Z důvodu RE:KONSTRUKCE otevřeno! V pražské Ville Pellé vystavuje experimentátor Patrik Hábl

Další fotky

Doposud největší pražskou samostatnou výstavu připravuje Patrik Hábl pod názvem RE:KONSTRUKCE v bubenečské Galerii Villa Pellé.

Patrik Hábl (*1975 Gottwaldově) je malíř pracující nejen s obrazem, ale i s prostorem.
Jeho tvorba byla oceněna Waldesovou cenou a cenou Europol, byl nominován v Top 10 na Osobnost roku za nejvýznamnější umělecký počin roku 2013.
Vytvořil řadu prostorových vstupů současného umění do významných historických staveb, mezi nimi například intervence „postních obrazů“ v akademickém kostele Nejsvětějšího Salvátora, intervence ve stálé expozici středověkého umění v Anežském klášteře nebo instalace v expozici Umění Asie a starověkého Středomoří v Národní galerii Praha.

Teskná a tragická nota Karla Holana. Malíř zimy a pražských periferií se narodil před 115 lety

Velké ohlasy vzbudila jeho samostatná výstava v Centru současného umění Dox Transformace krajiny. V roce 2015 byl vybrán odbornou komisí na Bienále do Pekingu a na podzim představil své práce v Japonském Kyótu. Počátkem roku 2016 vytvořil 15 metrovou instalaci v Klášterním kostele ve Speinshartu a instalaci ke znovuotevření stále expozice AJG v Hluboké n. Vltavou. Koncem roku 2016 na sebe upozornil výstavou v tradičním japonské domě Takeda House v japonské Takaoce.
Počátkem roku 2017 vytvořil 10-ti metrové postní plátno pro nejstarší kostel v Grazu Leechkirche a v témže roce pro Malou pevnost Terezínského ghetta obepnul obvod cely č. 41 malbou, kterou tvoří 600 postav.

Spolupracoval při realizaci Paláce Drn a Paláce Špork s architektem Stanislavem Fialou. Patrik Hábl pedagogicky působí na VŠUP v Praze. On sám nejdříve studoval SUPŠ v Uherském Hradišti. V letech 1994-2000 navštěvoval VŠUP v Praze u profesora Nešlehy. V roce 1996 absolvoval roční litografické školení M. Axmanna a 1997 Akademii Muchina v St. Petersburku. Roku 1998 studoval na AVU experimentální grafiku u Vladimíra Kokolii.

Malíř Jan Konůpek se narodil před 135 lety. Proč se na hvězdu českého symbolismu zapomnělo?

Expozice jednoho z našich nejvýraznějších současných výtvarníků představí zeširoka jeho zájem o malbu a obraz v širším kontextu, o jejich interakci s architekturou, prostorem i divákem.
Patrik Hábl svou malbu vnímá jako osvobozené médium, součást našeho světa a proto do něj jejím prostřednictvím originálně intervenuje. Vzpomeňme na velkorysý malířský zásah do barokního interiéru staroměstského kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze, kde jeho kompozice v postní době nahradily původní popisná oltářní plátna, nebo malbou „přestavěné“ patro věže v holešovickém DOXu.
Poslední malířskou site specific invazí zaujal Hábl v loňském roce, kdy ozvláštnil řadou maleb, integrovaných do architektury prostor oceňovaného polyfunkčního domu DRN od Stanislava Fialy na pražské Národní třídě.
Villa Pellé vybízí ke komplexnímu pohledu na Háblovu tvorbu a jeho uchopení malby, obrazu, architektury, diváka a celého světa kolem nás.

Ve fotografiích Tibora Hontyho byla smrt. Skrytá, ale všudypřítomná

Úvodní část expozice, připravené ve spolupráci s kurátorem Radkem Wohlmuthem, zachovává tradiční podobu galerijní instalace. Jejím centrem jsou obrazy, návštěvník pozná současné zásadní způsoby Háblovy malby.
Najdeme zde vrstvení barevných struktur pomocí válců, vzájemné přikládání pomalovaných ploch k sobě a následné roztrhávání, jakoby se autor dostával plátnům „pod kůži“. V další části výstavy postupuje od de:konstrukce obrazu v jeho re:konstrukci.

