Záchrana Letenského kolotoče: Víme, odkdy bude nejstarší evropský kolotoč zase fungovat

Úspěšná mise na záchranu Letenského kolotoče vstupuje do závěrečné fáze. Začíná rekonstrukce interiéru a figur koní, na kterou byla realizována veřejná sbírka. Tato unikátní chráněná technická památka by měla být znovu zprovozněna na podzim příštího roku.

Bruslení pod širým nebem? Třeba v Dejvicích nebo na Letné

„Naše mise na záchranu Letenského kolotoče začala hned po volbách v roce 2014. Spojili jsme síly s Národním technickým muzeem a uspořádali veřejnou sbírku, která jednoznačně potvrdila, že nejsme jediní, kdo má na kolotoč krásné vzpomínky z dětství a komu na jeho obnově záleží. Rád bych poděkoval všem, díky nimž další generace dětí budou moci získat své vlastní šťastné vzpomínky na Letenský kolotoč,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

„Kolem Letenského kolotoče vznikla velká rodina nadšených fanoušků, což vedle získání potřebných peněz na opravu koní považuji za mimořádnou přidanou hodnotu,“ doplnila radní Hana Třeštíková.

Matějská se může jít zahrabat! Lunapark Eden měl pětikilometrovou horskou dráhu

Kolotoč stál původně poblíž vinohradského Kravína

Letenský kolotoč se nachází v Praze na Letenské pláni v Kostelní ulici před Národním technickým muzeem. Kolotoč byl zkonstruován pravděpodobně v letech 1892 nebo 1893, jedná se tak o nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě. Kolotoč nechal postavit Josef Nebeský, bytem Národní 35 v Praze 1, projekt i realizaci zajistil tesařský mistr Matěj Bílek z Vinohrad.

Původně kolotoč stál právě tam, nedaleko zájezdní hospody Kravín. Roku 1894 majitel přenesl kolotoč na Letnou, která již od roku 1884 patřila k Praze, do sousedství stanice první pražské tramvaje i horní stanice lanovky, kde fungoval v letních sezónách ode dne kolaudace 11. července 1894 až do 90. let 20. století. Podle velikosti koní se předpokládá, že původně nesloužil pro zábavu jen dětem, ale i dospělým.

Na Letnou jezdil nejstarší český eskalátor. Měl schody ze dřeva a zahrál si ve filmu

Od 13. listopadu 1991 je kolotoč chráněn jako památka. Roku 1994 byl ukraden orchestrion a zvon. V roce 1995 došlo k první větší restaurátorské rekonstrukci budovy kolotoče, obnově historických prvků, odstranění nevhodných úprav a ke kompletní výměně elektroinstalace (s ponecháním motoru z roku 1981). Roku 2004 koupilo kolotoč Národní technické muzeum.

FOTO: Záchrana Letenského kolotoče: Víme, od kdy bude nejstarší evropský kolotoč zase fungovat

Záchrana Letenského kolotoče: Víme, od kdy bude nejstarší evropský kolotoč zase fungovat - 1 kolotoč (5)Záchrana Letenského kolotoče: Víme, od kdy bude nejstarší evropský kolotoč zase fungovat - 2 kolotoč (18)Záchrana Letenského kolotoče: Víme, od kdy bude nejstarší evropský kolotoč zase fungovat - 4 kolotoč (19)Záchrana Letenského kolotoče: Víme, od kdy bude nejstarší evropský kolotoč zase fungovat - 3 kolotoč 3 (17)Záchrana Letenského kolotoče: Víme, od kdy bude nejstarší evropský kolotoč zase fungovat - 6 history-2
Další fotky
Záchrana Letenského kolotoče: Víme, od kdy bude nejstarší evropský kolotoč zase fungovat - 7 letensky kolotoč.cz history-3

Sbírka na záchranu interiéru přinesla skoro tři čtvrtě milionu korun

Nejprve bylo nutné zajistit finanční prostředky, což se nakonec podařilo. Přispěla k tomu také veřejná sbírka na opravu interiéru kolotoče, která vynesla 770 583,54 Kč.

V současnosti je téměř u konce 1. etapa rekonstrukce – oprava stavby novorenesančního kolotoče.  S ohledem na náročnost restaurátorských prací se s dokončením opravy počítá v první polovině roku 2018. Druhá etapa se týká rekonstrukce interiéru kolotoče a figur koní. Jejich obnova už byla započata. Hlavní Letenský kolotoč by se měl opět roztočit na podzim 2018.

Na opravu interiéru kolotoče a figur koní se celkem podařilo shromáždit částku ve výši 1 770 583,54 Kč. Kromě přispěvatelů ve veřejné sbírce rekonstrukci podpořil částkou 600 tisíc Kč Nadační fond Avast a darem ve výši 400 tisíc Kč Magistrát hl. města Prahy.

Stalinovu pomníku se říkalo „fronta na maso“. Obří monument na Letné vydržel pouhých sedm let

Dnes, 17:50
Zchátralá lokalita zahrádkářských kolonií na Šutce v osmé městské části plná bezdomovců by se mohla...
Dnes, 14:39
Vernisáž výstavy Czech Press Photo proběhla minulý týden prostřednictvím on-line vysílání z Národního muzea. Ačkoliv...
Dnes, 13:58
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:58
Na Pražském hradě byly obnoveny plošné bezpečnostní kontroly návštěvníků. Důvodem je podle policie bezpečnostní situace...
Dnes, 12:12
Policie ve středu dopadla v Plzni muže, který podle ní v pondělí přepadl banku na...
Dnes, 10:31
V dubnu začala celoplošná deratizace pražské sítě stok a potrvá až do konce října. Potkani,...
Dnes, 06:52
Poblíž Stromovky, v Gotthardské ulici v místě domu číslo 37/4 se bude stavět.
Včera, 14:29
Někteří senioři a seniorky v hlavním městě by mohli začít fungovat jako takzvaná živá laboratoř...
Včera, 13:06
Policisté pátrají po muži, který sexuálně obtěžuje kolemjdoucí ženy v pražských ulicích. Od konce loňského...
Včera, 06:43
Národní technické muzeum v Praze se dnes po několika měsících opět otevírá. Na návštěvníky čeká...
3.5.2021
Britská ambasáda ve středu odhalí v Praze pamětní desku dvěma britským vojákům, kteří se v...
Reklama