Záchod na Břevnově stál stejně jako menší byt

Záchod v Anastázově ulici

Hledáte bydlení na Břevnově a vždy, když zabrousíte na realitní weby, šokují vás ceny, za něž se tady malé byty prodávají? Nad Kajetánkou teď můžete koupit třeba 2+kk 40 m² za bezmála 3,8 milionu, v Patočkově je na prodej 1+kk 31 m² za 3,2 milionu. Věřte, že ceny jsou nízké. A to s ohledem na to, kolik na Břevnově utratila Praha 6 za veřejný záchod. Je u hřiště v Anastázově ulici a stál 3,5 milionu.

Pokud ale čekáte nějakou luxusní stavbu, jste na omylu. Vedle hřiště vyrostla nevzhledná plechová bud ka. Ta přišla na necelé dva miliony, další peníze bylo nutné vydat třeba za terénní úpravy, napojení na elektřinu či vodovodní a kanalizační přípojku. Přitom konkrétně u hřiště v Anastázově už veřejný záchodek byl. Stála tady mobilní toaleta, kterou po otevření nového záchodu radnice nechala přesunout na Ladronku.

Místostarosta Prahy 6 pro ob lastmajetku Jan Lacina (STAN) tvrdí, že výběr dodavatele k výstavbě záchodků v par ku při Anastázově ulici se rozběhl v minulém volebním období. „Měl ji tehdy na starosti pan zastupitel Roman Mejstřík (t. č. v opozici). Odbor dopravy a životního prostředí letos již rozběhnutý proces pouze dokončil,“ argumentuje místostarosta.

Opoziční zastupitel Roman Mejstřík (ANO) nepopírá, že za nápadem umístit do parku toalety stojí on, mělo jít však úplně o jiný park než ten na Markétě, který navštěvují zejména rodiče s dětmi z přilehlého sídliště, pro něž není problém „odskočit si“ na toaletu domů.

„Nikdy jsem neplánoval tyhle toalety na Břevnov. Měly být v parku Maxe van der Stoela. Mimo to, že je tady hřiště, se tady také konají promítání v rámci letního kina. Přijdou stovky lidí a nemají si kam dojít na toaletu.

Dva lidé denně

Upozorňuji ale, že když jsem byl radní, zahajovala se projektová dokumentace. Máme rok od voleb a pan starosta a jeho rada mohli za tu dobu udělat cokoliv, třeba vše zrušit,“ oponuje bývalý radní Roman Mejstřík s tím, že do Anastázovy podle něho tento typ veřejných záchodků nepatří a stačila mobilní toaleta.

To, že veřejné záchodky nebyly nikdy masově využívány, potvrzuje i pirátská zastupitelka Eva Tichá. „Radnice nejdříve na šestce otestovala využívání pěti chytrých WC za jednotkovou cenu 250 tisíc a zjistila, že je v průměru použijí maximálně dva lidé denně. Radní tedy zareagovali tím, že schválili veřejné venkovní WC v Anastázově ulici za neuvěřitelných 3,7 milionu korun,“ poznamenává zastupitelka, podle níž je otázka, zda jde o službu pro občana, nebo o snahu nechat někoho dobře vydělat.

„Nebo je to pokus o nové umělecké dílo v době nedostupnosti bytů, kdy radnice pláče, že nemá finance na stavbu či rekonstrukce. S takovým hospodařením nám na byty nezbude nikdy,“ dodává Eva Tichá.

Lavičky a památník

Kdyby vedení Prahy 6, respektive TOP 09, jejíž starosta v čele radnice sedí už pátým rokem, mělo sepsat seznam to ho, co na šestce vybudovalo, byl by to zajímavý seznam. Vedle drahého záchodku by na něm byly třeba dvě více než dva roky staré keramické sedačky – jedna je na louce na Červeném vrchu, druhá na Petřinách. Stály bezmála půl milionu korun, za tuto cenu by se daly pořídit desítky klasických laviček. Šestka na sebe upozornila i dalším místem k sezení, a to lavičkou Václava Havla, respektive Ferdinanda Vaňka, před Národní technickou knihovnou. Ta byla odhalena předloni a stála 850 tisíc korun. A do třetice – památník ve tvaru letadla spitfire, který měl připomínat československého pilota Františka Fajtla. Stál 400 tisíc korun, ale protože jde o pomník travnatý, tráva odrůstá a usychá. Často tak není silueta letadla vůbec k poznání.

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Včera, 18:01
Centrální komise ministerstva dopravy schválila studii proveditelnosti prověřující novou trasu mezi Prahou a Berounem s...
Včera, 13:51
Pro svoji neschopnost skončil v čele Prahy 1 Pavel Čižinský. Úřad jím byl během jednoho...
Včera, 12:01
Letos poprvé Národní zemědělské muzeum ve spolupráci s Galerií Scarabeus propojí v sobotu dvě tradiční...
22.1.2020
Nová odbavovací hala a přemístění jedné z pojezdových tratí. To jsou projekty za 754 milionů...
22.1.2020
Ve čtvrtek 1. listopadu 2018 byl položen základní kámen kostela Krista Spasitele a komunitního centra,...
21.1.2020
Pobočka Městské knihovny v Hloubětíně na Poděbradská ulici je od pátku 17. ledna uzavřena.
21.1.2020
Jak jsme už psali, v letošním a příštím roce nastane velká změna pro radotínské kulturní...
21.1.2020
Národní galerie chystá pro rok 2020 celkem 13 nových výstav. Výstavní sezona začne v březnu...
21.1.2020
Dobře pochopitelné a zapamatovatelné logo bude sloužit jako komplexní styl, který sjednotí vizuální komunikaci městské...
20.1.2020
Prvním oznámeným headlinerem 14. ročníku je velšská rocková skupina Skindred. Ti se na scéně pohybují...
Reklama