Poslední část expozice pak reflektuje zásahy malbou do konkrétního prostředí od chrámového interiéru po rušnou magistrálu, tedy výběr autorových nejvýznamnějších projektů, které představují způsob jeho výtvarného uvažování a dokumentují obrazovou realizaci, která vznikla na místě.
„Re:konstrukce bývá obecně nejčastěji definována jako uvedení do původního stavu, Háblova výstava na základě podobenství s architekturou re:konstruuje žitou realitu v otevřený svět obrazů,“ komentuje expozici kurátor Radek Wohlmuth, a dodává: „Pokouší se ukázat, že jejich prostřednictvím je možné změnit náhled na každodennost a především, že základem takové transformace není stereotyp ani ustrnulé dogma, ale živý proces.“

FOTO: Tvorba Patrika Hábla

Tvorba Patrika Hábla - 1 ostravanTvorba Patrika Hábla - 2 .-Patrik-Hábl-V-architektuře-malby-2016-akryl-plátno-125x89m-Hluboká-nad-Vltavou-©Tvorba Patrika Hábla - 3Tvorba Patrika Hábla - 5 tumblr_owv7p4sypt1u6x3h6o1_1280Tvorba Patrika Hábla - 6 Čínské-hory-II_195x145cm_2016-17
Další fotky
Tvorba Patrika Hábla - 7.-Patrik-Hábl-Černá-krajina-2015-akryl-plátno-200x145cm-©Tvorba Patrika Hábla - 08Tvorba Patrika Hábla - 8.-Asijská-scenerie-2017-olej-akryl-plátno-135x100cm-©Tvorba Patrika Hábla - 8.-Patrik-Hábl-Utajená-Tvář_-2015-16-akryl-olej-plátno-300x205cm-©Tvorba Patrika Hábla - 9 .-Patrik-Hábl-Magistrála-Nová-pražská-třída-I.P.Pavlova-400m2-2014-foto-Lukáš-CeteraTvorba Patrika Hábla - 0 svitek
bezdomovectví_ilustrační obrázek
Včera, 17:04
Bezdomovci a lidé vykázaní policií z domova kvůli domácímu násilí s nemocí COVID-19 budou zřejmě...
pozitivní test na koronavirus
3.4.2020
Hlavní město ze své iniciativy zahajuje provoz vlastního odběrového místa, ve kterém se budou moci...
3.4.2020
Komerční článek
„Aktuálně je zásadní prioritou ochránit nejzranitelnější část populace, v tomto případě seniory. Proto pro ně...
3.4.2020
Kvůli koronaviru se letos neuskuteční festival Porta, jehož finále pořadatelé plánovali na 26. až 28....
3.4.2020
Radní Milena Johnová upozornila na vážnou krizovou situaci v domovech pro seniory v souvislosti s...
3.4.2020
Městská část Praha 10 dnes spustila speciální akci zaměřenou na seniory. Každý pátek jim budou...
3.4.2020
Praha 3 otevře v sobotu na Jarově druhé místo, kam mohou lidé nosit ušité roušky...
3.4.2020
Ani pandemie koronaviru a s ní spojená omezení nezabránila Praze 6 v odstranění sochy maršála Koněva v Bubenči....
3.4.2020
Radnice Prahy 6 dnes ráno začala odstraňovat sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha...
Nemocnice Na Františku
3.4.2020
Praha 1 zajistí preventivní odběry pro své zaměstnance a zaměstnance svých příspěvkových organizací.
3.4.2020
Jsou otlučené, posprejované a nefunkční. Přitom veřejnost informovaly o předpovědi počasí přibližně od poloviny 19....
Reklama