmařený sokolský život budou po vodě do Čertovky posílat mini-lodičky se svíčkou.

Sokol na Praze 4

Sokol ale nežije jen minulostí. V největší pražské městské části sídlí 10 sokolských jednot s téměř 3 500 členů, z nichž přibližně polovina je mladší 18 let. Kromě sportu pro všechny jsou ve zdejších organizacích zastoupeny i oddíly výkonostního sportu, které patří k České republice ke špičce – například oddíl moderní gymnastiky v Hodkovičkách nebo volejbalu v Nuslích. Nejpočetnější organizace Sokola najdete právě v Nuslích, v Podolí nebo na Spořilově.

Dnes, 11:00
Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) nechá zpracovat studii přeměny autobusového terminálu na Černém Mostě.
Dnes, 09:40
Od 4. ledna příštího roku budou zóny placeného stání platit na celém území Prahy 9....
Dnes, 07:35
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 07:35
Až do listopadu je třeba počítat s dopravními komplikacemi na páteřní pětkové komunikace. Na Plzeňské totiž...
Včera, 18:20
Původní plán, že se tramvajová trať protáhne až přímo na Budějovické náměstí, jak tomu bylo...
Včera, 17:00
Nejpozději do konce měsíce mohou podnikatelé, kteří si pronajímají nebytový prostor od šesté městské části,...
Včera, 16:13
Záměrem této aktivity je do praxe pražského školství přinést ty nejmodernější technologie. Postupně je budováno...
Včera, 15:00
Radní Filip Vácha (TOP 09) prý pochybil při správě majetku městské části. Proto opoziční politik...
Včera, 13:00
Praha měla jediný požadavek, a to přítomnost primátora Zdeňka Hřiba v Ústředním krizovém štábu. Šéf...
Včera, 11:00
Za první necelé čtyři týdny si výstavu s poklady z egyptských archeologických nalezišť přišlo do...
Včera, 09:40
To nejlepší z architektury 60. a 70. let v České republice představí Národní technická knihovna....
Reklama