22℃
Dnes je 16. červenec , svátek má Luboš

Začala oprava secesní budovy hlavního nádraží

Dlouho odkládaná rekonstrukce fasády historické Fantovy budovy konečně začala. Oprava, která jejího investora Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) vyjde na 212 milionů, by měla trvat dva a půl roku.

Reklama

Stavební úpravy budou probíhat po etapách. Práce začnou na krajních věžích, ve druhé fázi se budou řešit křídla objektu. V poslední fázi dojde na revizi stavu střední části budovy, která prošla v nedávné době stavebními úpravami.

FOTO: Oprava budovy hlavního nádraží

Oprava budovy hlavního nádraží - Hlavní nádraží 6,19Oprava budovy hlavního nádraží - Hlavní nádraží 6,19Oprava budovy hlavního nádraží - Hlavní nádraží 6,19

„Příprava této rozsáhlé akce probíhala vzhledem k významu budovy v těsné spolupráci s památkáři. To znamená, že všechny stavební a technologické postupy byly navrženy tak, aby odpovídaly požadavkům státní péče,“ uvedl generální ředitel SŽDC. Stavební a restaurátorské práce provede společnost AVERS, která se na opravu historických objektů specializuje. V současné době se například podílí i na opravě Negrelliho viaduktu.

V rámci samostatné investiční akce připravuje SŽDC také rekonstrukci vnitřních prostor Fantovy budovy. Záměr projektu by měl být hotov již letos v létě. V závěru příštího roku by pak měla vyhlásit soutěž na zhotovitele rekonstrukce. Interiéry by podle Svobody neměly být spojeny s businessem, ale měly by sloužit i pro kulturní a společenské účely.

Šéf SŽDC v této souvislosti zmínil i nutnost rekonstrukce moderní odbavovací haly, kam střechou zatéká. Svoboda již vedl i jednání s pražským magistrátem o budoucnosti parkoviště naproti Fantovy budovy. Minimálně část z něj by se podle Svobody měla proměnit tak, aby navazovala na prostor před dolní částí nádraží, a vytvořit tak volnou zónu. Částečně by se mohla i zazelenit.

Secesní budova někdejšího nádraží císaře Františka Josefa (později Wilsonovo) pochází z let 1901 až 1909 a cestujícím sloužila až do otevření nového podzemního odbavovacího terminálu v roce 1977. Od té doby však budova odříznutá od města z jedné strany kolejemi a z druhé magistrálou, chátrá. Rekonstrukce měla být původně hotová do roku 2013. Firma Grandi Stazioni, která měla nádraží v pronájmu od roku 2003, však opravy nestihla, protože jí SŽDC v roce 2016 neprodloužila smlouvu.

Stále záhadný krysař z Hamelnu. Dávná pověst může mít pozadí reálné i ezoterické

Před 40 minutami
V Tursku u Prahy hoří bývalé zemědělské haly, které nyní slouží jako sklady různých firem....
Před 1 hodinou
Policie zadržela dva cizince ve věku 23 a 30 let, kteří podle oznámení v pondělí...
Před 2 hodinami
Dům fotografie (Revoluční 5, Praha 1) hostí snímky jubilujícího Jiřího Hankeho. Kurátorem výstavy je Josef...
Před 2 hodinami
Příznivci díla Vladimíra Holana usilují o rozšíření expozice věnované tomuto básníku a překladateli ve Werichově...
Dnes, 14:32
Po adaptaci nové budovy Polikliniky Prahy 7 v ul. Františka Křížka se městská část pouští...
Dnes, 13:31
Jak jsme již informovali, na Pankráci začal avizovaný geologický průzkum, který má odhalit případné stavební...
švestky, ovoce
Dnes, 10:00
Tisíce ovocných keřů a stromů rostou asi v šedesátce sadů po celé Praze. A úroda švestek,...
Dnes, 08:26
Pražské městské části zvyšují kapacitu základních škol. Většina jich nové třídy otevře v září. Školy...
Včera, 18:33
S pěstováním dvouzrnky či lnu, které bylo na českém území k vidění v dřívější době...
Včera, 16:26
Budovy od architekta Karla Pragera ve Vyšehradské ulici v Praze 2 by měly být opraveny...
Reklama