Webové výstavy si můžete prohlédnout doma

Zrušeny jsou nyní v Česku nařízením vlády všechny kulturní akcí. Pokud máte čas a chuť, prohlédněte si zajímavé expozice alespoň virtuálně. Umožňuje to Muzeum hlavního města Prahy.

Vrámci webové expozice Předměty Pražanů kolem roku 1900 je možné si prohlédnout prezentaci 3D modelů sbírkových předmětů. K vidění tak je například kuřácký stolek z 90. let 19. století, který byl součástí nabídky obchodu U města Paříže, „obchodního domu se zbožím ozdobným a hračkami“ v Praze. Dámské rukavice z období kolem roku 1900 v propracovaném obalu připomínají, že nošení rukavic bylo tradičně v dobové módě velmi rozšířeným jevem. Vedle ochrany rukou se jednalo zejména o dekorativní a reprezentativní záležitost.

Připomínka událostí

Sametová revoluce v plakátech zase připomíná důležitou událost, kterou Češi a Slováci oslavovali minulý rok – Sametovou revoluci. Soubor plakátů sametové revoluce Muzea hlavního města Prahy je významným střípkem v mozaice plakátové produkce z období listopadu a prosince 1989. Prohlédnout si je možné „obraz spontánní tvorby profesionálních grafiků i amatérů, vznikající na vlně revolučního nadšení, v době, která byla přesycená touhou po změně poměrů.“

„Výlohy, zdi, sloupy, zastávky a další plochy zaplavilo nespočetné množství rezolucí, plakátů, letáků a prohlášení. Veřejný prostor se načas stal v pravém slova smyslu fórem pro vyjádření svobodného slova. Používané revoluční symboly odrážejí autentickou výpověď významné ikonografické hodnoty, plasticky zrcadlí požadavky, postoje, touhy i vize tehdejších tvůrců,“ přibližuje muzeum. I další webová výstava Muzea hlavního města Prahy připomíná důležité historické události. S podtitulem Šest dní, které rozhodly o republice, připomíná Únor 1948 v Praze.

Vyzvání k tanci – taneční pořádky a vějíře druhé poloviny 19. století zase na webu připomíná výstavu, která vznikla v rámci cyklu výstav Předmět sezóny a ukázala soubor tanečních pořádků a vějířů druhé poloviny 19. století.

Červená řepa jako elixír mládí a ideální prevence na koronaviry

Taneční pořádky

Muzeum připomíná, že hlavní taneční sezona probíhala v Praze v období masopustu, tedy od počátku roku do Škaredé středy, druhá méně okázalá měla své pokračování od jara do podzimu, v plenéru. Příležitost k tanci nabízely sály na Barvířském (Žofínském) a Střeleckém ostrově, letní zábavy se pořádaly ve Stromovce a na Štvanici, výrazným společenským centrem byla Měšťanská beseda.

„Různorodý charakter společenských plesů a zábav v Praze i míru originality, vtip i vkus jejich organizátorů výstižně dokumentují taneční pořádky, jejichž početnou sbírku spravuje Muzeum hl. města Prahy. Taneční pořádky byly běžně vydávány pořadateli plesů v 19. i 20. století jako součást vstupenky. Měly podobu subtilních knížek či zápisníků s dekorativně vytištěným datem a místem konání plesu, někdy doplněné verši českých básníků. Jejich nedílnou součástí byly drobné kovové háčky k upnutí tanečního pořádku k oděvu či kabelce a také nepostradatelná miniaturní tužka, jíž si tanečníci (dámy i pánové) zapisovali ke konkrétním tancům svůj taneční protějšek. Provedení tanečních pořádků bývalo rozličné, od lapidárních skládaček z kartonu se slepotiskovou obálkou přes výpravnější sešitky připomínající miniaturní knižní vazby v sametu až k náročným kompozicím kombinujícím papír, kov, textil, střapce či peří ve svébytném uměleckém zpracování nezřídka svou formou odkazujícím na pořadatele plesu,“ vysvětlují tvůrci zmíněné výstavy.

Nikdo tady není sám pro sebe. I malá pomoc se počítá

Tento článek pochází z webu Vaše 4.
Dnes, 06:25
Ačkoliv bylo muzeum založeno už v roce 1818 jako Vlastenecké muzeum, jeho pozdější symbol, budova...
Včera, 15:24
Letecké muzeum Kbely otevřelo své brány pro veřejnost v sobotu 15. května, Vojenské technické muzeum...
Včera, 14:52
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:52
Policisté pátrají po neznámém muži, který rozbil skleněnou výplň předních dveří linkového autobusu. Neznáte ho? 
Včera, 10:42
Výstava u Generálního štábu v Praze 6 přibližuje kritický rok 1941 na válečných frontách i...
Včera, 07:00
Novorenesanční budovu někdejšího benediktského kláštera nedaleko zahrady Kinských čeká velkolepá budoucnost. Ze zanedbaného bývalého poštovního...
Včera, 06:30
Slavný chirurg Jan Pirk koncem června letošního roku odchází z funkce přednosty kardiocentra pražského IKEM....
16.5.2021
Velkou atrakcí jubilejní výstavy se stala Česká chalupa. Odpovídala dobovému zájmu o „lidové umění“, i...
16.5.2021
S Václavem Štětinou, šéfem firemního bankovnictví Raiffeisenbank, jsme mluvili o tom, jak se změnilo fungování...
rozvodněný Botič
15.5.2021
Dobrodruh na kánoii se ve večerních hodinách plavil na pražské říčce Botič.
přívoz
15.5.2021
V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina...
Reklama