-5℃
Dnes je 19. leden , svátek má Doubravka

Záchranáři v Praze mají díky horku o 10 procent případů víc, nejčastěji jsou voláni kvůli dehydrataci

Pražští záchranáři řeší kvůli horkému počasí asi o desetinu případů víc než obvykle. Jde hlavně o kolapsy z vedra nebo dehydratace, ale i zhoršení zdravotního stavu způsobeného jinou nemocí.

Reklama

Problémy mají nejen senioři, kteří jsou horkem nejohroženější, ale i lidé v produktivním věku, uvedla Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy na webu. Podle primáře kardiologie Nemocnice Na Homolce Petra Neužila se v horku zvyšuje riziko krevních sraženin.

Obvykle mají záchranáři v létě asi o desetinu práce méně, než je celoroční průměr zhruba 350 událostí za 24 hodin. Minulý týden ale zaznamenali nárůst o pět až deset procent. „Vyjížděli jsme k 2513 událostem, z nichž 41 dávaly naše posádky do přímé souvislosti s vedry. U desítek dalších pacientů vedro bezpochyby významně přispělo k takovému zhoršení jejich zdravotního stavu, že byl nutný zásah záchranné služby,“ uvedli záchranáři.

Jára zachránil kamarádovi život, Katka se stará o nemocnou sestřenici. Dětské činy roku 2017 dojmou k slzám

Nejčastěji jsou voláni ke stavům dehydratace nebo přehřátí organismu, jako jsou kolapsy, nevolnosti nebo neurologické příznaky spojené s horším prokrvením mozku. Většinou jde ale o stavy méně vážné.

Podle primáře Neužila musí srdce a cévy snášet v horku dvojnásobnou zátěž. Musí zajistit výdej minerálů a současně dostatečnou vazkost krve. „Lidově se říká, že kdo v horku málo pije, tomu ‚houstne krev‘, což způsobuje nemalé riziko pro vznik krevních sraženin,“ vysvětlil. Podle toho, zda se sraženina vytvoří v tepně nebo v žíle, může způsobit cévní mozkovou příhodu, takzvanou mrtvici, nebo plicní embolii.

Zkolabovat podle něj člověk může proto, že srdce nestíhá pokrývat vysoké nároky na oběh a zároveň odpařování vody kvůli ochlazování. Neužil to přirovnal k situaci, kdy se obézní člověk přejí a ještě si vleze do vany s horkou vodou. Jde o nárazovou změnu, kde je nutné jak tělo ochladit, tak prokrvit žaludek kvůli trávení. „V té chvíli už nezbývá rezervní kapacita na prokrvení mozku,“ dodal.

Novým trendem v péči o zdraví je domácí diagnostika. Podá základní informace o zdravotním stavu rychle, spolehlivě a kdekoli

Kardiaky podle něj ale nejvíc ovlivňují změny počasí, zejména extrémní výkyvy. Tropické teploty jsou problém i pro nemocné s vysokým tlakem. Před odjezdem na dovolenou v teplých krajích by podle něj nemocní měli konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem. Doporučuje se tam vycestovat buď v květnu a na začátku června nebo až v září.

Více práce mají záchranáři také kvůli úrazům, často i vážným, které si vyžádají letecký transport. Posádky záchranářského vrtulníku v Praze a středních Čechách v červenci vzlétaly k 55 úrazům. V 31 případech šlo o dopravní nehody, devět bylo pádů z výšky.

Záchranáři upozorňují také na to, že horké počasí jim zhoršuje pracovní podmínky. Auta sice mají vybavena klimatizací, nejvíc práce ale odvádějí v bytech nebo na rozpálených ulicích.

čtk

Hledám doktora. Zn.: Rychle a dobrého

Včera, 17:36
Pražská zdravotnická záchranná služba (ZZS) letos plánuje koupit 15 nových sanitek a terénní vůz typu...
Včera, 17:11
V Praze na Václavském náměstí před sochou svatého Václava se dnes kolem 15:00 polil hořlavinou...
Včera, 16:28
Letos v květnu bude po roce od zahájení stavby dokončen parkovací dům o čtyřech nadzemních...
Včera, 15:34
Podepření mostu v pražské Bubenské ulici vyjde Technickou správu komunikací (TSK) na 15,89 milionu korun....
Včera, 13:35
S nově postavenou letovou dráhou se letiště lépe prodá. Tak její smysl vidí náměstek pražského...
Včera, 12:32
A za 7 dní vznikne vztah na dalších 5 let nebo do konce života, alespoň...
Včera, 12:31
Rádcům vrcholných středočeských politiků putovalo v uplynulém roce z veřejných peněz 2,3 milionu korun do...
Včera, 08:45
„Opakovaně jsme upozorňovali na nepřehlednost situace a na to, že na trase jedné linky autobusu...
17.1.2019
Vedení Prahy 1 souhlasí s převodem bývalého ateliéru sochařky Hany Wichterlové na Malé Straně na...
17.1.2019
Vedení Dolních Měcholup plánuje upravit náves, která se má stát příjemným centrem pro trávení času....
Reklama