Za branami bohnického hřbitova bláznů

Jedno z nejtajemnějších míst Prahy 8 leží nedaleko proslulé bohnické psychiatrické léčebny. I když to je „jen“ hřbitov bláznů, cestu si sem našla i bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová nebo hollywoodský filmový štáb při natáčení Amadea. A v jeho hlíně možná odpočívá i vrah Otýlie Vranské či atentátník Gavrilo Princip.

Přes čtyři tisíce zanedbaných a opuštěných hrobů. To je konečný stav bohnického hřbitova sloužícího původně pacientům a zaměstnancům tamější léčebny pro duševně nemocné. Od 60. let se tu už nepohřbívá a dlouhá desetiletí jen pustnul a zarůstal břečťanem. Od roku 2013 se ale jeho tvář začala měnit k lepšímu.

 

Vrazi, blázni i jejich ošetřovatelé

Do hrobů bohnického hřbitova, který byl součástí na tu dobu moderní psychiatrické nemocnice se začalo pohřbívat v roce 1909. Prvním nebožtíkem byl jedenáctiletý chovanec ústavu František Jankovský, který zemřel na tuberkulózu a hydrocefalus. Kromě pacientů zde našli své místo k poslednímu odpočinku také zaměstnanci léčebny, ošetřovatelé a řádové sestry. Ročně tu vypravili na 80 pohřbů. Některé rakve dokonce vyrobili v rámci pracovní terapie přímo pacienti. Později k nim se tam pohřbívali i někteří obyvatele Bohnic, pro které přestával jejich „občanský“ hřbitov u kostela svatých Petra a Pavla stačit.

Na více než dvouhektarovém areálu hřbitova skončili za 1. světové války také italští vojáci, kteří v nedalekém zajateckém táboře podlehli v roce 1916 epidemii tyfu, nebo do Bohnic přesunutí chovanci léčebny z italského Tridentu. Svůj koutek v jihozápadní části hřbitova mají i vrazi, zejména prý škrtiči, a sebevrazi.

 

VIP nebožtíci

Kromě „obyčejných“ klientů jsou s bohnickým hřbitovem spojená i slavná jména. V roce 1918 zde byl údajně pohřben atentátník Gavrilo Princip. Muž, jehož výstřely na následníka habsburského trůnu, arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este a jeho ženu Žofii Chotkovou, roznítily 1. světovou válku. Ano, to je ta slavná věta, „Tak nám zabili Ferdinanda,“ kterou začíná světoznámý román Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Ale zpět k Principovi. Protože mu v době spáchání atentátu scházel do dovršení dvaceti let necelý měsíc, nemohl být popraven. Byl tedy odsouzen na 20 let, ale v roce 1918 podlehl v pevnosti Terezín tuberkulóze. Podle oficiální verze jeho tělo v roce 1920 z terezínského hrobu exhumovali a převezli do Sarajeva. Neoficiální verze však říká, že tři dny po smrti bylo pod přísným utajením jeho tělo převezeno a pohřbeno právě na bohnickém hřbitově bláznů. Údajně to při výslechu v září 1942 prozradil gestapu ústavní hrobník Slavata. Důvodem tajného převozu mohl být strach, aby se Principův hrob nestal pietním místem odpůrců monarchie.

Dalším proslulým jménem je Otýlie Vranská. V Bohnicích má mít hrob ale její údajný vrah. Případ Vranské, rozřezané prostitutky, jejíž tělo bylo v roce 1933 po částech odesláno ve dvou kufrech z Bratislavy do Košic, patří k nejznámějším vraždám naší kriminalistiky. Její vyšetřovatel – šéf pražské mordparty a předobraz rady Vacátka – Josef Vaňásek se s nikdy nevyšetřeným případem nesmířil. Podle dalšího legendárního kriminalisty Miloslava Nečáska, přezdívaného „pražský Maigret“, zabil Vranskou četař Pavlíček, který byl v čase vraždy na výletě v Praze a také odpovídal popisu jednoho z podezřelých. Navíc měl praxi jako laborant na pitevně, takže by si s rozřezáním těla dokázal poradit. Vraždu mu ale policisté nikdy neprokázali. Po 2. světové válce skončil v bohnické psychiatrické léčebně, kde se v roce 1960 oběsil. Krátce předtím se prý při terapii k vraždě Vranské přiznal.

Kvůli svému příbuznému se na bohnickém hřbitově v roce 1996 objevila dokonce i baronka Margaret Thatcherová, v té době již bývalá britská premiérka. Ta si při své návštěvě Prahy kromě setkání s Václavem Klausem naplánovala i exhumaci blíže neurčených ostatků, údajně někoho z rodiny jejího manžela Denise. S určením toho pravého hrobu jim prý za basu rumu pomáhal místní vysloužilý kriminálník zvaný Tetovaný Ferda.

 

Ideální kulisa

Pustnoucí hřbitov díky své nezaměnitelné, ponuré atmosféře lákal i filmaře. V roce 1984 zde režisér Miloš Forman natáčel pro svůj Oscary ověnčený film Amadeus scénu ukládání Mozartových ostatků do masového hrobu a v roce 2012 si jej vybrala režisérka Alice Nellis jako exteriér pro klip skupiny Smoke pro svůj hudební film Revival s Bolkem Polívkou v hlavní roli.

Svou mystickou náladou k sobě hřbitov přitahuje ovšem i nejrůznější ezoteriky, lovce duchů a satanisty. Na posledně jmenované zde udělala v roce 1988 a 1989 velký zátah tehdejší Veřejná Bezpečnost a v roce 2008 se tu uctívači ďábla chytili do hřbitovní fotopasti.

Místo s osobitou energií neslouží ale jen výstředníkům a podivínům. Od roku 2013 se o něj začal starat v té době hasič, dnes zastupitel Prahy 8 Jiří Vítek (Patrioti pro Prahu 8). Ten, když viděl chátrající hřbitov, z něj spolu s dobrovolníky vynosil na 40 tun odpadků, odstranil náletové dřeviny a nechal tam jen břečťan. Ještě donedávna tam Vítek prováděl noční komentované prohlídky. Do budoucna by chtěl docílit rekonstrukce místní kaple a přitom zachovat jedinečný duch místa.

Dnes, 16:30
Příroda jedné z největších a nejlidnatějších pražských městských částí, Prahy 5, je mimořádná a v...
Dnes, 13:53
Během loňského prosince přibylo na území desáté městské části 46 nových dřevin. Ty radnice zasadila...
Dnes, 13:01
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:01
Ze 131 diplomových prací na vysokých školách architektury a příbuzných oborů zvítězila práce studenta Vysoké...
Dnes, 11:20
V průběhu roku 2022 vyroste ve vršovickém parku pojmenovaném po básnířce Jiřině Haukové a jejím...
Dnes, 10:20
V městské části Praha 20 rezignovali v prosinci na svou funkci dva radní – Jana...
Dnes, 09:30
  Přípravy na stavbu nové plavební komory Praha - Staré Město na smíchovské straně Vltavy...
Dnes, 05:25
Už rok musí jezdit občané z Desítky na pohotovost do Fakultní nemocnice královské Vinohrady. Jejich...
Dnes, 05:00
Málokdo má takovou zásluhu na tom, že Česko je dodnes ve světě považováno za průmyslovou...
Včera, 11:51
Rok, který si nikdo z obyvatel metropole nedovedl představit, za sebou má stejně jako zbytek...
Včera, 06:00
Malešicko-hostivařská oblast, kde se nachází velká část technického zázemí hlavního města, je se svými 650...
Reklama