Z krypty nebylo pro parašutisty úniku. Anebo ano? Mohli se prokopat na svobodu?

Další fotky

V pondělí 18. června si připomeneme 76. výročí tragické smrti našich parašutistů v kryptě kostela Cyrila a Metoděje. A stále se spekuluje, zda se přece jen nemohli zachránit.

Poslední dny

Série tragických dat začíná 27. května 1942 nakonec úspěšným pokusem o likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha, na kterého zaútočili Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Zraněný protektor zemřel 4. června 1942 a 10. června byla z Hitlerova rozkazu „k usmíření jeho smrti“ vyhlazena středočeská obec Lidice. První stopu vedoucí k parašutistům zachytilo gestapo až 16. června a to pouze v důsledku zrady dalšího parašutisty, Karla Čurdy.

„Nemocnice hrůzy“ v Jílovém. Proč v ní nikdy nebyli pacienti?

Potom už bylo jen otázkou času, kdy Němci obklíčí parašutisty v jejich posledním úkrytu. Stalo se tak 18. června 1942 po čtvrté hodině ranní. Proti přesile 800 německých vojáků neměli českoslovenští parašutisté šanci. Přesto vydrželi bojovat celých sedm hodin. V beznadějné situaci šest z nich spáchalo sebevraždu, sedmý podlehl utrpěným zraněním. Muselo to ale dopadnout právě takhle?

Přes dva týdny času

Do kostela se jako první přesunul již 28. května Jaroslav Švarc z výsadku Tin, po něm Jan Kubiš (Anthropoid) a Josef Valčík (Silver A), Josef Bublík a Jan Hrubý (oba Bioscop), následoval Adolf Opálka (velitel Out Distance) a jako poslední 1. června Jozef Gabčík (Anthropoid). Původně se mělo jednat jen o dočasný úkryt a počítalo se s tím, že parašutisté se při vhodné příležitosti přemístí mimo Prahu. To čekání muselo být úmorné a možná již tehdy parašutisté přemýšleli, a to zcela logicky, jak z kostela ven nějakou podzemní cestou.

Atentát na Heydricha spáchala skupina Anthropoid. Vzpomínali na ni v Lidicích a Ležákách

Kdo vykopal díru?

Pokusili se oni sami prokopat do nějakých dalších podzemních prostor, nejspíše kanalizace? Poprvé se tato informace objevuje v hraném filmu Jiřího Sequense st. Atentát z roku 1964, kde se o to pokouší Jozef Gabčík ztvárněný Ladislavem Mrkvičkou. V kryptě lze také nalézt metr hlubokou a metr širokou díru ve zdi pod okénkem, není však doloženo, že je dílem ukrytých parašutistů. Kdo a kdy ji vyhloubil, se však také neví.

Lidice – prokletá vesnice? Co předznamenalo její tragický osud? Posvícení nebo svatba?

Průchozí stoka

Je pravda, že podél zdi kostela vede, resp. vedla průchozí kanalizační stoka z roku 1896, ta se však zanedlouho, už v ulici Na Zderaze, zužuje do obyčejné kanalizační stoky o průměru 35 cm. Další případně dosažitelná kanalizační stoka měla průměr dokonce jen 25 cm. Parašutisté se mohli ovšem prokopat ještě do nějakého, dosud neznámého historického podzemí. Únikovou štolu by ovšem museli hloubit v nestabilní navážce hrozící každou chvíli zřícením.

Jak šel čas: Podívejte se, kde sídlil Heydrich, a kde Abrhám marně vyhlížel autobus

Němci to věděli

Důslední a přepečliví Němci nejenže nechali hlídat všechny výstupy kanalizačních stok, které by připadali v úvahu, ale ještě si podle dostupné dokumentace ověřili, že kanalizací z krypty zcela jistě uniknout nelze. Když 18. června ráno kryptu obklíčili, byli si úspěchem celé akce zcela jisti.

FOTO: parašutisté štola z krypty

parašutisté štola z krypty - parašutisté štola z krypty 2parašutisté štola z krypty - parašutisté štola z krypty 3parašutisté štola z krypty - parašutisté štola z krypty 4parašutisté štola z krypty - parašutisté štola z krypty 5parašutisté štola z krypty - parašutisté štola z krypty 6
Další fotky
parašutisté štola z krypty - parašutisté štola z krypty 7parašutisté štola z krypty - parašutisté štola z krypty 8parašutisté štola z krypty - parašutisté štola z krypty 9parašutisté štola z krypty - parašutisté štola z krypty 10parašutisté štola z krypty - parašutisté štola z krypty 11parašutisté štola z krypty - parašutisté štola z krypty 12parašutisté štola z krypty - parašutisté štola z krypty 13parašutisté štola z krypty - parašutisté štola z krypty 14parašutisté štola z krypty - parašutisté štola z krypty 15

Všichni bychom jim to přáli

Bylo by krásné, kdyby se parašutistům z krypty podařilo uniknout a všichni bychom jim to jistě přáli. Tak mají končit hrdinské příběhy – a ne posledním nábojem v dlani schovaným pro sebe. Dějiny však v tomto případě byli krutější než alespoň hypotetický šťastný konec.

Včera, 13:00
Záchranná stanice hlavního města pro volně žijící živočichy přijala loni 5186 zvířat 143 druhů, tedy...
Včera, 10:06
Místo poprav 539 vlastenců v roce 1942 se stalo svědkem zbabělé pomsty za uskutečnění úspěšné...
21.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
21.1.2021
Co se stane, když se mocná síla klimatické změny střetne s nepružnými osobami z nejvyšší...
20.1.2021
Pražští policisté v pondělí kontrolovali třiadvacetiletého řidiče, který ve snaze skrýt před nimi svůj zákaz...
20.1.2021
Spolek Loutky v nemocnici již 15 let ulehčuje dětem v nemocnicích a léčebnách pobyt a...
20.1.2021
Vláda podle premiéra Andreje Babiše nechce rozvolňovat epidemická opatření. Sněmovna bude na žádost vlády jednat...
20.1.2021
Umělci spjatí s Cirkem La Putyka zahrají ve čtvrtek 21. ledna ve výlohách několika podniků...
20.1.2021
Češky za nákupy na internetu podle průzkumu společnosti Testuj.to utratí průměrně zhruba 2 tisíce korun...
20.1.2021
Za rok 2020 odhalili detektivové pojišťovny v Praze podvody za 124 milionů korun. Ta se...
20.1.2021
V pátek 22. ledna odstartuje ze Švandova divadla v Praze pod záštitou místopředsedy vlády a...
Reklama